sobota 09.12.2023

Imieniny: Wiesława Leokadii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Spotkanie z uczniami z Niemiec

SkomentujW dniach 17 - 22 września 2023 r. piętnaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pięcioro z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Środzie Śląskiej uczestniczyło w spotkaniu z uczniami z Niemiec w ramach wieloletniej wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą z gminy Saterland.


Fot. Organizatorzy Fot. Organizatorzy


Spotkanie odbyło się w urokliwej miejscowości pod Świdnicą - Krzyżowej, gdzie znajduje się „Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego”. Uczestnikami z SP nr 3 byli: Szymon Bartoch, Miłosz Burak, Kinga Kata, Aleksandra Kaźmierczak, Oskar Maciejewski, Szymon Mazur, Helena Puławska, Antoni Radziejewski, Ligia Rajczakowska, Julia Spera, Maciej Straube, Maria Suchcicka, Julia Trebus, Łucja Zgolińska, Emilia Żołnierczyk. Z PZSP nr 2 udział w wymianie wzięli: Igor Czarniecki, Dawid Danik, Jakub Kuraś, Jakub Rydzanicz, Alicia Samardak.

Spotkanie młodzieży doszło do skutku dzięki środkom finansowym przekazanym przez pana Burmistrza Adama Rucińskiego oraz współpracy między stroną polską i niemiecką, zwłaszcza trojga nauczycieli: pani Miriam Koesters i pana Andreasa Zinser (Schulzentrum Saterland) oraz pani Renaty Bielskiej-Korban (Powiatowy Zespół Szkół nr 2), przy wsparciu dyrektorów szkół, pani Emilii Latos (SP 3), pana Mariusza Kargola (PZSP nr 2) i pani Astrid Fedorowicz (Schulzentrum). Opiekunkami młodzieży podczas pobytu w Krzyżowej były: ze Szkoły Podstawowej nr 3 pani Natalia Aleksy, a z PZSP nr 2 pani Beata Jastzębska i pani Magdalena Stuglik. Program wymiany był już od pierwszego dnia wypełniony ciekawymi propozycjami.

17 września wyruszyliśmy o godz. 17:00 do Krzyżowej, gdzie zakwaterowaliśmy się w pokojach i oczekiwaliśmy na naszych gości z Niemiec, którzy przybyli na miejsce ok. 19:00. Po kolacji odbyły się pierwsze zajęcia integracyjne z panią Adą i panem Jarkiem, podczas których młodzież poznała swoje imiona, rysowała nawzajem swoje portrety, a następnie mogła spędzić wspólny czas wolny na rozgrywkach sportowych.

18 września, podczas przedpołudnowych warsztatów, poznaliśmy bardzo ciekawą historię powstania kompleksu zabytkowego w Krzyżowej oraz wysłuchaliśmy opowieści na temat zainicjowania przez premierów Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla Fundacji „Krzyżowa dla Porozumiena Europejskiego”. Po południu wyruszyliśmy na wędrówkę górską na Ślężę. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani przebytymi kilometrami, wróciliśmy do Krzyżowej, gdzie uczniowie ze szkoły z Saterlandu zaprezentowali nam taniec i film przygotowany przez nich na obchody jubileuszu szkoły. My za to zaprezentowaliśmy film o historii „Trójki”, który także powstał przy współudziale uczniów na okazję jubileuszu 60- lecia SP nr 3.

We wtorek, 19 września, odwiedziliśmy Środę Śląską. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia PZSP nr 2, gdzie powitał nas pan dyrektor Mariusz Kargol. Następnie podziwialiśmy panoramę naszego miasta i okolic z wieży widokowej przy Kościele św. Andrzeja. Spacerem ruszyliśmy w stronę SP nr 3, gdzie odbyło się spotkanie z panem Burmistrzem Adamem Rucińskim, z panią dyrektor Emilią Latos, panią wicedyrektor Magdaleną Ryniewicz i panem dyrektorem Krzysztofem Perygą. Uczniowie zwiedzili budynek szkoły, natomiast opiekunowie grupy niemieckiej rozmawiali z przedstawicielami władz Gminy i dyrektorkami SP nr 3, przy wsparciu tłumacza – pani Marty Gonery. Po odwiedzinach w SP nr 3 udaliśmy się na dwugodzinny pobyt w Średzkim Parku Wodnym, który sprawił młodzieży wiele radości. Po powrocie do Krzyżowej spędziliśmy czas na spacerach po zabytkowym kompleksie, grach zespołowych, rozmowach i słuchaniu muzyki.

W środę, 20 września, przed południem odbyły się warsztaty pt. „Co wiemy o naszych krajach?”. Uczniowie, podzieleni na grupy „międzynarodowe” tworzyli plakaty, na których zaprezentowali typowe dla swojego kraju symbole i skojarzenia. Po obiedzie odwiedziliśmy Świdnicę, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Kościół Pokoju, następnie, podczas czasu wolnego w centrum Świdnicy, zakupiliśmy pamiątki z pobytu.

21 września wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od spaceru z przewodnikiem. Trasa wiodła od Ostrowa Tumskiego, przez Plac Uniwersytecki, aż do Rynku Starego Miasta. Kolejnym punktem programu był wjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower, z którego podziwialiśmy Wrocław i rozciągające się wokół widoki. Na koniec wizyty odwiedziliśmy galerię Wroclavia, gdzie mieliśmy kolejną okazję do zakupu pamiątek i upominków. Wieczorem odbyła się ewaluacja spotkania przy pożegnalnym ognisku, następnie uczniowie zorganizowali dyskotekę.

22 września w godzinach porannych pożegnaliśmy naszych gości z Niemiec i pełni nowej energii i radości z zawarcia nowych przyjaźni wróciliśmy do Środy Śląskiej. Czekamy z niecierpliwością na kwietniową rewizytę w Niemczech!

Natalia Aleksy

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.12.2023 17:06 wrote:

Kupię ręczną zabytkową krajalnicę do wędlin z kołem zamachowym i ostrzałką, w każdym stanie. Tel.576-948-827…

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

ekdom

taxi stas

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.