niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

Prezydent Andrzej Duda w Środzie Śląskiej: "To dla mnie wielkie wyróżnienie"

Prezydent Andrzej Duda w Środzie Śląskiej: "To dla mnie wielkie wyróżnienie"

N, 20.10.2019 00:19

Na przestrzeni wieków w Środzie Śląskiej gościliśmy niekoronowanego króla Władysława III Laskonogiego, cesarza Napoleona Bonaparte, a niedawno prezydenta Andrzeja Dudę...17 października 2019 r. zapisze się w historii naszego miasta jako wyjątkowa data. Tego bowiem dnia gościliśmy po raz pierwszy urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na otwarte spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się na rynku dolnym, przybyli nie tylko mieszkańcy miasta i powiatu średzkiego czy włodarze większości gmin wchodzących w jego skład, byli także goście "z sąsiedztwa", a wśród nich m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Wydarzenie rozpoczęto od złożenia wieńca pod pomnikiem "Pamięci Żołnierzy Polskich". Prezydent,  w asyście żołnierzy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, złożył hołd poległym w obronie ojczyzny. Kolejnym punktem były wystąpienia.

- Pragnę serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za przyjęcie czerwcowego zaproszenia do Środy Śląskiej, do Miasta Skarbów. Bardzo się cieszymy, że Ziemia Średzka została zauważona przez Pana Prezydenta i stanowi jeden z wielu przystanków w Polsce na drodze do budowania wspólnoty Polaków – witał prezydenta burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Włodarz miasta mówił także o sukcesach i modernizacji miasta. - Środa Śląska, to miasto o bogatej historii oraz tradycji, sięgających czasów średniowiecza. W ciągu ostatnich 30 lat dokonaliśmy daleko idącej transformacji. To miasto sukcesu. Stawiamy na inwestycje, innowacje i ekomobilność. W ubiegłym roku dzięki środkom z Unii Europejskiej od postaw stworzyliśmy Średzką Komunikację Publiczną. Jest to miasto, które jest w czołówce krajowej i dolnośląskiej. Potwierdzeniem tego jest trzecie miejsce w Polsce wśród miast powiatowych w inwestycjach na jednego mieszkańca w latach 2016-2018 r., jakie to zdobyliśmy w rankingu opublikowanym i ogłoszonym w Katowicach dwa tygodnie temu na kongresie samorządowym. Przed nami wśród miast powiatowych są tylko Polkowice i Zakopane. My nie mamy kompleksów, rozwijamy naszą małą ojczyznę w oparciu o konsensus, dobre zarządzanie, aktywność naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Często jest to działanie ponad podziałami bez barw partyjnych – podkreślał Adam Ruciński.

Po przemówieniu burmistrza, uchwałę podjętą na sesji Rady Miejskiej w dniu 17 października 2019 r.,  w sprawie nadania prezydentowi tytułu Honorowego Obywatela Środy Śląskiej oraz fragment  wniosku burmistrza odczytał przewodniczący Jerzy Kryciński. - Pan Prezydent Andrzej Duda w swojej prezydenturze zwraca uwagę na inicjatywy lokalne i regionalne podejmowane na różnych poziomach samorządu terytorialnego, mające wpływ na rozwój Polski. Nie bez znaczenia jest również troska i staranie Pana Prezydenta o obywateli w kraju i za granicą. Na szczególne uznanie zasługuje pochylanie się nad każdą polską rodziną i ludźmi młodymi, co stało się mottem, celem i ważnym elementem dla tej prezydentury. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda jest osobą zasługującą na szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł Honorowego Obywatela Środy Śląskiej, o który wnioskował do wysokiej rady burmistrz Pan Adam Ruciński.

