środa 07.06.2023

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Mistrzostwa Sołectwa Kryniczno w Warcabach Stupolowych

Skomentuj31.08.2019 r. w sali wiejskiej w miejscowości Kryniczno koło Środy Śląskiej odbył się turniej warcabowy "I Otwarte Mistrzostwa Sołectwa Kryniczno w Warcabach Stupolowych" zorganizowany w ramach festynu z okazji Pożegnania Wakacji. W ramach tego projektu zorganizowano także turniej siatkarski, były też atrakcje i konkursy dla dzieci. My skupimy się na warcabach.


'


Turniej przeprowadzono za pomocą programu ChessArbiter Pro systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry wynoszącym 15 minut na zawodnika. Podczas zawodów przestrzegano przepisów Kodeksu Warcabowego PZWarc. Rodzaj warcabów: 100-polowe. Stoły dla grających wyposażone były w warcabnice wraz z pionkami, numery stolików dla grających oraz zegary odmierzające pozostały czas do zakończenia partii. Za zwycięstwo zawodnik otrzymywał 2 punkty, za remis jeden punkt, za przegraną zero punktów.

O godzinie 10.00 Sołtys Kryniczna Pani Iwona Szachniewicz powitała wszystkich przybyłych na zawody warcabowe, następnie poinformowała o programie Festynu i przedstawiła sędziego głównego zmagań Roberta Sobczyka, któremu oddała głos. Sędzia poprowadził odprawę techniczną podczas której omówił z zawodnikami kwestie regulaminowe, poinformował także o nagrodach, następnie sprawdził obecność i przystąpił do kojarzenia systemowego par. Na starcie rywalizacji zameldowało się 26 zawodników, w tym osiem przedstawicielek płci piękniejszej.

To był strzał w dziesiątkę, turniej przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Na zawody przybyli również zawodnicy z czołowych klubów w Polsce: OKS Sokół Wrocław i UKS Roszada Lipno. Zamiast turnieju lokalnego mieliśmy turniej ogólnopolski za sprawą gości z Wielkopolski, nawet w pewnym sensie międzynarodowy, gdyż na zawody przyjechał Siergej Shamber z okolic Głogowa (Gaworzyce) posiadający zarówno ukraińskie jak i polskie obywatelstwo. Wśród grających oprócz zawodników z Wrocławia i Lipna przyjechali też uczestnicy z Bielawy. Lokalnych zawodników reprezentowali mieszkańcy wsi: Kryniczno, Jugowiec, Wilczków, Ciechów, Smolec i miasta Środa Śląska. Na 26 grających jedenastu posiadało kategorie bądź tytuły warcabowe, 6 osób miało ranking PZWarc, pięciu uczestników szczyci się posiadaniem rankingu międzynarodowego FMJD, trzynastu czyli połowa biorących udział w zmaganiach posiada Licencje Zawodnicze wydane przez Polski Związek Warcabowy, dodatkowo trzy następne osoby posiadają numery ewidencyjne w Centralnym Rejestrze PZWarc. Jak widać, do Kryniczna zjechali czołowi zawodnicy, jeden z nich Marian Jędrzycki ze Środy Śląskiej reprezentujący klub Sudety Kłodzko posiada Polski tytuł Mistrza (M), dalej kilku zawodników posiada pierwsze i drugie kategorie warcabowe. Bardzo cieszy fakt, iż przyjeżdżają na nasze lokalne zawody osoby z czołówki, dzięki temu ranga i poziom zawodów wzrastają, mieszkańcy naszych miejscowości mają się od kogo uczyć. Jest to dobry prognostyk na przyszłość, oby więcej takich zawodów. Dla wielu uczestników był to pierwszy turniej warcabowy, ogromne słowa uznania dla nich, że nie wystraszyli się zawodników od lat zaawansowanych w grze i podjęli wyzwanie grając z nimi jak równy z równym, posypały się nawet wyniki niespodziewane, początkujący potrafili ograć lepszych teoretycznie od siebie. Wspaniała atmosfera stworzona przez zawodników, świetna zabawa, aktywnie i mile spędzony czas wolny w wyśmienitym gronie sprawiły, że zawody były bardzo udane i wszyscy biorący w nich udział (a nawet obserwatorzy którzy przybyli popatrzeć i pokibicować) byli zadowoleni. W przerwach między rundami młodzi adepci gry w warcaby poprosili doświadczonych zawodników o trening, jest to dla nich ważne by na kimś się wzorować. Zawodnicy grający od lat chętnie udzielali lekcji nowym. Trzeba przyznać że była to też super integracja między osobami z różnych grup wiekowych i środowisk. Wystąpiły osoby zarówno zdrowe jak i niepełnosprawne o różnych rodzajach schorzeń, w tym osoba mająca problemy ze wzrokiem. Organizatorzy zapewnili wszystkim wspaniałe warunki, duża i klimatyzowana sala gry, świetne zaplecze oraz poczęstunek (kanapki, kawa, herbata, napoje itd.). Kryniczno jest drugim (po Jugowcu) sołectwem w Gminie Środa Śląska które zorganizowało zawody warcabowe takiej rangi.

