piątek 26.02.2021

Imieniny: Mirosława Aleksandra

Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć...

Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć...

Pn, 28.10.2019 23:32

W Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie 20 października odbył się Wieczór Wspomnień - cenna lekcja historii przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej.Były to historie osób, które w latach 1945-1946, jeszcze jako dzieci, wraz z rodzinami przywiezione zostały do Szczepanowa z odległych zakątków dawnej Polski. Zebrani goście mieli niezwykłą przyjemność posłuchać relacji świadków tej historii. Dzięki przekazowi wspomnień, wydarzenia sprzed ponad 70 lat, historia, bardzo często traumatyczna, ma szansę pozostać w naszej pamięci, pamięci młodszych i przyszłych pokoleń. Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć. Pomimo przeżyć, wiele z tych osób zachowało pogodę ducha i doskonałą pamięć, co udowodnili przekazując nam swoje doświadczenia.

To spotkanie z historiami naszych rozmówców było czymś wyjątkowym, poruszającym.  Zupełnie inaczej doświadcza się opowieści „na żywo” niż ją odsłuchuje lub czyta. To była również cenna lekcja historii dla młodego pokolenia. Młodzież angażując się i słuchając wspomnień poznawała historię swojego regionu,  a seniorzy przekazywali im dobre wzorce jakimi są miłość i szacunek do ojczyzny oraz ciężka praca. Dlatego wymiar spotkania jest tak duży. 

Wieczór wspomnień rozpoczął się od pięknego koncertu pieśni Anny German „Z miłością do Anny…” w wykonaniu Inny Kamarian, a zakończył wzruszającym programem artystycznym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, przygotowanym pod kierunkiem Elżbiety Godawy i Edyty Noworolnik. Pani Anna Klepuszewska zaprezentowała kilka faktów historycznych oraz danych statystycznych z okresu, kiedy to przesiedleni z Kresów Polacy przyjechali do Szczepanowa.

Uczestnicy Wieczoru Wspomnień mieli możliwość zapoznać się ze sprzętami i artykułami codziennego użytku, które wykorzystywane były dawniej w gospodarstwach domowych, dzięki przygotowanej na tę okazji wystawie. 

Projekt „Wspominając przeszłość, ku pamięci przyszłości” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

Stowarzyszenie Mój Szczepanów
powrót na górę
 • Zadowolona powiedział(a) Więcej
  To chyba przesada  !!!! Ten Pan chyba przekreślony !!!! Już pokazał swoje rządy i mu podziękowano .... 45 minut temu.
 • Krz powiedział(a) Więcej
  Na szczęście on nie musi być jakimś Krajewskim. 3 godziny temu.
 • z miasta powiedział(a) Więcej
  do mnie ostatnio dzwonił kilka razy na komórkowy i stacjonarny - chyba nie notuje gdzie dzwoni :-) 4 godziny temu.
 • mysza powiedział(a) Więcej
  Do mnie też dzwonił i zastanawiam się skąd on ma numery do mieszkańców powiatu, od razu pytał czy... 4 godziny temu.
 • Anonim powiedział(a) Więcej
  Nie kontaktuj się z tym naciągaczem. Zwykła hiena która nie ma żadnych informacji tylko chce zarobić na... 5 godzin temu.
 • Jan powiedział(a) Więcej
  Są dobrzy jest ich ponad 10 ciu i piszą że 18 mandatów wystawili przez 18 dni tzn ze średnio 1 dziennie,... 7 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM