wtorek 09.08.2022

Imieniny: Romana Ryszarda

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Światowy Dzień Sybiraka
17 września w Środzie Śląskiej uroczyście obchodzono Światowy Dzień Sybiraka. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Rafał Kasprzak odprawił mszę, a następnie pod tablicą pamięci Sybiraków złożono kwiaty i znicze. 

Fot. UM Fot. UM


Wieńce pod tablicą złożyli przedstawiciele Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej, lokalne władze wraz z wojskiem oraz dyrekcja wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Związku Kombatantów Wojennych oraz Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śląskiej oraz innych lokalnych organizacji.

- Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny także z tego powodu, że  w Białymstoku otwarto oficjalnie Muzeum Sybiru, które upamiętnia zsyłkę tysięcy polskich rodzin i tragiczne losy ludzkie na Sybirze – mówił podczas krótkiej części oficjalnej burmistrz Adam Ruciński. - Muzeum to pozwoli na utrwalenie w przyszłych pokoleniach wiedzy i pamięci o ciężkich losach Polaków podczas II wojny światowej oraz o ich walce o przetrwanie w ekstremalnych warunkach Sybiru.

Włodarz średzkiej gminy jednocześnie zadeklarował organizację przez Gminę Środa Śląska wyjazdów do Muzeum dla członków Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej oraz dzieci i młodzieży z gminnych szkół podstawowych. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie na  średzkim cmentarzu pod pomnikiem „Zmarli na Zesłaniu” zniczy przez dyrekcję wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Rakoszycach.

(prg)

  • Donald T powiedział(a) Więcej
    Wszystko co Polskie - Niemcom oddam. To wam gwarantuję !!!! DONALD volksdojcz. 3 minut temu
  • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
    Każdy by zagłosował na partie kotra chce dawać pieniążki obywatelom, tylko nikt nie zastanawiał się nad długofalowymi skutkami tego rozdawnictwa. godzinę temu.
  • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
    Zosia ty chyba za dużo tvp oglądasz przed snem. Przejechałem ostatnio pół polski i nie mówię tu o dużych miastach tylko mniejszych niż Środa... godzinę temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…