Zawody zakończyły się o godzinie 15.00. Pani Sołtys Iwona Szachniewicz podziękowała wszystkim za sportową postawę i czystą rywalizację, przedstawiła sponsorów i organizatorów całego festynu, którym również serdecznie podziękowała. Następnie poprosiła sędziego głównego o przedstawienie wyników końcowych w poszczególnych klasyfikacjach. Podczas odczytywania wyników każdy zawodnik podchodził odbierać gratulacje, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczała osobiście Pani Sołtys. Dla tych, którzy nie zdobyli miejsc na podium były dyplomy i drobne upominki. Tuż po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy i ich osoby towarzyszące zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Turniej zostanie zarejestrowany w Polskim Związku Warcabowym celem rozliczenia zdobytych lub podwyższonych kategorii warcabowych, pięć osób spośród grających uzyskało normy na kategorie warcabowe.

Podsumowanie:

Klasyfikacja ogólna OPEN:

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub/Miejscowość

Pkt.

MSolk

1

Biadasiewicz, Adam

OKS Sokół Wrocław

13

45

2

Jędrzycki, Marian

DKKFSiTNiS Sudety Kłodzko

11

44

3

Swoboda, Kamil

SAN Świdnica

10

46

4

Swoboda, Mirosław

Bielawa

10

44

5

Grzelak, Arseniusz

OKS Sokół Wrocław

10

43

6

Bajkowski, Witold

OKS Sokół Wrocław

9

38

7

Shamber, Siergej

Gaworzyce

9

33

8

Poślad, Wojciech

Smolec

8

45

9

Wideł, Zofia

UKS Roszada Lipno

8

41

10

Franek, Hugo

UKS Roszada Lipno

8

35

Oto pierwsza dziesiątka turniejowej tabeli. Wystarczy spojrzeć by zauważyć że jeden zawodnik odskoczył rywalom o 2 duże punkty, Adam Biadasiewicz - bo o nim mowa - zdobył 13 z 14 możliwych punktów do zdobycia, zawodnik klubu OKS Sokół Wrocław pokazał swą wielką klasę. Drugie miejsce z dorobkiem 11 punktów wywalczył zawodnik niepełnosprawny z dysfunkcją wzroku grający w klubie Sudety Kłodzko a mieszkający w Środzie Śląskiej Marian Jędrzycki posiadający polski tytuł Mistrza (M). Na miejscach od trzeciego do piątego było już ciaśniej, tutaj o kolejności miejsc decydowały małe punkty drugiego wartościowania. Najwyżej z tej trójki zawodników mających po 10 dużych punktów uplasował się Kamil Swoboda z Bielawy i dzięki temu że miał wyższe wartościowanie małych punktów wywalczył najniższy stopień podium w głównej klasyfikacji. Od miejsca szóstego też luźno nie było, dwójka uczestników zmagań na stu polach warcabnicy uzyskała po 9 dużych punktów, a na miejscach od ósmego do jedenastego każdy z zawodników uzyskał po 8 punktów dużych. Po 7 punktów wywalczyło czworo grających. Widać iż poziom zawodów był wyrównany i bardzo wysoki. Zwycięzcom OPEN GRATULUJEMY świetnych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Klasyfikacja Najlepsze Kobiety:

W tej grupie rywalizację podjęło osiem pań w wieku szkolnym. Najlepsze okazały się zawodniczki UKS Roszada Lipno - Zofia i Antonina Wideł. Zofia uzyskała osiem a Antonina 7 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Ewa Sulicz z Wilczkowa dla której to ogromny sukces zważywszy na to, że Ewa dopiero od niedawna uprawia grę w warcaby. Ewa również zdobyła 7 punktów i przegrała z bardziej doświadczoną Antoniną małymi punktami. Czwarte miejsce z sześcioma punktami zajęła Natalia Borkowska ze Środy Śląskiej która zaliczyła bardzo udany debiut w zawodach. Dziewczyny, trenując i biorąc częsty udział w zawodach Wasza forma pójdzie w górę i w przyszłości osiągać będziecie jeszcze wyższe laury czego Wam życzymy.

