środa 08.02.2023

Imieniny: Hieronima Sebastiana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Nauczyciele i władze Gminy Saterland z wizytą na Ziemi Średzkiej

Skomentuj
9-13 września gościliśmy w Środzie Śląskiej nauczycieli ze szkoły w partnerskiej Gminie Saterland w Dolnej Saksonii oraz przedstawicieli tamtejszych władz i NGO. Głównym tematem rozmów było wznowienie wymiany szkolnej uczniów ze Środy Śląskiej i Gminy Saterland.


Fot. prg Fot. prg


W średzkiej gminie oprócz dyrektor Zespołu Szkół w Gminie Saterland Astid Fedorowicz i 3 nauczycieli gościł Thomas Otto, burmistrz Gminy Saterland, Jens Gralheer, zastępca burmistrza oraz Johannes Bischoff, przedstawiciel DRK (niemiecki odpowiednik Polskiego Czerwonego Krzyża) i Conrad Niemeyer, wieloletni radny Gminy Saterland.

Najważniejszym punktem wizyty na Ziemi Średzkiej były spotkania z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 z dyrektor Emilią Latos oraz Zespole Szkół nr 2 z dyrektorem Mariuszem Kargolem, gdzie rozmawiano o planie wznowienia wymiany międzyszkolnej uczniów, która została zawieszona w ostatnich latach przez pandemię. Burmistrzowie obu gmin wyrazili chęć i gotowość podjęcia tej inicjatywy, co mocno wsparł dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga.

Kluczowym punktem programu była wizyta w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa, gdzie organizowane są pobyty młodzieży z polskich i zagranicznych szkół, których celem jest wspólna integracja. Podczas kolacji pożegnalnej Astird Fedorowicz mówiła o tym, że warto kontynuować wieloletnią wymianę międzyszkolną rozpoczętą 25 lat temu i dążyć do tego, aby młodzież mogła poznać siebie nawzajem, swoją kulturę, przezwyciężać podziały i rozwijać współpracę opartą na wzajemnym szacunku i dialogu.

Na wieczornym podsumowaniu w sołectwie Wojczyce oprócz burmistrza Adama Rucińskiego i burmistrza Thomasa Otto, obecny był także Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej w latach 2001-2014, który wręczył medal „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” Conradowi Niemeyer, przyznany przez Radę Miejską w Środzie Śląskiej 31 sierpnia.

Przy okazji goście z partnerskiej gminy uczestniczyli w obchodach Święta Wina w Mieście Skarbów i zatańczyli poloneza inaugurującego imprezę. Johannes Bischoff i Mariola Szczepan, wieloletni pracownik PCK w Środzie Śląskiej, otrzymali tytuł „Super Para z Korowodu”. Delegacja miała też okazję zobaczyć Skarb Średzki w Muzeum Regionalnym oraz odbyć spacer historyczny po Środzie Śląskiej ze Zbigniewem Aleksym.

W niedzielę goście z Saterlandu wraz z burmistrzem Rucińskim i sołtysem Rzeczycy Andrzejem Saksonem zwiedzili stopień wodny w Rzeczycy – jedną z największych takich inwestycji w Polsce i wspominali historię powodzi, jaka nawiedziła 6 nadodrzańskich miejscowości średzkiej gminy w 1997. Goście z Saterlandu uczestniczyli także w tradycyjnych dożynkach sołeckich w Rzeczycy.

(prg)

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

handlo

allago tworzymy