poniedziałek 08.03.2021

Imieniny: Beaty Wincentego

OSiR stabilny, ale stan pandemii wymaga większego wsparcia Gminy

OSiR stabilny, ale stan pandemii wymaga większego wsparcia Gminy

Wt, 26.01.2021 15:48

Średzki Park Wodny wraz z kompleksem boisk OSiR, akwenem Kajaki, stadionem miejskim, orlikiem na Mostowej oraz halą sportową OSiR stanowi bazę rekreacji, wypoczynku oraz rozrywki mieszkańców miasta i gminy Środa Śląska. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii przez rząd, które najdotkliwiej uderzyły m.in. w baseny oraz parki wodne i całą branżę sportowo-rekreacyjną, na sesji budżetowej Rady Miejskiej odbyła się dyskusja i podjęto decyzje dot. większego wsparcia OSiR w okresie pandemii.Propozycja  burmistrza Adama Rucińskiego dot. zwiększenia dopłaty dla OSiR z budżetu Gminy w czasie pandemii o ok. 700 tys. zł w stosunku do lat poprzednich, została przyjęta zdecydowaną większością w głosowaniu nad całym budżetem Gminy na 2021, choć były też pojedyncze głosy niezrozumienia w stosunku do tej propozycji większego wsparcia OSiR w okresie pandemii. W związku z tym, o komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Prezesa OSiR Artura Paprotę oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Marka Domagałę.

Red. Jak wyglądała sytuacja co do działalności i finansów OSiR w 2020 roku?

a.paprotaArtur Paprota, Prezes OSiR: W tym trudnym okresie, wszyscy pracownicy, których mamy zatrudnionych, a jest ich ponad 45 osób, stanęli na wysokości zadania. Przez te kilka miesięcy, my jako spółka przeżyliśmy wszystko, od całkowitego lockdown'u, poprzez częściowy. Za każdym razem staraliśmy się wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców. Jeżeli tylko rząd dał minimalną możliwość działania, od razu z tego korzystaliśmy, aby dać mieszkańcom szansę na korzystanie z obiektów OSiR.

Red. Jak wygląda porównanie Średzkiego Parku Wodnego z innymi parkami wodnymi i basenami na Dolnym Śląsku, a nawet szerzej w porównaniu do całego kraju?

Artur Paprota, Prezes OSiR: Różne baseny w sposób mniej lub bardziej rygorystyczny podeszły do sprawy. My podeszliśmy w sposób najbardziej otwarty dla mieszkańców. Podczas pierwszego otwarcia byliśmy na konferencji zarządców OSiR i MOSiR z całej Polski. W Polsce średnie obłożenie basenów po ich ponownym otwarciu latem ub.r. wynosiła od 30% do 40% w stosunku do stanu przed marcowym lockdown'em, zaś u nas na Średzkim Parku Wodnym powrót klientów był na poziomie 55% do 60%. W czasie zamknięcia basenu martwy czas wykorzystaliśmy na przerwę technologiczną – odnowiliśmy saunarium, zainwestowaliśmy w sondy, co ma wpływ na jakość wody, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.

Red. Dlaczego Zarząd OSiR podjął taką decyzję?

Artur Paprota, Prezes OSiR: To było przez nas przemyślane, aby całkowicie nie stracić czasu, kiedy nie mamy przychodów. Za wszystko należą się szczególne podziękowania dla kierownika działu technicznego Ryszarda Adamiaka oraz managera obiektów Spółki Piotra Rajczakowskiego.  Jeszcze w grudniu, przed wprowadzeniem przez rząd ponownego lockdown'u, ponad 200 osób dziennie korzystało z pływalni. Ponad 200 dzieciaków miało możliwość odejścia od komputera, miało możliwość spotkania się i socjalizacji. Dziękuję Panu Burmistrzowi Rucińskiemu oraz tym radnym, którzy okazali zrozumienie dla sytuacji OSiR i w zdecydowanej większości przyjęli budżet Gminy, w którym przewidziano większe wsparcie dla OSiR na poziomie 1 925 tys. zł. Jednocześnie chcę podkreślić, że cała załoga spółki OSiR dziękuję za taką postawę, a jednocześnie krytycznie odnosi się do pomysłów niektórych radnych, obniżenia dotacji w tym trudnym pandemicznym okresie. Takie pomysły są dla nas zupełnie niezrozumiałe i nie pomagają Spółce OSiR.