Klasyfikacja Najlepsi Niepełnosprawni:

W tej kategorii zwycięstwo odniósł wspomniany już Marian Jędrzycki dla którego był to swego rodzaju trening przed Pucharem Polski Stowarzyszenia CROSS w Łebie który rozpocznie się 12 września a który będzie mi dane sędziować. Drugie miejsce zajął również wyżej wspomniany Kamil Swoboda z Bielawy reprezentujący barwy SAN Świdnica, bardzo ciekawa postać, człowiek, który przeżył ciężki wypadek samochodowy którego skutkiem jest uszkodzenie prawej ręki, jednak nie poddał się i wciąż jest aktywny osiągając znakomite wyniki. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Niedziocha z Jugowca który dopiero od niedawna gra w warcaby. Panowie odpowiednio zdobyli 11, 10 i 5 punktów. Niewiele do podium brakło Arturowi Sobczykowi który z czterema punktami uplasował się na 4 pozycji. Cieszy fakt iż osoby niepełnosprawne coraz częściej zaczynają rywalizować z osobami zdrowymi, nie poddają się i podejmują każde wyzwanie pokazując swe umiejętności i sprawność pozytywnego myślenia. Tak trzymać a sukcesy jeszcze większe od dotychczasowych przyjdą.

Klasyfikacja Junior 8:

Najmłodsza grupa wiekowa podczas tego turnieju. Dzieci podjęły walkę nie tylko między sobą o prymat najlepszego w tym gronie, grały także z dorosłymi i potrafiły ich ograć. Te wspaniałe dzieci stanowią przyszłość warcabów w Polsce. Najwięcej, bo 8 punktów zdobył zawodnik UKS Roszada Lipno Hugo Franek, wygrał 4 partie i przegrał trzykrotnie z zawodnikami z ogromnym doświadczeniem, te przegrane to jednak nie porażka, to wygrana wiedza i zdobycie większego doświadczenia. Drugie miejsce przypadło w udziale Ewie Sulicz z Wilczkowa która wywalczyła 1 punkt mniej niż Hugo. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Szlanta z Wilczkowa z dorobkiem 4 punktów, Zuzia też dopiero od niedawna gra w warcaby.

Klasyfikacja Junior 10:

W tej grupie wiekowej prym wiodły dziewczynki. Pierwsze miejsce z dużą przewagą wywalczyła Zofia Wideł z Roszady Lipno uzyskując 8 punktów, na drugim stopniu podium zameldowała się Lena Szachniewicz z Kryniczna dla której były to pierwsze zawody. Trzecią pozycję zajął Cyprian Borkowski z Jugowca. Wierzymy, że jesteście przyszłością warcabową, rozwijajcie swe talenty i małymi kroczkami zmierzajcie do osiągnięcia celów, które na siebie nałożycie.

Klasyfikacja Junior 13:

Najliczniejsza grupa wiekowa, do rywalizacji w tym gronie przystąpiło 6 osób. Bezkonkurencyjny w tym towarzystwie okazał się Szymon Sulicz z Wilczkowa który uzbierał 8 punktów. Szymon robi postępy, swą przygodę z warcabami rozpoczął w ubiegłym roku. Na drugim miejscu zameldowała się Antonina Wideł z Roszady Lipno z 7 punktami a na trzecim miejscu sklasyfikowany został Adam Dul ze Środy Śląskiej z 6 punktami. Niewiele do podium zabrakło Szymonowi Szachniewiczowi z Kryniczna dla którego był to debiut w zawodach takiej rangi. Droga młodzieży, do Was przyszłość należy, poprzez częste ćwiczenia i udział w rozgrywkach będziecie doskonalić swój warsztat gry by osiagać wyższy pułap.

