wtorek 21.05.2024

Imieniny: Jana Wiktora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Spotkanie z uczniami z Niemiec

SkomentujW dniach 17 - 22 września 2023 r. piętnaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pięcioro z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Środzie Śląskiej uczestniczyło w spotkaniu z uczniami z Niemiec w ramach wieloletniej wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą z gminy Saterland.


Fot. Organizatorzy Fot. Organizatorzy


Spotkanie odbyło się w urokliwej miejscowości pod Świdnicą - Krzyżowej, gdzie znajduje się „Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego”. Uczestnikami z SP nr 3 byli: Szymon Bartoch, Miłosz Burak, Kinga Kata, Aleksandra Kaźmierczak, Oskar Maciejewski, Szymon Mazur, Helena Puławska, Antoni Radziejewski, Ligia Rajczakowska, Julia Spera, Maciej Straube, Maria Suchcicka, Julia Trebus, Łucja Zgolińska, Emilia Żołnierczyk. Z PZSP nr 2 udział w wymianie wzięli: Igor Czarniecki, Dawid Danik, Jakub Kuraś, Jakub Rydzanicz, Alicia Samardak.

Spotkanie młodzieży doszło do skutku dzięki środkom finansowym przekazanym przez pana Burmistrza Adama Rucińskiego oraz współpracy między stroną polską i niemiecką, zwłaszcza trojga nauczycieli: pani Miriam Koesters i pana Andreasa Zinser (Schulzentrum Saterland) oraz pani Renaty Bielskiej-Korban (Powiatowy Zespół Szkół nr 2), przy wsparciu dyrektorów szkół, pani Emilii Latos (SP 3), pana Mariusza Kargola (PZSP nr 2) i pani Astrid Fedorowicz (Schulzentrum). Opiekunkami młodzieży podczas pobytu w Krzyżowej były: ze Szkoły Podstawowej nr 3 pani Natalia Aleksy, a z PZSP nr 2 pani Beata Jastzębska i pani Magdalena Stuglik. Program wymiany był już od pierwszego dnia wypełniony ciekawymi propozycjami.

17 września wyruszyliśmy o godz. 17:00 do Krzyżowej, gdzie zakwaterowaliśmy się w pokojach i oczekiwaliśmy na naszych gości z Niemiec, którzy przybyli na miejsce ok. 19:00. Po kolacji odbyły się pierwsze zajęcia integracyjne z panią Adą i panem Jarkiem, podczas których młodzież poznała swoje imiona, rysowała nawzajem swoje portrety, a następnie mogła spędzić wspólny czas wolny na rozgrywkach sportowych.

18 września, podczas przedpołudnowych warsztatów, poznaliśmy bardzo ciekawą historię powstania kompleksu zabytkowego w Krzyżowej oraz wysłuchaliśmy opowieści na temat zainicjowania przez premierów Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla Fundacji „Krzyżowa dla Porozumiena Europejskiego”. Po południu wyruszyliśmy na wędrówkę górską na Ślężę. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani przebytymi kilometrami, wróciliśmy do Krzyżowej, gdzie uczniowie ze szkoły z Saterlandu zaprezentowali nam taniec i film przygotowany przez nich na obchody jubileuszu szkoły. My za to zaprezentowaliśmy film o historii „Trójki”, który także powstał przy współudziale uczniów na okazję jubileuszu 60- lecia SP nr 3.

We wtorek, 19 września, odwiedziliśmy Środę Śląską. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia PZSP nr 2, gdzie powitał nas pan dyrektor Mariusz Kargol. Następnie podziwialiśmy panoramę naszego miasta i okolic z wieży widokowej przy Kościele św. Andrzeja. Spacerem ruszyliśmy w stronę SP nr 3, gdzie odbyło się spotkanie z panem Burmistrzem Adamem Rucińskim, z panią dyrektor Emilią Latos, panią wicedyrektor Magdaleną Ryniewicz i panem dyrektorem Krzysztofem Perygą. Uczniowie zwiedzili budynek szkoły, natomiast opiekunowie grupy niemieckiej rozmawiali z przedstawicielami władz Gminy i dyrektorkami SP nr 3, przy wsparciu tłumacza – pani Marty Gonery. Po odwiedzinach w SP nr 3 udaliśmy się na dwugodzinny pobyt w Średzkim Parku Wodnym, który sprawił młodzieży wiele radości. Po powrocie do Krzyżowej spędziliśmy czas na spacerach po zabytkowym kompleksie, grach zespołowych, rozmowach i słuchaniu muzyki.

W środę, 20 września, przed południem odbyły się warsztaty pt. „Co wiemy o naszych krajach?”. Uczniowie, podzieleni na grupy „międzynarodowe” tworzyli plakaty, na których zaprezentowali typowe dla swojego kraju symbole i skojarzenia. Po obiedzie odwiedziliśmy Świdnicę, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Kościół Pokoju, następnie, podczas czasu wolnego w centrum Świdnicy, zakupiliśmy pamiątki z pobytu.

21 września wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od spaceru z przewodnikiem. Trasa wiodła od Ostrowa Tumskiego, przez Plac Uniwersytecki, aż do Rynku Starego Miasta. Kolejnym punktem programu był wjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower, z którego podziwialiśmy Wrocław i rozciągające się wokół widoki. Na koniec wizyty odwiedziliśmy galerię Wroclavia, gdzie mieliśmy kolejną okazję do zakupu pamiątek i upominków. Wieczorem odbyła się ewaluacja spotkania przy pożegnalnym ognisku, następnie uczniowie zorganizowali dyskotekę.

22 września w godzinach porannych pożegnaliśmy naszych gości z Niemiec i pełni nowej energii i radości z zawarcia nowych przyjaźni wróciliśmy do Środy Śląskiej. Czekamy z niecierpliwością na kwietniową rewizytę w Niemczech!

Natalia Aleksy

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.