wtorek 26.10.2021

Imieniny: Lucjana Ewarysta

Fot. UM Fot. UM

Światowy Dzień Sybiraka

Cz, 23.09.2021 17:47

17 września w Środzie Śląskiej uroczyście obchodzono Światowy Dzień Sybiraka. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Rafał Kasprzak odprawił mszę, a następnie pod tablicą pamięci Sybiraków złożono kwiaty i znicze. 


Wieńce pod tablicą złożyli przedstawiciele Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej, lokalne władze wraz z wojskiem oraz dyrekcja wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Związku Kombatantów Wojennych oraz Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śląskiej oraz innych lokalnych organizacji.

- Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny także z tego powodu, że  w Białymstoku otwarto oficjalnie Muzeum Sybiru, które upamiętnia zsyłkę tysięcy polskich rodzin i tragiczne losy ludzkie na Sybirze – mówił podczas krótkiej części oficjalnej burmistrz Adam Ruciński. - Muzeum to pozwoli na utrwalenie w przyszłych pokoleniach wiedzy i pamięci o ciężkich losach Polaków podczas II wojny światowej oraz o ich walce o przetrwanie w ekstremalnych warunkach Sybiru.

Włodarz średzkiej gminy jednocześnie zadeklarował organizację przez Gminę Środa Śląska wyjazdów do Muzeum dla członków Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej oraz dzieci i młodzieży z gminnych szkół podstawowych. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie na  średzkim cmentarzu pod pomnikiem „Zmarli na Zesłaniu” zniczy przez dyrekcję wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Rakoszycach.

(prg)

 • 24
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Adam powiedział(a) Więcej
  Był już basen, darmowe autobusy i i inne cuda na gumce.Kolejna promesa bez pokrycia. Jak na... 56 minut temu.
 • No powiedział(a) Więcej
  Za Donalda dostał by Starosta "czapkę śliwek i popalić cygaro" godzinę temu.
 • nic powiedział(a) Więcej
  remont drogi Jastrzębce -Chomiąża, a co z pozostałym odcinkiem drogi tj. od Środy... godzinę temu.
 • Ryś powiedział(a) Więcej
  Jak Starosta dostał 15 baniek to już nie krzyczy ***** ***  godzinę temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM