sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany Hipolita

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Śmiecenie i akty wandalizmu na przystankach autobusowych w Środzie Śląskiej. Teren prywatny utrudnia Straży Miejskiej podjęcie działań
Do naszej redakcji coraz częściej spływają zdjęcia zaśmieconego, zwłaszcza po weekendowych nocach, miasta, a także aktów wandalizmu. Jedną z czytelniczek zaniepokoił szczególnie stan terenu przyległego do dworca autobusowego, który udokumentowała na przesłanych nam fotografiach.

Fot. czytelniczka Fot. czytelniczka


Z prośbą o ustosunkowanie się do sytuacji śmiecenia i aktów wandalizmu w mieście poprosiliśmy Straż Miejską w Środzie Śląskiej. Komendant Ryszard Czerwiec zwrócił uwagę, że sytuacja przy dworcu autobusowym jest o tyle skomplikowana, ponieważ w związku z ograniczeniem tego terenu przez zarządcę, którym jest “POLBUS”, przestało być to miejsce publiczne. W uzasadnieniu powołał się na definicję miejsca publicznego określoną przez Naczelny Sąd Administracyjny, a także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lutego 2015 r. (sygn. SK 70/13). - Podsumowując rozważania na temat miejsca publicznego należy uznać, że w chwili obecnej teren peronów jest terenem prywatnym, o czym informuje stosowna tabliczka, a dodatkowo ustawione ogrodzenie, które częściowo ogranicza wejście na teren działki - wyjaśnia Czerwiec.

Straż Miejska działa na podstawie Ustawy o strażach gminnych, która określa tę jednostkę jako samorządową umundurowaną formację, utworzoną do ochrony porządku publicznego. Do jej zadań należy w szczególności ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, przy czym funkcjonariusze mogą podejmować czynności wyłącznie w sferze publicznej i na terenie publicznym. - Powoduje to, że obecnie strażnicy nie mają uprawnień do ścigania osób sprawców wykroczeń, których widać każdego dnia przesiadujących w wiatach przystankowych na terenie "POLBUS", spożywających alkohol i zaśmiecających ten teren. Oczywiście SM wraz z Burmistrzem Środy Ślaskiej dostrzegają problem z nieestetycznym utrzymaniem tego terenu przez jego zarządcę. W sytuacji braku kontroli ze strony zarządcy co do sposobu korzystania z jego działki dopuszcza on tym samym możliwość notorycznego zaśmiecania tego terenu i przebywania tam osób nieuprawnionych jednak nie zwalnia to zarządcy od obowiązku utrzymania porządku na swoim terenie - dodaje Ryszard Czerwiec.

Komendant poinformował również, że w czerwcu Straż Miejska przesłała pismo z wezwaniem do uprzątnięcia terenu, co zostało przez zarządcę wykonane, a potwierdzone w kolejnej kontroli straży miejskiej. Jednak w kolejnym miesiącu problem ponowił się i do “POLBUS” PKS Sp. z o.o. zostało wystosowane kolejne pismo, tym razem z żądaniem jego systematycznego porządkowania oraz rozwiązania kwestii ograniczenia dostępności dla osób postronnych. Dalszym krokiem ze strony Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej w sytuacji braku podjęcia działania ze strony zarządcy będzie skierowanie wniosku o ukaranie do sądu z art. 117 kw.

Komendant zaznaczył na koniec, że funkcjonariusze cały czas monitorują newralgiczne rejony miasta, w tym dworzec autobusowy i teren przyległy (z wyłączeniem części prywatnej), a żadnego zgłoszenia oraz nieprawidłowości nie pozostawiają bez reakcji. Dodał również, że nie warto oceniać całego obrazu miasta na podstawie kilku zdjęć. - Środa Śląska jest w mojej ocenie bardzo czystym miastem, a gminne władze samorządowe z burmistrzem na czele poświęcają wiele uwagi czystości i estetyce w mieście i gminie - mówi Czerwiec.

OLO

  • hahah powiedział(a) Więcej
    oni na serio w telewizjii propagandowej puszczają w TVPIS wiadomościach takie newsy? 4 godziny temu.
  • hehehe powiedział(a) Więcej
    Czyli Adaś nadal topi środki finansowe Gminy... Utopił już osiedle socjalne na Wiejskiej... Za chwile utopi fundusz Covidowy którego nie zdąży... 4 godziny temu.
  • Zainteresowany powiedział(a) Więcej
    Ale pierdy pola gadasz zrzut ścieków z czajki-twoje TVP jedną zdechłą rybę pokazywało przez dwa tygodnie dziesięć razy dziennie. Jakoś nie... 4 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…