piątek 22.09.2023

Imieniny: Tomasza Maurycego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Nauczyciele i władze Gminy Saterland z wizytą na Ziemi Średzkiej

Skomentuj9-13 września gościliśmy w Środzie Śląskiej nauczycieli ze szkoły w partnerskiej Gminie Saterland w Dolnej Saksonii oraz przedstawicieli tamtejszych władz i NGO. Głównym tematem rozmów było wznowienie wymiany szkolnej uczniów ze Środy Śląskiej i Gminy Saterland.


Fot. prg Fot. prg


W średzkiej gminie oprócz dyrektor Zespołu Szkół w Gminie Saterland Astid Fedorowicz i 3 nauczycieli gościł Thomas Otto, burmistrz Gminy Saterland, Jens Gralheer, zastępca burmistrza oraz Johannes Bischoff, przedstawiciel DRK (niemiecki odpowiednik Polskiego Czerwonego Krzyża) i Conrad Niemeyer, wieloletni radny Gminy Saterland.

Najważniejszym punktem wizyty na Ziemi Średzkiej były spotkania z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 z dyrektor Emilią Latos oraz Zespole Szkół nr 2 z dyrektorem Mariuszem Kargolem, gdzie rozmawiano o planie wznowienia wymiany międzyszkolnej uczniów, która została zawieszona w ostatnich latach przez pandemię. Burmistrzowie obu gmin wyrazili chęć i gotowość podjęcia tej inicjatywy, co mocno wsparł dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga.

Kluczowym punktem programu była wizyta w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa, gdzie organizowane są pobyty młodzieży z polskich i zagranicznych szkół, których celem jest wspólna integracja. Podczas kolacji pożegnalnej Astird Fedorowicz mówiła o tym, że warto kontynuować wieloletnią wymianę międzyszkolną rozpoczętą 25 lat temu i dążyć do tego, aby młodzież mogła poznać siebie nawzajem, swoją kulturę, przezwyciężać podziały i rozwijać współpracę opartą na wzajemnym szacunku i dialogu.

Na wieczornym podsumowaniu w sołectwie Wojczyce oprócz burmistrza Adama Rucińskiego i burmistrza Thomasa Otto, obecny był także Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej w latach 2001-2014, który wręczył medal „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” Conradowi Niemeyer, przyznany przez Radę Miejską w Środzie Śląskiej 31 sierpnia.

Przy okazji goście z partnerskiej gminy uczestniczyli w obchodach Święta Wina w Mieście Skarbów i zatańczyli poloneza inaugurującego imprezę. Johannes Bischoff i Mariola Szczepan, wieloletni pracownik PCK w Środzie Śląskiej, otrzymali tytuł „Super Para z Korowodu”. Delegacja miała też okazję zobaczyć Skarb Średzki w Muzeum Regionalnym oraz odbyć spacer historyczny po Środzie Śląskiej ze Zbigniewem Aleksym.

W niedzielę goście z Saterlandu wraz z burmistrzem Rucińskim i sołtysem Rzeczycy Andrzejem Saksonem zwiedzili stopień wodny w Rzeczycy – jedną z największych takich inwestycji w Polsce i wspominali historię powodzi, jaka nawiedziła 6 nadodrzańskich miejscowości średzkiej gminy w 1997. Goście z Saterlandu uczestniczyli także w tradycyjnych dożynkach sołeckich w Rzeczycy.

(prg)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

handlo trans

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.