niedziela 17.10.2021

Imieniny: Małgorzaty Wiktora

"Musimy kupić sobie ciągnik..."

"Musimy kupić sobie ciągnik..."

Pn, 06.08.2018 12:22

Miłośników starych ciągników i maszyn rolniczych w Polsce nie brakuje. Klub "Traktor i Maszyna" liczy 251 członków. W tej trzycyfrowej liczbie odnajdujemy państwa Dryjów. 


Pan Jerzy Dryja jest znanym rzemieślnikiem w naszym mieście, od wielu lat prowadzi zakład szklarski, chyba już ostatni w powiecie średzkim... Jednak jego największą pasją jest odrestaurowywanie i kolekcjonowanie ciągników rolniczych.

- Trzy lata temu kupiliśmy pierwszy ciągnik do odrestaurowania. Później kolejny i tak na obecną chwilę posiadamy kolekcję 5 traktorów. Na razie w pełni udało nam się odrestaurować ciągnik URSUS C-330 z 1969 roku o pojemności 2200 cm3. Traktor posiada dwucylindrowy silnik. W 2017 r. w Wilkowicach traktor ten otrzymał  I miejsce za najlepiej odrestaurowanego Ursusa - podkreśla pan Jerzy.

Zainspirował ich syn

- Zamiłowaniem do ciągników "zaraził" nas syn, który wspólnie z kolegą również należy do klubu. Pewnego dnia wybrałam się z mężem na Ogólnopolski  Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowie. Wtedy, gdy siadłam na jeden z traktorów powiedziałam: Jerzy, musimy kupić sobie ciągnik. No i tak to się zaczęło... - opowiada pani Beata.

W miejscu zamieszkania państwa Dryjów w Prochowicach widzimy jeszcze między innymi ciągnik Ursus C 328 z 1963 r. , który na obecną chwilę powoli otrzymuje drugie życie oraz John Deere 820 ze  sprawnym silnikiem. Na remont czekaja również Zetor z 1939 roku oraz z 1946 r., który - jak mówi pan Dryja, jest palący i jeżdżący.  

- Traktory są w pełni restaurowane według wersji produkcyjnej, na oryginalnych częściach, które ewentualnie się regeneruje. Jeżeli mamy problem z dostępnością podzespołów  pomagają nam członkowie Klubu "Traktor i Maszyna" - mówią kolekcjonerzy.

Miło spędzamy czas...

Małżonkowie zgodnie podkreślają zalety swojego hobby. Prócz satysfakcji, jaką im daje przywracanie świetności maszynom, jest to również okazja do integracji z innymi pasjonatami.

- W naszym klubie jest dużo osób młodych. Na festiwalu kobiety i mężczyźni przebierają się w stroje ludowe lub rolnicze (kalosze, drelichy oraz koszule flanelowe). Pomimo wspaniałych wystaw i wielu zabaw zorganizowanych na festiwalach znajduje się czas na spotkanie się w gronie fanatyków, gdzie zawsze miło spędzamy czas - przekonuje pani Beata. 

Sposób na życie?

- Jest to jakiegoś rodzaju odskocznia od życia codziennego oraz problemów - dodaje mąż. - Wyjazd do Węgier w czerwcu 2017 r. był szczególnie ważny dla naszego syna Mateusza, gdzie  podarował od nas Dzika 21. Był to wyraz naszej dużej sympatii do węgierskich kolekcjonerów - dodaje pan Jerzy.

Jak widać pasja kolekcjonerska jest ważnym elementem życia całej rodziny. Odskocznią od codzienności i co ważne sposobem na spędzanie wolnego czasu. Na razie pochłania wszystkich bez reszty, a marzeniem pani Beaty jest powiększenie kolekcji o ciągnik Lanz Bulldog - Ten dźwięk, który wydobywa się po odpaleniu tego traktora powoduje ciarki na ciele - podkreśla kobieta. 

Zapraszamy na festiwal

W najbliższym czasie rodzina Dryjów wybiera się na XVII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. - Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie w dniach 18 - 19 sierpnia do Wilkowic w gminie Lipno koło Leszna. My też tam będziemy! - zachęcają wszystkich miłośników starych ciągników i maszyn rolniczych do udziału w imprezie.

Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych “Traktor i Maszyna” powstał z inicjatywy Jerzego Samelczaka - kolekcjonera z Targowiska. Wspólnie z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipnie zorganizował on w 2002 roku w Wilkowicach pierwszy w Polsce festiwal starych ciągników. Było to wydarzenie niesamowite. Pokazy orki czy młocki zapomnianym niemal sprzętem, przywracały obraz wsi sprzed kilkudziesięciu lat. W trakcie trwania festiwalu zrodził się pomysł zawiązania stowarzyszenia, które zrzeszałoby kolekcjonerów i miłośników starego sprzętu rolniczego. Niestety w listopadzie 2002 roku niespodziewanie zmarł inicjator tego spotkania. Wydawało się, że ta piękna inicjatywa może upaść. Na szczęście obecni na festiwalu w Wilkowicach kolekcjonerzy nie mieli wątpliwości, że “pykające” Ursusy “bombaje”, stare Lanze, Fordsony, Zetory są ich pasją życia i dla ich ratowania należy zjednoczyć siły i możliwości - czytamy na stronie www.traktorimaszyna.pl

 

(kb) fot. kb / traktorimaszyna.pl

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Ols powiedział(a) Więcej
  Pierwszy malczycki komuch  44 minut temu
 • Emerytka powiedział(a) Więcej
  Brawo i tak trzymać. Dziękuję za normalność. 44 minut temu
 • Klient powiedział(a) Więcej
  Super Mariusz - jesteś mega wyjątkowy BRAWO! 50 minut temu.
 • Andzia powiedział(a) Więcej
  Miasto progów zwalniajacych zamaist ulatwiac życie ludziom to jeszcze bardziej utrudnia jak... 4 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…