środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Osiem lektur na ósmą edycję Narodowego Czytania

Osiem lektur na ósmą edycję Narodowego Czytania

So, 07.09.2019 19:08

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, dokonali wyboru nowel z ponad stu propozycji: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście prezydent RP.

Dzisiaj na średzkim rynku dolnym odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Śl. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych i oświatowych, uczniowie oraz mieszkańcy. - Pokażmy piękno polskiej literatury oraz upowszechniajmy czytelnictwo podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Serdecznie zapraszam – mówiła Anna Kuszlik-Czajkowska, dyrektor BP.

Fragment tekstu „Rozdziobią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego czytał burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, z kolei średzki wicestarosta Sebastian Burdzy przeczytał „Szkice węglem” czyli epopeja pod tytułem: "Co się działo w Baraniej Głowie” Henryka Sienkiewicza, Panie Anna Kurzawa, Anna Grodowska, Maria Szubczyńska, Urszula Wolska, Maria Adamowicz oraz Hanna Bogucka czytały wybrane przez siebie fragmenty nowel. Jednak inaczej, a zarazem ciekawie brzmiały fragmenty przeczytane przez uczniów trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śl., przygotowane przez nauczycielkę Dorotę Dyjak – Baraniecką.

Podczas imprezy odbył się Bookcrossing, czyli możliwość zabrania ze sobą darmowej książki, która po przeczytaniu zostanie pozostawiona w miejscu publicznym. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową przypinkę, magnes oraz balon upamiętniający udział w spotkaniu.

(kb) / fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... 57 minut temu.
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... 2 godziny temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 8 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…