piątek 24.01.2020

Imieniny: Rafala Felicji Franciszska

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć...

Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć...

28.10. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

W Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie 20 października odbył się Wieczór Wspomnień - cenna lekcja historii przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej.

Były to historie osób, które w latach 1945-1946, jeszcze jako dzieci, wraz z rodzinami przywiezione zostały do Szczepanowa z odległych zakątków dawnej Polski. Zebrani goście mieli niezwykłą przyjemność posłuchać relacji świadków tej historii. Dzięki przekazowi wspomnień, wydarzenia sprzed ponad 70 lat, historia, bardzo często traumatyczna, ma szansę pozostać w naszej pamięci, pamięci młodszych i przyszłych pokoleń. Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć. Pomimo przeżyć, wiele z tych osób zachowało pogodę ducha i doskonałą pamięć, co udowodnili przekazując nam swoje doświadczenia.

To spotkanie z historiami naszych rozmówców było czymś wyjątkowym, poruszającym.  Zupełnie inaczej doświadcza się opowieści „na żywo” niż ją odsłuchuje lub czyta. To była również cenna lekcja historii dla młodego pokolenia. Młodzież angażując się i słuchając wspomnień poznawała historię swojego regionu,  a seniorzy przekazywali im dobre wzorce jakimi są miłość i szacunek do ojczyzny oraz ciężka praca. Dlatego wymiar spotkania jest tak duży. 

Wieczór wspomnień rozpoczął się od pięknego koncertu pieśni Anny German „Z miłością do Anny…” w wykonaniu Inny Kamarian, a zakończył wzruszającym programem artystycznym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, przygotowanym pod kierunkiem Elżbiety Godawy i Edyty Noworolnik. Pani Anna Klepuszewska zaprezentowała kilka faktów historycznych oraz danych statystycznych z okresu, kiedy to przesiedleni z Kresów Polacy przyjechali do Szczepanowa.

Uczestnicy Wieczoru Wspomnień mieli możliwość zapoznać się ze sprzętami i artykułami codziennego użytku, które wykorzystywane były dawniej w gospodarstwach domowych, dzięki przygotowanej na tę okazji wystawie. 

Projekt „Wspominając przeszłość, ku pamięci przyszłości” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

Stowarzyszenie Mój Szczepanów

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Piękna jest ta kresowianka w czarnej sukience, szkoda że teraz miała przesiedlenie do Malczyc ;)))))))

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację