wtorek 27.09.2022

Imieniny: Damiana Amadeusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Nauczyciele i władze Gminy Saterland z wizytą na Ziemi Średzkiej9-13 września gościliśmy w Środzie Śląskiej nauczycieli ze szkoły w partnerskiej Gminie Saterland w Dolnej Saksonii oraz przedstawicieli tamtejszych władz i NGO. Głównym tematem rozmów było wznowienie wymiany szkolnej uczniów ze Środy Śląskiej i Gminy Saterland.


Fot. prg Fot. prg


W średzkiej gminie oprócz dyrektor Zespołu Szkół w Gminie Saterland Astid Fedorowicz i 3 nauczycieli gościł Thomas Otto, burmistrz Gminy Saterland, Jens Gralheer, zastępca burmistrza oraz Johannes Bischoff, przedstawiciel DRK (niemiecki odpowiednik Polskiego Czerwonego Krzyża) i Conrad Niemeyer, wieloletni radny Gminy Saterland.

Najważniejszym punktem wizyty na Ziemi Średzkiej były spotkania z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 z dyrektor Emilią Latos oraz Zespole Szkół nr 2 z dyrektorem Mariuszem Kargolem, gdzie rozmawiano o planie wznowienia wymiany międzyszkolnej uczniów, która została zawieszona w ostatnich latach przez pandemię. Burmistrzowie obu gmin wyrazili chęć i gotowość podjęcia tej inicjatywy, co mocno wsparł dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga.

Kluczowym punktem programu była wizyta w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa, gdzie organizowane są pobyty młodzieży z polskich i zagranicznych szkół, których celem jest wspólna integracja. Podczas kolacji pożegnalnej Astird Fedorowicz mówiła o tym, że warto kontynuować wieloletnią wymianę międzyszkolną rozpoczętą 25 lat temu i dążyć do tego, aby młodzież mogła poznać siebie nawzajem, swoją kulturę, przezwyciężać podziały i rozwijać współpracę opartą na wzajemnym szacunku i dialogu.

Na wieczornym podsumowaniu w sołectwie Wojczyce oprócz burmistrza Adama Rucińskiego i burmistrza Thomasa Otto, obecny był także Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej w latach 2001-2014, który wręczył medal „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” Conradowi Niemeyer, przyznany przez Radę Miejską w Środzie Śląskiej 31 sierpnia.

Przy okazji goście z partnerskiej gminy uczestniczyli w obchodach Święta Wina w Mieście Skarbów i zatańczyli poloneza inaugurującego imprezę. Johannes Bischoff i Mariola Szczepan, wieloletni pracownik PCK w Środzie Śląskiej, otrzymali tytuł „Super Para z Korowodu”. Delegacja miała też okazję zobaczyć Skarb Średzki w Muzeum Regionalnym oraz odbyć spacer historyczny po Środzie Śląskiej ze Zbigniewem Aleksym.

W niedzielę goście z Saterlandu wraz z burmistrzem Rucińskim i sołtysem Rzeczycy Andrzejem Saksonem zwiedzili stopień wodny w Rzeczycy – jedną z największych takich inwestycji w Polsce i wspominali historię powodzi, jaka nawiedziła 6 nadodrzańskich miejscowości średzkiej gminy w 1997. Goście z Saterlandu uczestniczyli także w tradycyjnych dożynkach sołeckich w Rzeczycy.

(prg)
  • DSR powiedział(a) Więcej
    Wiem ze nie w temacie ,ale kiedy bedzie nagranie wideo z sesji rady miejskiej ktore odbylo sie 26.09 ? Czekam 25 minut temu.
  • nanana powiedział(a) Więcej
    Pewnie sam się zgłosił, bo nasi "kryminalni" zajęci ściganiem PZ i pewnie wkrótce jego też złapią, znaczy się zgłosi się! 2 godziny temu.
  • Pinokio jesteś powiedział(a) Więcej
    Piotr Żenada, wie wszystko o wszystkich. Stoi w weekend od rana do późnej nocy, liczy pasażerów, sprawdza, może nawet ich śledzi? Wie kto z... 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…