Klasyfikacja Junior 17:

W tej klasyfikacji udział wzięła tylko jedna zawodniczka ze Środy Śląskiej - Natalia Borkowska. Przed turniejem kilka osób z tej grupy wiekowej wycofało się z udziału w zawodach z różnych przyczyn, nieprzewidzianych sytuacji. Pomimo tego faktu Natalia nie miała lekko, musiała się zmierzyć z wieloma doświadczonymi zawodnikami. Natalia bardzo fajnie grała, pełen szacunek dla Jej osoby. Inaugurując swą przygodę z warcabami Natalia wygrała 3 partie. Głęboko wierzymy że na następnych zawodach będzie grać jeszcze lepiej po zdobytym doświadczeniu.

Klasyfikacja Mieszkańcy Kryniczna:

Klasyfikacja ta obejmuje tylko mieszkańców miejscowości Kryniczno. Pośród tej grupy wyłoniliśmy Mistrza, Wicemistrza i II Wicemistrza Kryniczna. Zwycięzcy w tej kategorii przez cały rok aż do następnej edycji tego turnieju będą się cieszyć i szczycić swoimi tytułami. Warto dodać, że wszyscy mieszkańcy Kryniczna pierwszy raz zagrali w turnieju warcabowym takiej rangi, duży ukłon w Waszą stronę za decyzję udziału w zmaganiach z bardziej zaawansowanymi osobami, za ciekawe partie które były pełne emocji. Mistrzem miejscowości Kryniczno został Piotr Szkudlarek zdobywając 6 punktów. Wicemistrzynią została Lena Szachniewicz a II Wicemistrzem Jej brat Szymon. Czwarte miejsce zajęła Adrianna Gawlikowska. Co ciekawe, na miejscach od drugiego do czwartego zawodnicy uzyskali po 5 punktów, o kolejności miejsc ponownie zadecydowały punkty małe. Poziom wśród mieszkańców tej miejscowości jest bardzo wyrównany. Cieszy Wasza postawa. Z nadzieją na przyszłość spoglądamy na Was i na Wasze poczynania, jednocześnie pragniemy by na następnych zawodach więcej mieszkańców spróbowało swych sił. Kto wie, może wśród Waszej lokalnej społeczności kryją się ukryte i nie odkryte talenty?

Normy na kategorie:

Pięć osób wyrobiło normy na kategorie warcabowe. Hugo Franek z Lipna podniósł swą kategorię warcabową z V na IV, Natalia Borkowska zdobyła również IV kategorię. Trzy osoby wyrobiły normy na V kategorię warcabową, a są to: Ewa i Szymon Sulicz oraz Edmund Pluta. Serdecznie gratulujemy zdobytych norm kategoriowych.

Pełne wyniki z turnieju dostępne na stronie: www.warcaby.pl/wyniki

Serdeczne podziękowania dla Pani Sołtys Kryniczna Iwony Szachniewicz za świetną organizację i otwartość, propozycja zorganizowania zawodów została przyjęta przez Panią bez wahania. Pani Iwona włożyła sporo swego serca w organizację turnieju i całego Festynu wraz z osobami Jej pomagającymi, wielki szacunek dla Pani, z pewnością będziemy chcieli powrócić by znów się spotkać i zagrać, warunki sali są wyśmienite. Sporo osób w trakcie turnieju i po jego zakończeniu chwali organizację za co szczerze dziękujemy. Pozytywne opinie bardzo nas cieszą i dodają nam sił i energii na dalsze wyzwania. Ciepłe słowa podziękowań dla osób, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do organizacji całego przedsięwzięcia.

Sponsorzy i osoby pomagające w organizacji Festynu Kryniczno:

- Pan Wojciech Wojciechowicz "Jajo-Wojciechowicz"

- Pani Agnieszka Kmiecik "Sklep spożywczy"

- Pani Agnieszka Malczewska „Sklepy ABC”

oraz

-  Dom Kultury w Środzie Śląskiej

- Sołectwo wsi Kryniczno

-  Koło Gospodyń wsi Kryniczno

- SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

  a także Pani Dorota Janiszewska i Pani Dorota Chreściak

- Pan Edmund Pluta za wypożyczenie sprzętu do gry (warcaby i zegary)

Patronat medialny:

- Roland Gazeta

Ze sportowym pozdrowieniem

Robert Sobczyk
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Na takie akcje straż miejska ma czas szkoda że na przejściu koło szkoły podstawowej nigdy nikogo ...
Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans

ogrody pawlowski trawniki www


taxi stas