wtorek 13.04.2021

Imieniny: Przemysława Idy

Pytanie do redakcji Echa: Mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze?

Pytanie do redakcji Echa: Mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze?

Śr, 10.03.2021 16:27

Wczoraj na portalu Echo Średzkie ukazał się tekst redakcyjny: „W Środzie Śląskiej zabraknie nauczycieli? Kto będzie uczył w szkole na Winnej Górze?”. Redakcyjna publikacja poddaje niejako w wątpliwość sens budowy nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śląskiej. Wydźwięk artykułu ma negatywne zabarwienie.Redakcja portalu Echo Średzkie postawiła w swoim artykule sugestywne pytania, które mogą prowadzić opinie publiczną do mylnych wniosków. Sugeruje się w nim, że z uwagi na niewystarczającą dziś ilość nauczycieli niektórych przedmiotów zachodzi ryzyko braku nauczycieli w nowej szkole podstawowej na Winnej Górze. W konsekwencji przemyca się w tym artykule redakcyjnym wątpliwość czy jest sens budowy i uruchomienia tej nowej szkoły podstawowej.

W świetle oczekiwań środowiska oświatowego i średzkiego społeczeństwa, przyszłych wyzwań w sferze oświaty oraz ambitnej wizji rozwoju miasta i gminy Środa Śląska takie postawienie sprawy w redakcyjnym artykule jest błędne. Poniżej kilka argumentów.

Po pierwsze budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze jest niezbędna dla poprawy standardów nauczania w istniejącej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej. To cywilizacyjny skok dla gminnej oświaty – budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze i jednocześnie modernizacja i doposażenie Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej.

Po drugie niewystarczająca ilość nauczycieli w przypadku niektórych przedmiotów jest zjawiskiem ogólnokrajowym, występującym w skali całego kraju, a nie wyłącznie w przypadku średzkiej oświaty. Jest to problem, który nasila się w  Polsce od kilku lat.

Po trzecie w żadnym wypadku nie możemy mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla skompletowania kadry pedagogicznej dla nowej szkoły. Kadra nauczycielska nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze zostanie utworzona głównie poprzez rozdzielenie nauczycieli SP nr 3 w Środzie Śl. na dwa odrębne zespoły. Zostanie również dokonany uzupełniający nabór nauczycieli na rynku pracy.

Problemy kadrowe są w wielu instytucjach czy branżach, w oświacie również. W gminie, powiecie, województwie, generalnie w Polsce. To częstokroć wynika z wieloletnich procesów i decyzji na poziomie państwa i odgórnego zarządzania oświatą, czy niewystarczającego poziomu subwencji oświatowych itd.

Ale czy z tych aktualnych deficytów kadrowych, w przypadku niektórych nauczycieli specjalistów, wynika, że mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze w Środzie Śląskiej? Bo tak zdaje się chyba sugerować redakcja w swoim artykule. Czemu ma to służyć? Niech to ocenią sami czytelnicy.

My, jako osoby współodpowiedzialne za stan i kierunki rozwoju gminnej oświaty, zrobimy wszystko co z naszej strony możliwe aby tę nową szkołę podstawową na Winnej Górze zaprojektować, co jest już w fazie końcowej, wybudować, wyposażyć i uruchomić w 2023 roku.

Krzysztof Peryga – Dyrektor ZOPO w Środzie Śl.

Adam Ruciński – Burmistrz Środy Śląskiej

Artykuł zewnętrzny / Możliwość komentowania została wyłączona na prośbę autora publikacji
powrót na górę
 • Kolega z pracy powiedział(a) Więcej
  Prawnik? Bo pracował na biurze podawczym sądu :0 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  w ramach przyprawy 8 godzin temu.
 • Edek powiedział(a) Więcej
  Sesje Rady 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  Policja dla PISu straciła całkiem już odremontowany... 8 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…