poniedziałek 26.02.2024

Imieniny: Mirosława Aleksandra

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


"Podróż przez dzieje" w Rakoszyckim Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej

SkomentujW sobotę 22 kwietnia w Rakoszyckim Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej odbyło się zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Śląskiej wydarzenie kulturalne „Podróż przez dzieje – historia Kryniczna, Gozdawy i Wojczyc”. Było to już drugie tego typu wydarzenie. Przed rokiem w rakoszyckiej bibliotece została zaprezentowana historia Rakoszyc.W ramach tegorocznego wydarzenia odbyły się cztery wykłady i prezentacje: bibliotekarza, dra Sebastiana Wojdyły „Obce rycerstwo w ziemi średzkiej”, emerytowanej nauczycielki Grażyny Juchno „Krzyże i kaplice z Gozdawy, Jugowca, Kryniczna, Rakoszyc i Wojczyc”, Anny Celuch z Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej „Historia Kryniczna od czasów najdawniejszych do 1945 r.”, oraz Adama Dominiaka z Rakoszyc „Historia Gozdawy i Wojczyc”. W drugiej części spotkania goście zostali zaproszeni na regionalny poczęstunek, na który składały się m.in. ciasta i produkty lokalne przygotowane przez „Stowarzyszenie Kryniczno” panie sołtys z Wojczyc i Kryniczna. Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa opisująca najważniejsze zabytki Gozdawy, Kryniczna i Wojczyc, a także rysunki wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rakoszycach przedstawiające obiekty sakralne w ich miejscowościach. Ponadto goście wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z licznymi materiałami, które udało się zgromadzić jako uzupełnienia do poprzedniej „Podróży przez dzieje”.

Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło prof. Rościsława Żerelika z Uniwersytetu Wrocławskiego, sekretarza gminy Judyty Partyki-Basy, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rakoszycach Anny Furman, a także księdza Piotra Kijka. Dla gości z Gozdawy, Kryniczna i Wojczyc, został zorganizowany darmowy transport z Urzędu Miasta i Gminy Środa Śląska, który dowoził chętnych do Rakoszyc.

Mamy nadzieję, że w następnych latach odbędą się kolejne edycje „Podróży przez dzieje” oraz, że impreza ta na stale zagości w kalendarzu kulturalnym ziemi średzkiej.

Sebastian Wojdyła

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

handlo

komnet internet

ekogroszek baner

Nie przegap tych artykułów.