poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Pytanie do redakcji Echa: Mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze?

Pytanie do redakcji Echa: Mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze?

Śr, 10.03.2021 16:27

Wczoraj na portalu Echo Średzkie ukazał się tekst redakcyjny: „W Środzie Śląskiej zabraknie nauczycieli? Kto będzie uczył w szkole na Winnej Górze?”. Redakcyjna publikacja poddaje niejako w wątpliwość sens budowy nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śląskiej. Wydźwięk artykułu ma negatywne zabarwienie.


Redakcja portalu Echo Średzkie postawiła w swoim artykule sugestywne pytania, które mogą prowadzić opinie publiczną do mylnych wniosków. Sugeruje się w nim, że z uwagi na niewystarczającą dziś ilość nauczycieli niektórych przedmiotów zachodzi ryzyko braku nauczycieli w nowej szkole podstawowej na Winnej Górze. W konsekwencji przemyca się w tym artykule redakcyjnym wątpliwość czy jest sens budowy i uruchomienia tej nowej szkoły podstawowej.

W świetle oczekiwań środowiska oświatowego i średzkiego społeczeństwa, przyszłych wyzwań w sferze oświaty oraz ambitnej wizji rozwoju miasta i gminy Środa Śląska takie postawienie sprawy w redakcyjnym artykule jest błędne. Poniżej kilka argumentów.

Po pierwsze budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze jest niezbędna dla poprawy standardów nauczania w istniejącej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej. To cywilizacyjny skok dla gminnej oświaty – budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze i jednocześnie modernizacja i doposażenie Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej.

Po drugie niewystarczająca ilość nauczycieli w przypadku niektórych przedmiotów jest zjawiskiem ogólnokrajowym, występującym w skali całego kraju, a nie wyłącznie w przypadku średzkiej oświaty. Jest to problem, który nasila się w  Polsce od kilku lat.

Po trzecie w żadnym wypadku nie możemy mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla skompletowania kadry pedagogicznej dla nowej szkoły. Kadra nauczycielska nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze zostanie utworzona głównie poprzez rozdzielenie nauczycieli SP nr 3 w Środzie Śl. na dwa odrębne zespoły. Zostanie również dokonany uzupełniający nabór nauczycieli na rynku pracy.

Problemy kadrowe są w wielu instytucjach czy branżach, w oświacie również. W gminie, powiecie, województwie, generalnie w Polsce. To częstokroć wynika z wieloletnich procesów i decyzji na poziomie państwa i odgórnego zarządzania oświatą, czy niewystarczającego poziomu subwencji oświatowych itd.

Ale czy z tych aktualnych deficytów kadrowych, w przypadku niektórych nauczycieli specjalistów, wynika, że mamy nie budować nowej szkoły na Winnej Górze w Środzie Śląskiej? Bo tak zdaje się chyba sugerować redakcja w swoim artykule. Czemu ma to służyć? Niech to ocenią sami czytelnicy.

My, jako osoby współodpowiedzialne za stan i kierunki rozwoju gminnej oświaty, zrobimy wszystko co z naszej strony możliwe aby tę nową szkołę podstawową na Winnej Górze zaprojektować, co jest już w fazie końcowej, wybudować, wyposażyć i uruchomić w 2023 roku.

Krzysztof Peryga – Dyrektor ZOPO w Środzie Śl.

Adam Ruciński – Burmistrz Środy Śląskiej

Artykuł zewnętrzny / Możliwość komentowania została wyłączona na prośbę autora publikacji

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 5 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 5 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 5 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…