wtorek 21.01.2020

Imieniny: Agnieszki Jaroslawa

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Tak uświetniono rocznicę niepodległości w szkole w Rakoszycach

Tak uświetniono rocznicę niepodległości w szkole w Rakoszycach

18.11. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Szkoła im. Sybiraków w Rakoszycach w tym roku rozpoczęła świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości już 7 listopada. W tym dniu odbył się „Rajd 123”.

Kształtując postawy patriotyczne, poczucie tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej, świadomi znaczenia wolności i patriotyzmu w życiu każdego człowieka i narodu, uczniowie klasy szóstej i siódmych oraz nauczyciele: Katarzyna Pająk, Aleksandra Sobala – Kurzawa i Sławomir Koman przebyli pieszo 1+2+3 kilometry ze szkoły w Rakoszycach do leśniczówki w Kryniczne.

Po przejściu pierwszego kilometra, później kolejnych dwóch i ostatnich trzech kilometrów, młodzież pozostawiła przy drodze kamienie z datami rozbiorów Polski, by pamiętać, że „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”. Droga do symbolicznej wolności zakończyła się wypuszczeniem przez uczniów 11 gołębi - symboli odrodzenia, szczerości, prawdy i mądrości.

8 listopada uczniowie szkół w całej Polsce brali udział w akacji „Rekord dla Niepodległej". Także dzieci ze szkoły w Rakoszycach zebrały się, by o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewać wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu mimo dzielących nas różnic, wszyscy śpiewali jednym głosem: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", dla upamiętnienia zjednoczenia się Polaków, dzięki któremu dziś możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju.

Aby uczcić bohaterstwo ludzi, którzy walcząc, oddali swoje życie za to, aby po 123 latach Polska wróciła na mapę świata, 12 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia. Uczniowie pokazali, że w ich sercach żywa jest pamięć o przeszłości. Recytowane wiersze oraz przepiękne pieśni patriotyczne były stały się możliwością wyrażenia swojego młodzieńczego patriotyzmu. 

Zwieńczenie obchodów związanych z Dniem Niepodległości nastąpi 19 listopada o godzinie 17:00. Zaplanowana  na ten dzień „Wieczornica” to tradycja szkoły w Rakoszycach. Serdecznie zapraszamy wszystkich na ten emocjonujący występ uczniów naszej szkoły i przegląd pieśni i poezji patriotycznej.

Organizatorzy

PB120261

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację