sobota 29.01.2022

Imieniny: Franciszka Józefa

Fot. UM Fot. UM

Święto Wina z dużą frekwencją i dobrą zabawą

Pn, 13.09.2021 16:54

W sobotę 11 września Środa Śląska stała się niekwestionowaną stolicą wina i skarbów. Od tradycyjnego korowodu i poloneza, przez koncert Średzkiej Orkiestry Dętej, wybory Miss Winnego Grona, aż po zabawę na koncertach Baranovskiego, Ani Karwan i Francesco Napoli.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach obchodów Święta Wina jeszcze w piątkowy wieczór w kościele pw. Św. Krzyża odbył się koncert wokalny w ramach 56 Festiwalu Wratislavia Cantans, który zapowiedział gospodarz miejsca ks. proboszcz Jan Walów. W sobotę 16. edycję Święta Wina rozpoczął tradycyjny polonez w strojach historycznych poprowadzony przez Izę Kuczę i burmistrza Adama Rucińskiego, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie SP nr 3 w Środzie Śląskiej, władze gminy i władze powiatu, Średzka Orkiestra Dęta, pracownicy Urzędu Miejskiego i Domu Kultury i mieszkańcy. Oficjele otwarcie święta odbyło się na scenie gdzie lampką wina został wzniesiony przez burmistrza uroczysty toast w towarzystwie władz gminy i powiatu.

Jako pierwsza pokaz muzycznych umiejętności dała Średzka Orkiestra Dęta pod przewodnictwem niezastąpionego kapelmistrza Kazimierza Puchalskiego. Była to prawdziwa uczta dla ucha fanów tej muzyki. Na średzkiej scenie odbyły się tradycyjne już dla Święta Wina konkursy organizowane przez Muzeum Regionalne. Pięć mężatek stanęło do walki o tytuł Miss Winnego Grona. Panie musiały wydeptać z przygotowanych winogron sok, a komisja konkursowa oceniała m.in. wdzięk, urok osobisty i wyraz estetyczny. 

Najwięcej soku z winogron wydeptała w konkursie Pani Ania, mieszkanka Kryniczna, a na Miss Winnego Grona wybrano Panią Kamilę, z tej samej miejscowości. Konkurs na kostium historyczny na dziedzińcu Muzeum Regionalnego oceniała specjalna komisja w czterech kategoriach: dziecięcy, kobiecy, męski i rodzinny. Na scenie rozdano także nagrody dla zwycięzców warcabowego Grand Prix Polski rozgrywanego w Środzie Śląskiej. Na scenie świetnie zaprezentowały się panie z zespołu LADIES działającego przy średzkim Domu Kultury

Wieczorem średzką sceną na Runku Dolnym zawładnęli zaproszeni  polscy i zagraniczni artyści. Do wspólnego śpiewania i zabawy zaprosił Baranovski, a później piękny koncert dała Ania Karwan z zespołem, która zgromadziła tłumnie średzką publiczność. Za występ bukietem kwiatów podziękował jej osobiście burmistrz Adam Ruciński, a artystka przyznała, że ujęła ją atmosfera imprezy i chętnie wróci tu jeszcze ze swoim zespołem. Gwiazdą wieczoru był muzyk i kompozytor znany z muzyki italo disco Francesco Napoli, który zachwycił wszystkich swoimi włoskimi przebojami z lat 80-tych i wraz z filigranowymi tancerkami rozgrzał publiczność pod sceną. Jako ostatni na scenie zaprezentowali się OLDERSI, którzy dali koncert szlagierów z lat 70 i 80-tych.

Mimo ograniczonego programu imprezy ze względu na pandemię, mieszkańcy tłumnie przybyli na tegoroczne Święto Wina. Były stoiska z winem, ciastami. Zaprezentowały się też KGW Środa Śląska, Stowarzyszenie Mój Szczepanów oraz OSP Brodno. Porządku pilnowali druhowie z OSP Rakoszyce i SM. Tegoroczna edycja imprezy zapisze się w historii Środy Śląskiej jako uczta dla zmysłów: ucha słuchaczy dobrej muzyki, podniebienia smakoszy wina i spragnionych wrażeń mieszkańców Miasta Skarbów i Ziemi Średzkiej oraz subregionu wrocławskiego.

(prg)

21swieto wina 10

Baranovski

21swieto wina 012

 Ania Karwan z zespołem

21swieto wina 011

Francesco Napoli

Więcej zdjęć TUTAJ: https://www.facebook.com/rolandgazeta/posts/4497828276963768

 

 • 10
 • 4
 • 1
 • 0
 • 0
 • 2

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • RWM powiedział(a) Więcej
  Panowie-proponuję wziąć flaszeczkę  a jak mało to dwie ,usiąść w spokojnym miejscu i dogadać się jak chłop z chłopem. 59 minut temu.
 • Kristof powiedział(a) Więcej
  Gabriel jeździ,puścili dziada...gówno 16 lat,bez prawka i ile fabryka dała główną drogą!A na dodatek dziwnym trafem zaczęły znikać katalizatory.. godzinę temu.
 • wolontariusz powiedział(a) Więcej
  Sztab WOŚP Domu Kultury w Środy Śląskiej  oraz sztab WOŚP z Wilkszyna połączyły siły przed zbliżającym się finałem WOŚP i razem... 2 godziny temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

25.01.2022 11:58 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztuć…

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …