poniedziałek 26.02.2024

Imieniny: Mirosława Aleksandra

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Gminne i centralne obchody 232. rocznicy Konstytucji 3 Maja

Skomentuj3 Maja upamiętniono 232. rocznicę ustanowienia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Państwowe uroczystości odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym i w Pałacu Prezydenckim. W Środzie Śląskiej miejscem obchodów był kościół św. Andrzeja Apostoła, Rynek Dolny i Dom Kultury.Plac Zamkowy w Warszawie

Na Placu Zamkowym w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda dokonał przeglądu pododdziałów Wojska Polskiego, a po uroczystym odśpiewaniu hymnu Polski odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja. Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił przemówienie do Polaków, w którym podkreślił wagę i znaczenie najważniejszego dokumentu, jakim jest dla Konstytucja RP wraz z odniesieniem do współczesnych czasów i podkreśleniem, że Polska jest wolna i suwerenna.  Dobitnie to podkreślił mówiąc: „nie ma w Polsce obcych panów”.

W swoim wielowątkowym, pełnym odniesień przemówieniu, Prezydent RP mocno zaapelował też o aktywny udział w każdych wyborach, od tych gminnych, poprzez parlamentarne aż po prezydenckie, bo to sól demokracji i wolności. W centralnych obchodach Święta 3 Maja w Warszawie na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy uczestniczył Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Rynek Dolny w Środzie Śląskiej

W Środzie Śląskiej po mszy świętej w intencji Ojczyzny uroczystości przeniosły się na Rynek Dolny, gdzie przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, zaś dr Sebastian Wojdyła przedstawił rys historyczny Konstytucji 3-go Maja. Uczennice Szkoły Podstawowej w Rakoszycach wykonały wzruszający występ taneczny z użyciem biało-czerwonych szarf, który nagrodzono gromkimi brawami. Krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kryciński. Następnie przedstawicielki młodego pokolenia złożyły biało-czerwone róże pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich.

Przedstawiciele władz gminy i powiatu wraz z prezydium Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, reprezentantami lokalnych stowarzyszeń oraz żołnierzami 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia   złożyli wspólny wieniec pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich na Rynku Dolnym. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe gminnych szkół i stowarzyszeń oraz OSP Brodno. Po części oficjalnej, w sali widowiskowej średzkiego Domu Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnych młodych artystów. Organizatorem obchodów była Gmina Środa Śląska.

(prg)


Media
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

handlo

komnet internet

ekogroszek baner

Nie przegap tych artykułów.