piątek 12.08.2022

Imieniny: Lecha Euzebii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Średzki budżet 2022 – spadek dochodów, ale inwestycje rosną
30 grudnia radni Rady Miejskiej niemal jednogłośnie przyjęli budżet Gminy Środa Ślaska na 2022 rok. Największą inwestycją jest budowa nowej szkoły na Winnej Górze o wartości 41 mln zł, zaplanowana na lata 2022-2023.

Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński


Tegoroczny budżet średzkiej Gminy po stronie wydatków zamyka się kwotą ponad 154,5 mln zł, a po stronie dochodów blisko 117,3 mln zł. Wydatki Gminy wzrosną o 13,8 mln zł, zaś dochody spadną o ponad 9 mln zł, co jest spowodowane wdrożeniem reformy podatkowej Polski Ład oraz wyłączeniem ustawowym środków z Programu 500+ z budżetów gmin i miast.

bu image001

W roku 2022 o blisko 80 % wzrosną wydatki inwestycyjne średzkiej Gminy, które mają wynieść 55,8 mln zł. Największy wpływ na tak duży wzrost inwestycji ma planowane na luty rozpoczęcie budowy nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze. Na tę inwestycję oświatową przeznaczono w tegorocznym budżecie 28 mln zł, co spowodowało jednocześnie wzrost wszystkich wydatków na oświatę średzkiej Gminy o ponad 156% w stosunku do ubiegłego roku.

Łącznie w budżecie zapisano 91 zadań inwestycyjnych, w tym ponad 20 zadań inwestycyjnych w ramach Funduszu Sołeckiego. Poniżej wybrane, najistotniejsze inwestycje Gminy Środa Śląska zaplanowane na 2022 rok.

sredzki budzet na 2022 spadek dochodow ale inwestycje r 1

sredzki budzet na 2022 spadek dochodow ale inwestycje r 2Wszystkie najważniejsze pozycje po stronie inwestycji prawie godzinę omawiał szczegółowo burmistrz Adam Ruciński, w tym wydatki na ograniczanie niskiej emisji i ekologię. - Na przyszły rok na inwestycje proekologiczne mamy łącznie 770 tys. zł, w tym 400 tys. zł na instalacje gazowe w WSL, 200 tys. zł na granty gminne dla mieszkańców i 170 tys. zł z grantów europejskich. To całkiem spora kwota – kontynuował burmistrz Środy Śląskiej.

Głos podczas dyskusji nad projektem budżetu na 2022 rok zabrał m.in. radny Arkadiusz Hibner, który pytał o wymianę opraw oświetleniowych oraz o możliwą dotację na termomodernizację budynków oświatowych. - Życzę powodzenia Panie Burmistrzu w realizacji tego budżetu. Mamy potężną kwotę na wydatki inwestycyjne. Wiadomo, że budowa szkoły to jest wyzwanie niebagatelne i to właśnie to przedsięwzięcie ten budżet inwestycyjny tak podnosi. Cieszę się, że nie zapominamy też o innych inwestycjach na terenie miasta i miejscowości wiejskich. Mam nadzieję, że ten budżet uda się zrealizować – podsumował radny Arkadiusz Hibner.

- W tym roku oprócz modernizacji ponad 500 opraw na sieci Tauron proponujemy też 400 tys. zł na rozbudowę oświetlenia ulicznego. Będzie to budowa lamp ledowych. Lampy te będą budowane w kilku miejscowościach, m.in. na ul. Średzkiej w Ciechowie w kierunku Cesarzowic, w Komornikach w kierunku Świętego, w Przedmościu, Szczepanowie, Gozdawie, Jastrzębcach, Cesarzowicach, a pod koniec roku w Słupie   – wyjaśniał w dyskusji Adam Ruciński

bu image003

Z kolei radny Arkadiusz Gruszczyński pytał o wzmocnienie finansowe spółek gminnych w formie dokapitalizowania oraz dopłat z budżetu Gminy oraz o przyznanie dotacji od wojewody dla Gminy z przeznaczeniem na dofinansowanie Średzkiej Komunikacji Publicznej. Radny poruszył także problem zbyt wczesnego gaśnięcia lamp w centrum miasta.

Po trzygodzinnej dyskusji nad projektem budżetu, radni przegłosowali uchwałę w kształcie zaproponowanym przez Burmistrza 13 głosami za i 1 wstrzymującym się (radny M.Skóra). Na sesji nieobecny był przewodniczący RM Jerzy Kryciński.

W dalszej części sesji, po przyjęciu sprawozdania z działalności burmistrza z okresu między sesjami, głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wioletta Borkowska, która postanowiła skomentować dyskusję radnych na temat budżetu Gminy na 2022 rok. - Budżet to nie jest kociołek baby Jagi. Nie można wrzucić do niego ogona żmii i od tak z niczego będzie tam dodatkowo 2-3 mln zł. Nad budżetem pracuje sztab ludzi … Uważam, że powinniśmy docenić i szanować pracę tych ludzi. Chciałam podziękować wszystkim osobom, które złożyły się na ten budżet, szanuję go i mam nadzieję, że uda się go zrealizować – skwitowała wiceprzewodnicząca Wioletta Borkowska.

Na koniec posiedzenia radnych kilka słów podsumowania wyraził także burmistrz Adam Ruciński.  - Jesteśmy po przyjęciu tego niezwykle ambitnego, ale i trudnego budżetu na 2022 rok. Dziękując Wysokiej Radzie za prawie jednomyślne przyjęcie tego budżetu chce powiedzieć, że stanowi to dla mnie i moich współpracowników, że zaufanie w większości jest, jest też jakaś forma doceny. Jest także nadzieja, że te ambitne zadania uda się nam w gminie zrealizować – podsumował włodarz średzkiej Gminy.

bu image005

(prg)

  • Anonim powiedział(a) Więcej
    I po cooplacac karte nigdzie nie wolno lowic a jak chcesz to plac za każdym razem razem inny rewir wkonco ktos sie wkorzyl i zanieczyszczenie puscil 3 godziny temu.
  • Pola powiedział(a) Więcej
    Dał przykład Trzasku w Warszawce. Dał. Z Czajki g..na lały się do Wisły i żadnej odpowiedzialności. Skoro on mógł, to dlaczego inni nie mogą? 3 godziny temu.
  • Janek powiedział(a) Więcej
    Największy stan zagrożenia dla naszego powiatu mieści się w gmachu na Wrocławskiej 2! 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…