czwartek 02.04.2020

Imieniny: Władysława Franciszka

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Insygnia średzkich władz – historia i ich znaczenie

Insygnia średzkich władz – historia i ich znaczenie

13.11. 2019

Zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać, w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki, własne herby, flagi, emblematy oraz insygnia w postaci łańcuchów prezydenta miasta, burmistrza, wójta, czy przewodniczącego rady miejskiej lub rady gminy.

Samorządy gminne obecnie dość powszechnie uchwalają sporządzenie łańcuchów nie tylko dla prezydentów, burmistrzów, wójtów, ale także dla przewodniczących rad. Łańcuch, mający charakter współkonstytuujący sprawowaną godność, to insygnium, które musi zawierać najważniejszy, a zarazem i najdostojniejszy znak jednostki samorządowej, czyli jej herb. Herb jest główną ozdobą łańcucha, jego klejnotem. Łańcuch prezydenta , burmistrza czy wójta jest materialnym atrybutem najwyższego przedstawiciela organu wykonawczego gminy – o statusie miejskim, podkreśleniem funkcji pełnionej przez osobę sprawującą tą godność.
Ustawa o odznakach i mundurach przed wykonaniem insygnium nakazuje uzyskanie opinii właściwego ministra dotyczącej danego wzoru.

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej w dniu 13 maja 2019 r. wystąpił z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie projektu łańcuchów dla Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Środy Śląskiej z prośbą o wydanie opinii na przedłożony projekt powołany uchwałą nr 54-03/0/2019 Komisji Heraldycznej  z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie projektów łańcuchów dla Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Środy Śląskiej.

29 lipca 2019 r. na podstawie złożonego wniosku, stosownie do postanowień art.3 ust.3 ustawy  z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał pozytywną opinię na przedłożony projekt, który potwierdził zgodność z zasadami heraldyki, weksylologii oraz miejscową średzką tradycją historyczną.

Wykonanie łańcucha godności zostało powierzone plastykowi Andrzejowi Bandkowskiemu-mgr artysta plastyk. Łańcuch dla Burmistrza Środy Śląskiej został wykonany z mosiądzu posrebrzanego z elementami pozłacanymi oraz  wtopionymi 16-toma bursztynami i herbem Środy Śląskiej, natomiast łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej został wykonany z mosiądzu jest posrebrzany bez złoceń, ma wbudowane 8 bursztynów. Łańcuchy przechowywane są w Biurze Rady Miejskiej w specjalnie wykonanym do tego etui. Insygnia będą używane  podczas uroczystych jubileuszy, złotych godów, wręczania nagród itp. to podniesie prestiż wydarzenia i nada powagę i dostojność.

Pierwsze wręczenie łańcucha Burmistrzowi musi odbyć się w sposób uroczysty, najczęściej na sesji w obecności radnych po wejściu w życie uchwały ustanawiającej to insygnium. Przewodniczący Rady Miejskiej wręcza Burmistrzowi insygnia poprzez założenie łańcucha. Natomiast Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wręcza łańcuch Przewodniczącemu.

Zgodnie z uchwałą nr XIII/145/19 z dn. 29 sierpnia 2019 w sprawie ustanowienia insygniów Gminy Środa Śląska (…) wręczenie insygniów nastąpiło w sposób uroczysty na sesji Rady Miejskiej 30 października 2019 r. Efekt jest wspaniały. Jestem zachwycony wykonaniem, uważam że to niesamowicie podkreśli rangę jaka jest  funkcja Przewodniczącego Rady Miasta oraz  uroczystości które będę miał okazję przewodniczyć – mówi Jerzy Kryciński, przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej

 
 

 
Komentarzy (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

hahahahah, żal

This comment was minimized by the moderator on the site

Uważajcie z tymi komentarzami, bo lord chce zatrudnić speca od ścigania autorów takich wpisów. Ogłoszenie o nowym stanowisku pracy dla fachowca od bezpieczeństwa wisi w necie. Wymagania jak dla prawnika. Także wszyscy krytycy miejcie się na baczności!

This comment was minimized by the moderator on the site

Trzeba walczyć z fake newsami i fałszem w necie, co się dziwicie

This comment was minimized by the moderator on the site

To jest jakiś chętny do tej czarnej roboty? A na 1/5, czy 1/50 etatu? UWAGA! Trzeba sprostować - osoba zatrudniona na tym stanowisku nie będzie pracować na 1/50 etatu, tylko... Śmieszny ten lord jest.

This comment was minimized by the moderator on the site

Czyżby Lord Ruciński awansował na Króla. Z Urzędu odchodzą kolejne osoby a tu nagle niespodziewany awans i pewnie podwyżka a w magistracie zostali jedynie najwierniejsi poddani. Teraz Adam na pewno już nic nie musi robić poza obnoszeniem się z tym łańcuchem. Na przykładzie Środy można naocznie zobaczyć jak władza miesza ludziom w głowach. Ciekawe czy w budżecie na przyszły rok będzie zakup lektyki, bo pewnie na poważne inwestycje nie ma co...

Czyżby Lord Ruciński awansował na Króla. Z Urzędu odchodzą kolejne osoby a tu nagle niespodziewany awans i pewnie podwyżka a w magistracie zostali jedynie najwierniejsi poddani. Teraz Adam na pewno już nic nie musi robić poza obnoszeniem się z tym łańcuchem. Na przykładzie Środy można naocznie zobaczyć jak władza miesza ludziom w głowach. Ciekawe czy w budżecie na przyszły rok będzie zakup lektyki, bo pewnie na poważne inwestycje nie ma co liczyć.
To już początek końca pana Rucińskiego.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

odchodzą ci co nie chcą pracować, a przychodzą ci co chcą pracować a nie migać się od pracy albo na L4 chować sie

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Ostatnio komentowane artykuły

Dziękujemy radnej J.W że nie przyszła uchwalić pakietu dot pomocy nam przedsiębiorcom. Pani dostaje wypłatę, d...
Dziękujemy radnej J.W że nie przyszła uchwalić pakietu dot pomocy nam przedsiębiorcom. Pani dostaje wypłatę, ...
Na osiedlówkach gdzie stoją znaki strefa zamieszkania obowiązuje 20/h i ze świecą szukać takiego, który chocia...

Lokalne ogłoszenia drobne

01.04.2020 09:09 wrote:

  Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legityma…

31.03.2020 17:20 wrote:

Oferuję wiercenie studni głębinowej do 30 metrów. Metoda płuczkowa. Środa Śląska i okolice. Wiecej informacji pod nr 530836378.…

22.03.2020 14:24 wrote:

-Witam państwa zwracam się z prośba do wasz o pomoc ja wiem ze każdy pracuje by mieć wiem ze nie powinienem tak zebrać panuje wirus każdy p…