poniedziałek 18.01.2021

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Kłusownictwo czy polowanie? Znaleziono martwego jelenia bez poroża

Kłusownictwo czy polowanie? Znaleziono martwego jelenia bez poroża

Śr, 06.01.2021 17:27

Do naszej redakcji dotarło kilka zgłoszeń dotyczących martwego jelenia w okolicach Lisin (leśnictwo Szczepanów). Z relacji świadków wynika, że zwierzę zostało zastrzelone, a następnie ktoś odciął głowę z porożem. W związku z tym zdarzeniem Czytelnicy mają wiele pytań i proszą o wyjaśnienie sprawy.Pierwszy raz jelenia zauważono 19 grudnia i jak wynika z relacji świadków, było to niedługo po postrzeleniu. – Zwierzę było zastrzelone, z lewej strony na klatce piersiowej, na żebrach miało dziurę po kuli (ok. 2x2 cm), z której wypływała krew, ciepła krew wypływała również z nosa i z pyska. Zwierzę było jeszcze ciepłe, unosiła się nad nim para – czytamy w jednym z listów.

Sprawa została zgłoszona do leśniczego, jednak, jak informują świadkowie, ciało zwierzęcia leżało w lesie na drugi dzień, 27 grudnia i jeszcze po Nowym Roku. – Taka sprawa faktycznie była zgłoszona. W związku z tym, że jest trudna sytuacja żywieniowa z powodu zimy, takie zwierzęta zostawia się w lesie, aby inne zwierzęta miały pożywienie, zaś poroże daje się do wyceny – tłumaczy leśniczy ze Szczepanowa.

Nieco inne spojrzenie na sytuację ma nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia Waldemar Zaremba. Jego zdaniem taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. – Czasami jest tak, że myśliwy postrzelił zwierzę, ale później nie udało się je znaleźć. Jeśli później zostało zdjęte poroże, to nie powinno się ciała zostawiać w widocznym miejscu – mówi Waldemar Zaremba.

Jak ustalił nadleśniczy, zwierzę znaleziono na terenie prywatnym, ale ma zostać sprzątnięte.

Bartłomiej Łaski, spec. ds. łowiectwa, kierownik zespołu gospodarki drewnem w Nadleśnictwie Miękinia, wyklucza kłusownictwo. – Co do zasady, kłusownictwo skończyło się u nas z końcem lat 90-tychn, nie licząc oczywiście przypadków kłusowania za pomocą wnyków, sideł, czy innych form charakterystycznych dla mniej zorganizowanych społeczności, które pojawiły się na naszym terenie wraz z napływem ludności ze wchodu. Dzisiaj wśród naszych mieszkańców nie ma już ludzi, którzy potrafią oprawić złapane dzikie zwierzę. A już najmniej prawdopodobne jest kłusownictwo za pośrednictwem broni palnej, gdyż w grę wchodzić by mogło naruszenie kolejnych przepisów, dot. posiadania broni bez zezwolenia – wyjaśnia Łaski.

Jego zdaniem mogło być tak, że jeleń został postrzelony przez myśliwego, który po postrzale nie odnalazł zwierzęcia, a poroże mogło być usunięte przez inną osobę. Dzisiaj trudno jest ustalić okoliczności tego zdarzenia, gdyż na terenie naszego nadleśnictwa działa zbyt wiele kół myśliwskich zrzeszających kilkudziesięciu myśliwych. W prawdzie każdy myśliwy zamierzający polować musi wpisać się do specjalnej księgi, w której odnotowuje dokładne miejsce i godziny polowania, to jednak nie zaznacza się tam, na jakie zmierzę będzie polował. Z informacji przekazanej przez Bartłomieja Łaskiego wynika, że obecnie nie ma okresu ochronnego dla jeleni.

Jak informuje nadleśniczy z Miękini Waldemar Zaremba, sprawa została z głoszona do Państwowej Straży Łowieckiej we Wrocławiu.

(mk) / fot. Czytelnik
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Marianna powiedział(a) Więcej
  Temat zainteresował dwie(2) osoby, 7 godzin temu.
 • Marian powiedział(a) Więcej
  A prawicowego gdzie? 7 godzin temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  To PO rządzi szczepieniami.Nie wiedziałam. 7 godzin temu.
 • Pacjentka powiedział(a) Więcej
  Dlaczego największa prywatna przychodnia, spółka PULS w Środzie nie podjęła się szczepienia swoich... 7 godzin temu.
 • dfvg powiedział(a) Więcej
  Wiecznie tam wypadki..... 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 17.01.2021 20:00 CET Until: 18.01.2021 09:00 CETpolski: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h. Spodziewaj się utrudnień. Niska temperatury powietrza może stanowić zagroże... więcej informacji.

0
RAZEM