niedziela 23.01.2022

Imieniny: Ildefonsas Rajmunda

Fot. UM Fot. UM

Historyczny kontrakt na budowę nowej szkoły na Winnej Górze

Pn, 03.01.2022 10:20
 •  

29 grudnia 2021 był bardzo ważnym dniem dla mieszkańców Gminy Środa Śląska. Tego dnia podpisana została umowa na budowę nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze. Kontrakt podpisali burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński oraz Stanisław Tomkiewicz, wiceprezes firmy PRE-FABRYKAT z Karpacza. Na uroczystości obecny był także Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.


Podpisanie umowy na budowę Szkoły Podstawowej na Winnej Górze to zwieńczenie kilkuletniego procesu, który rozpoczął się 30 września 2019 roku, kiedy zarządzeniem Burmistrza powołano zespół ds. budowy SP na Winnej Górze. Kolejnym krokiem było zawarcie umowy z Pracownią Architektoniczną „Format” z siedzibą w Jeleniej Górze na opracowanie koncepcji budowy placówki, która została zatwierdzona w kwietniu 2020 roku.

Pod koniec sierpnia 2020 roku podpisano umowę z firmą Archimedia z Poznania na opracowanie dokumentacji technicznej budowy SP na Winnej Górze. Dokumentacja została odebrana w lipcu br., a 8 września br. ruszyło postępowanie na wybór wykonawcy budowy nowej gminnej placówki w trybie negocjacji z ogłoszeniem. W połowie grudnia br. dokonano oceny trzech ofert ostatecznych, spośród których jako najkorzystniejszą wybrano firmę PRE-FABRYKAT z Miłkowa koło Karpacza.

- Mamy do czynienia z momentem naprawdę historycznym dla miasta i gminy Środa Śląska – mówił do zgromadzonych gości burmistrz Adam Ruciński. – Gratuluję firmie PRE-FABRYKAT, której udało się w obecnie bardzo trudnej sytuacji na rynku budowlanym złożyć najlepszą ofertę. Dziękuję całemu zespołowi ds. budowy nowej szkoły i wszystkim osobom zaangażowanym w planowanie tej największej w historii Gminy Środa Śląska inwestycji – podkreślał burmistrz Środy Śląskiej.

Głos zabrał także Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. – Nie ma dla mnie lepszych informacji, jak takie, że w naszym regionie powstają nowoczesne szkoły, budowane z rozmachem, które pozwolą rozkwitnąć talentom dzieci i młodzieży, a kadra pedagogiczna będzie mogła pokazać tam pełnię swojej pracy - mówił podczas eventu Roman Kowalczyk. - Cieszę się ogromnie, że w Środzie Śląskiej powstaje szkoła współczesna, nowoczesna i bardzo potrzebna. Gratuluję pomysłu, konsekwencji oraz operatywności i ściskam kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia ­– zapewnił kurator Roman Kowalczyk, który jednocześnie przyjął zaproszenie burmistrza Środy Śląskiej na uroczyste otwarcie nowej szkoły na Winnej Górze jesienią 2023 roku.

Kontrakt na budowę nowej szkoły (zamówienie podstawowe) opiewa na kwotę ponad 41 mln zł i zostanie sfinansowany z czterech źródeł: rządowej dotacji w kwocie 9,5 mln zł pozyskanej w kwietniu br., z emisji obligacji komunalnych w latach 2022-2023 w kwocie 15-16 mln zł oraz z nadwyżki budżetowej za 2020 rok w kwocie 12,5 mln zł, a także z wolnych środków na rachunku Gminy, planowanych na koniec 2022 roku na kwotę min. 3,1 mln zł.

Umowa z firmą PRE-FABRYKAT z Karpacza zawiera także prawo opcji dla Gminy do dodatkowego zlecenia dobudowy do obiektu szkoły, za kwotę 5,2 mln zł, budynku sali gimnastycznej.  Ze względu na wysokie koszty inwestycji w/w opcja dobudowy budynku sali gimnastycznej wymaga pozyskania bardzo istotnych środków zewnętrznych na ten cel.

Włodarz średzkiej gminy na koniec spotkania podkreślił, że budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze musi iść w parze z inwestycjami w pozostałe gminne placówki oświatowe. – Bardzo nam zależy na wyrównaniu standardów funkcjonowania wszystkich naszych placówek, nie tylko SP nr 3 przy ul. Górnej, ale także tych w Szczepanowie, Rakoszycach i Ciechowie. Powinniśmy inwestować we wszystkie gminne szkoły, które budowane były kilkadziesiąt lat temu i trzeba je dostosować do obowiązujących dziś standardów, do czego konsekwentnie dążymy – podkreślał burmistrz Adam Ruciński.

(prg)

ko2

ko3

ko4

ko5

Piotr Ziółkowski, wiceprzewodniczący Rady Rodziców SP nr 3

ko6

ko7

ko8

Stanisław Tomkiewicz, wiceprezes firmy PRE-FABRYKAT,
wykonawcy inwestycji budowy SP na Winnej Górze

ko9

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty

ko10

 • 6
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę

Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze:
 • Sam powiedział(a) Więcej
  Podziękujemy mu na wyborach. 2 godziny temu.
 • Jarek powiedział(a) Więcej
  Ty jesteś ***......do granic możliwości ***ni.......i tyle co powiem debil jesteś  i nawet... 2 godziny temu.
 • Taki trochę JP powiedział(a) Więcej
  Jak dla mnie to powinna być robota dla Straży Miejskiej, a nie dla policji. Policja powinna... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…