Następnie nadszedł czas na oczekiwane przemówienie prezydenta. - Jest to dla mnie zaszczyt być przyjętym w poczet Państwa wspólnoty decyzją władz miasta. To wielkie wyróżnienie (...)  ze względu na to, jakim miastem jest Środa Śląska  - dziękował Andrzej Duda. – Jestem urodzony i wychowany w Krakowie. Środa Śląska jest miastem starszym. Zawsze czuję wielki respekt, gdy w naszym kraju przyjeżdżam do miejsc, które swoją miejską historię mają dłuższą, niż moje. Środa powstała, kiedy te ziemie do Polskiego Królestwa wcielił Bolesław Chrobry, koniec X wieku. Potem miasto rozwijało się pod rządami polskich władców. To właśnie Henryk Brodaty nadał Środzie Śląskiej prawa miejskie  – przytaczał historyczne fakty prezydent, który zmieniając temat dziękował za liczną frekwencję w wyborach do polskiego sejmu i senatu w bieżącym roku. - Rzeczywiście frekwencja, jak na standardy Rzeczypospolitej do tej pory, była niebywała. Jestem ogromnie wdzięczny. To pokazuje, że ludzie w naszym kraju czują odpowiedzialność za polskie sprawy. Miałem wielki moment radości, kiedy tę frekwencję ogłoszono. (…) To jest Państwa ogromna zasługa, że zechcieliście do tych wyborów pójść,  wskazać swoje preferencje i właściwych kandydatów, którzy będą rządzić krajem - stwierdził. - Nie ukrywam, że dotychczasowy mandat zjednoczonej prawicy, aby rządzić w Polsce został umocniony kolejny raz poprzez samodzielną większość w sejmie. Jestem za to wdzięczny, ponieważ wiele elementów programu, które powinny być jeszcze zrealizowane wymagało kolejnej kadencji. Mam nadzieję, że zobaczycie Państwo szybko tego efekty. (...) Ważne jest, by Polska utrzymała dotychczasowy kurs wzrostu gospodarczego, dobrego zbierania podatków, a więc uczciwości w życiu publicznym. To jest niezwykle ważne. Przecież do niedawna, do 2015 roku, zanim nie została stworzona Krajowa Administracja Skarbowa, ktoś nas z tych pieniędzy okradał  – mówił prezydent. - Dzisiaj z tego VAT-u wypłacane jest 500+, z tego VAT-u można było wypłacić 13. emeryturę czy 500 zł dla niepełnosprawnych. To z tych pieniędzy, którymi wreszcie zaczęto dobrze gospodarować. Chciałbym, żeby taka polityka była realizowana dalej  - podkreślał. - Wierzę, że będziemy podwyższać płace tam, gdzie nie zostały jeszcze podniesione. Była podwyżka dla policji, jest podwyżka dla żołnierzy w tej chwili, chciałbym żebyśmy zdołali także podwyższyć pensje nauczycielom. Chciałbym abyśmy zadbali również o inne grupy zawodowe, które są utrzymywane z budżetu państwa. To są ogromne kwoty, bardzo trudne zadanie. (...) Mam nadzieję, że przy dobrym działaniu gospodarczym będziemy w stanie to zrealizować  – tłumaczył. - Właśnie tu w Środzie Śląskiej, akcentuję to tak silnie, bo tu jest dobrze prowadzona gospodarka. Gratuluję, że jest tutaj tak świetnie rozwijająca się podstrefa strefy ekonomicznej. To jest oszałamiające wrażenie, kiedy wjeżdża się do miasta i widzi te wszystkie nowoczesne zakłady pracy  – mówił Andrzej Duda.

Na zakończenie wizyty w naszym mieście prezydent podchodził do zgromadzonych w pobliżu osób, z którymi witał się, rozmawiał i pozował do wspólnych zdjęć.

(kb) / fot. mw
powrót na górę
 • taka jest powiedział(a) Więcej
  Jak patrzę na te komentarze jedno mi się nasuwa - historia jest historią i nie zmienicie jej 9 godzin temu.
 • Pasazer powiedział(a) Więcej
  Dobrze się dogadują tylko autobusów coraz mniej w tym roku nie ma możliwości komunikacji miało być... 10 godzin temu.
 • XD powiedział(a) Więcej
  Synem swojej matki 10 godzin temu.
 • Lipiec powiedział(a) Więcej
  Jak się służy wrogom i okupantom Polski . To jakim jest się synem.? 11 godzin temu.
 • Równowaga powiedział(a) Więcej
  A ty co za dużo na weekend samogonu pokosztowałeś? Pisz wyraźnie o co ci chodzi, bo bełkotu czytać nikt nie chce! 11 godzin temu.
 • Arek powiedział(a) Więcej
  Połowa stacji Tvn to dzieci i wnuki ubeków. To ci nie przeszkadza? . Chodzi o to czy dzieci potępiają złe... 12 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …