wtorek 06.12.2022

Imieniny: Mikołaja Jaremy

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Dzień Praw Dziecka w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF.
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie równe prawa, chroniące je i wspierające w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dzieci. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami oraz daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła. 21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Samorząd Uczniowski zwrócił się z prośbą, aby tego dnia wszyscy przyszli ubrani na niebiesko, więc na korytarzach i w klasach dominowały różne odcienie tego właśnie koloru. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia dotyczące praw dzieci, wykorzystując ciekawe materiały otrzymane od organizatorów akcji . Uczniowie klas I – III ilustrowali oraz omawiali najważniejsze dla nich prawa. W czasie zajęć wychowania fizycznego w klasach młodszych odbyły się zawody Drużyn Marzeń - Drużyn Praw Dziecka, w czasie których maluchy z różnych klas bawiły się wspólnie w bardzo przyjaznej atmosferze.

Wszyscy uczniowie otrzymali list od szkolnego Rzecznika Praw Ucznia, który przygotował też okolicznościową gazetkę. Przez cały tydzień odbywały się spotkania rzecznika z wybranymi klasami, na których została poruszona tematyka praw dziecka. W przyszłym roku szkolnym Samorząd Uczniowski zamierza rozszerzyć obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF o akcje o charakterze lokalnym.

Opiekunka Samorządu Uczniowskiego
Dorota Dyjak - Baraniecka

Najnowsze komentarze:
 • mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  brawo ,pierwszy raz cos tekiego w Ciechowie na osiedlu ,Jaka frajda dla dzieci ,fajna muzyka i... 4 godziny temu.
 • Seniorka powiedział(a) Więcej
  Z Udanina do Środy?Powinno być odwrotnie! 18 godzin temu.
 • Sredzianin powiedział(a) Więcej
  Ludzie są do d..pytanie,ponieważ oni zawsze się czepiają policji i stawiają ich w złym... 20 godzin temu.
 • Ala powiedział(a) Więcej
  A czy autor lub może ktoś z czytelników zna historię domu sprzed pp. Duchnowiczów? W którym... 1 dzień temu
Komentarze najlepiej oceniane:
 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Wypadałoby pisać prawdę a nie tak łgać. Od stycznia 2008 do listopada 2015 (PO prawie 8 lat...
 • Daro powiedział(a) Więcej
  Heryk, Ty pisiorowa mendo. Za PO nigdy nie brakowało węgla i był w rozsądnej cenie.
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Jakie 50 zł. Za transport. Zamawiałem w piątek i pani dwa razy podkreślała że koszt dowozu wynosi 100 zł.

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…