Red.  Czy Spółka szukała innych źródeł finansowania i wsparcia finansowego na czas pandemii?

m.domagalaMarek Domagała, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki: Jako organ nadzoru właścicielskiego aktywnie wraz z burmistrzem, jako reprezentantem Gminy jako właściciela Spółki oraz Zarządem OSiR szukaliśmy różnych rozwiązań, dzięki którym Spółka może funkcjonować i regulować swoje zobowiązania i płatności.  W związku z zamknięciem Średzkiego Parku Wodnego, Spółka utraciła około 1 mln 200 tys. przychodów  ze sprzedaży  wejść na basen – osoby indywidualne,  zakłady pracy, szkoły, szkółki pływackie. Spółka wykorzystała wsparcie finansowe w ramach pomocy rządowej. OSiR-owi udało się pozyskać ponad 450 tys. zł w ramach tarczy antykryzysowej, tzn. dotacje  oraz pożyczki oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju zarządzanych i administrowanych przez Rząd RP.  Muszę też podkreślić, że Zarząd Spółki w roku 2019  przeprowadził  gruntowne  zmiany struktury organizacyjnej i działania restrukturyzacyjne, dzięki czemu OSIR zaoszczędził i oszczędza rocznie dziś blisko 100 tys. zł na wydatkach płacowych, głównie wydatkach płacowych pracowników sfery managersko-administracyjnej. Cały czas pilnujemy kosztów. Robimy też inwestycje za środki Gminy i z odpisów amortyzacyjnych.

Red.  Czy spółka OSiR poszerzyła swoją działalność w porównaniu z rokiem poprzednim?

Artur Paprota, Prezes OSiR: Spółka, dzięki wysoce konkurencyjnej ofercie, wygrała w marcu 2020 roku  gminny przetarg na utrzymanie zieleni na terenie miasta i gminy Środa Śląska o wartości blisko 300 tys. zł. To jest stabilne źródło przychodów, a nasi ludzie mają pracę. Racjonalizując koszty i zwiększając przychody OSiR do czasu wybuchu pandemii kontrolowaliśmy sytuację finansową Spółki. W wyniku pandemii Spółka dzięki większemu wsparciu Gminy i pomocy rządowej nie utraciła płynności.  Dziękujemy Panu Burmistrzowi oraz większości radnym Rady Miejskiej za zwiększenie wsparcia finansowego dla OSiR, co pozwoli Spółce na dalszą działalność i przetrwanie tego ciężkiego okresu pandemii. Mamy nadzieję, że już w II kwartale 2021 zaktywizujemy działalności i zwiększą się nam przychody.

Red.  Dziękujemy za rozmowę.

(mpr)
powrót na górę
 • Chor powiedział(a) Więcej
  To o co walczyli, a to co wywalczyli to tak jakby dwie różne sprawy. Żołnierz który wstawał z błota pod... 24 minut temu
 • Chor powiedział(a) Więcej
  Bandytów w ogóle należy piętnować, a nie nazywać ich żołnierzami i nagradzać za zbrodnie gwałty i... 29 minut temu.
 • Marian powiedział(a) Więcej
  Nakazy sanitarne są dla ochrony mieszkańców.Niestety są egoiści,którzy umyślą tylko o sobie. Tych... 9 godzin temu.
 • Grażyna powiedział(a) Więcej
  Lepiej nie pytać włascicieli poniemieckich willi i grodów o ich rodziców czy dziadków.Dzisiaj też jedni... 9 godzin temu.
 • Grażyna powiedział(a) Więcej
  Kto nie szanuje Polskiego rządu Pana M.Morawieckiego ten musi płacić. 9 godzin temu.
 • Nosaaaal powiedział(a) Więcej
  ...tam gdzie mnie nie było. 12 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …