czwartek 13.08.2020

Imieniny: Diany Hipolita

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Tak uświetniono rocznicę niepodległości w szkole w Rakoszycach

Tak uświetniono rocznicę niepodległości w szkole w Rakoszycach

18.11. 2019

Szkoła im. Sybiraków w Rakoszycach w tym roku rozpoczęła świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości już 7 listopada. W tym dniu odbył się „Rajd 123”.

Kształtując postawy patriotyczne, poczucie tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej, świadomi znaczenia wolności i patriotyzmu w życiu każdego człowieka i narodu, uczniowie klasy szóstej i siódmych oraz nauczyciele: Katarzyna Pająk, Aleksandra Sobala – Kurzawa i Sławomir Koman przebyli pieszo 1+2+3 kilometry ze szkoły w Rakoszycach do leśniczówki w Kryniczne.

Po przejściu pierwszego kilometra, później kolejnych dwóch i ostatnich trzech kilometrów, młodzież pozostawiła przy drodze kamienie z datami rozbiorów Polski, by pamiętać, że „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”. Droga do symbolicznej wolności zakończyła się wypuszczeniem przez uczniów 11 gołębi - symboli odrodzenia, szczerości, prawdy i mądrości.

8 listopada uczniowie szkół w całej Polsce brali udział w akacji „Rekord dla Niepodległej". Także dzieci ze szkoły w Rakoszycach zebrały się, by o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewać wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu mimo dzielących nas różnic, wszyscy śpiewali jednym głosem: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", dla upamiętnienia zjednoczenia się Polaków, dzięki któremu dziś możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju.

Aby uczcić bohaterstwo ludzi, którzy walcząc, oddali swoje życie za to, aby po 123 latach Polska wróciła na mapę świata, 12 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia. Uczniowie pokazali, że w ich sercach żywa jest pamięć o przeszłości. Recytowane wiersze oraz przepiękne pieśni patriotyczne były stały się możliwością wyrażenia swojego młodzieńczego patriotyzmu. 

Zwieńczenie obchodów związanych z Dniem Niepodległości nastąpi 19 listopada o godzinie 17:00. Zaplanowana  na ten dzień „Wieczornica” to tradycja szkoły w Rakoszycach. Serdecznie zapraszamy wszystkich na ten emocjonujący występ uczniów naszej szkoły i przegląd pieśni i poezji patriotycznej.

Organizatorzy

PB120261

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

W tle zdjęcia tytułowego jest promesa na dofinansowanie drogi Ciechów- Ogrodnica dlaczego ta droga j...
Wesoły skomentował/a Ratusz na sprzedaż!
Bogdan - Bogdan . Trzymaj się! ...To nie takie proste?
Bedzie to kolejne doborowe miejsce dla miejscowych smakoszy płynów gazowanych z miejscowego sklepu a...
Kiedy w końcu zniknie z parkingu cmentarza komunalnego w Malczycach samochód ciężarowy z logiem gołę...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.08.2020 20:26 wrote:

Zapraszamy wszystkich z pragnieniem rozważania Słowa Bożego (Biblii) na środowe spotkania w Środzie śląskiej o godzinie 18.00 Zainteresowa…

09.08.2020 15:53 wrote:

Kupie hale magazynowe z mozliwoscia przerobienia na chlodnie do 250m2…

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…