wtorek 18.06.2024

Imieniny: Marka Elżbiety

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Nauczyciele i władze Gminy Saterland z wizytą na Ziemi Średzkiej

Skomentuj9-13 września gościliśmy w Środzie Śląskiej nauczycieli ze szkoły w partnerskiej Gminie Saterland w Dolnej Saksonii oraz przedstawicieli tamtejszych władz i NGO. Głównym tematem rozmów było wznowienie wymiany szkolnej uczniów ze Środy Śląskiej i Gminy Saterland.


Fot. prg Fot. prg


W średzkiej gminie oprócz dyrektor Zespołu Szkół w Gminie Saterland Astid Fedorowicz i 3 nauczycieli gościł Thomas Otto, burmistrz Gminy Saterland, Jens Gralheer, zastępca burmistrza oraz Johannes Bischoff, przedstawiciel DRK (niemiecki odpowiednik Polskiego Czerwonego Krzyża) i Conrad Niemeyer, wieloletni radny Gminy Saterland.

Najważniejszym punktem wizyty na Ziemi Średzkiej były spotkania z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 z dyrektor Emilią Latos oraz Zespole Szkół nr 2 z dyrektorem Mariuszem Kargolem, gdzie rozmawiano o planie wznowienia wymiany międzyszkolnej uczniów, która została zawieszona w ostatnich latach przez pandemię. Burmistrzowie obu gmin wyrazili chęć i gotowość podjęcia tej inicjatywy, co mocno wsparł dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga.

Kluczowym punktem programu była wizyta w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa, gdzie organizowane są pobyty młodzieży z polskich i zagranicznych szkół, których celem jest wspólna integracja. Podczas kolacji pożegnalnej Astird Fedorowicz mówiła o tym, że warto kontynuować wieloletnią wymianę międzyszkolną rozpoczętą 25 lat temu i dążyć do tego, aby młodzież mogła poznać siebie nawzajem, swoją kulturę, przezwyciężać podziały i rozwijać współpracę opartą na wzajemnym szacunku i dialogu.

Na wieczornym podsumowaniu w sołectwie Wojczyce oprócz burmistrza Adama Rucińskiego i burmistrza Thomasa Otto, obecny był także Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej w latach 2001-2014, który wręczył medal „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” Conradowi Niemeyer, przyznany przez Radę Miejską w Środzie Śląskiej 31 sierpnia.

Przy okazji goście z partnerskiej gminy uczestniczyli w obchodach Święta Wina w Mieście Skarbów i zatańczyli poloneza inaugurującego imprezę. Johannes Bischoff i Mariola Szczepan, wieloletni pracownik PCK w Środzie Śląskiej, otrzymali tytuł „Super Para z Korowodu”. Delegacja miała też okazję zobaczyć Skarb Średzki w Muzeum Regionalnym oraz odbyć spacer historyczny po Środzie Śląskiej ze Zbigniewem Aleksym.

W niedzielę goście z Saterlandu wraz z burmistrzem Rucińskim i sołtysem Rzeczycy Andrzejem Saksonem zwiedzili stopień wodny w Rzeczycy – jedną z największych takich inwestycji w Polsce i wspominali historię powodzi, jaka nawiedziła 6 nadodrzańskich miejscowości średzkiej gminy w 1997. Goście z Saterlandu uczestniczyli także w tradycyjnych dożynkach sołeckich w Rzeczycy.

(prg)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

handlo

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.