niedziela 03.12.2023

Imieniny: Franciszka Ksawerego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć...

1 CommentW Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie 20 października odbył się Wieczór Wspomnień - cenna lekcja historii przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej.Były to historie osób, które w latach 1945-1946, jeszcze jako dzieci, wraz z rodzinami przywiezione zostały do Szczepanowa z odległych zakątków dawnej Polski. Zebrani goście mieli niezwykłą przyjemność posłuchać relacji świadków tej historii. Dzięki przekazowi wspomnień, wydarzenia sprzed ponad 70 lat, historia, bardzo często traumatyczna, ma szansę pozostać w naszej pamięci, pamięci młodszych i przyszłych pokoleń. Te wspomnienia są historią, której nie można zapomnieć. Pomimo przeżyć, wiele z tych osób zachowało pogodę ducha i doskonałą pamięć, co udowodnili przekazując nam swoje doświadczenia.

To spotkanie z historiami naszych rozmówców było czymś wyjątkowym, poruszającym.  Zupełnie inaczej doświadcza się opowieści „na żywo” niż ją odsłuchuje lub czyta. To była również cenna lekcja historii dla młodego pokolenia. Młodzież angażując się i słuchając wspomnień poznawała historię swojego regionu,  a seniorzy przekazywali im dobre wzorce jakimi są miłość i szacunek do ojczyzny oraz ciężka praca. Dlatego wymiar spotkania jest tak duży. 

Wieczór wspomnień rozpoczął się od pięknego koncertu pieśni Anny German „Z miłością do Anny…” w wykonaniu Inny Kamarian, a zakończył wzruszającym programem artystycznym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, przygotowanym pod kierunkiem Elżbiety Godawy i Edyty Noworolnik. Pani Anna Klepuszewska zaprezentowała kilka faktów historycznych oraz danych statystycznych z okresu, kiedy to przesiedleni z Kresów Polacy przyjechali do Szczepanowa.

Uczestnicy Wieczoru Wspomnień mieli możliwość zapoznać się ze sprzętami i artykułami codziennego użytku, które wykorzystywane były dawniej w gospodarstwach domowych, dzięki przygotowanej na tę okazji wystawie. 

Projekt „Wspominając przeszłość, ku pamięci przyszłości” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

Stowarzyszenie Mój Szczepanów

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

komnet internet

hydrotech do gazety nowa reklama

ekdom

Nie przegap tych artykułów.