Wydrukuj tę stronę
Trzecie miejsce w Polsce w inwestycjach gminnych

Trzecie miejsce w Polsce w inwestycjach gminnych

04.12. 2019

Kolejny rok z rzędu podczas październikowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach odbyła się Gala Inwestorów Samorządowych, podczas której zostały m.in. ogłoszone wyniki prestiżowego rankingu wydatków inwestycyjnych miast i gmin za lata 2016-2018. Kolejny, duży sukces wśród miast powiatowych odniosła Środa Śląska. Laureatów rankingu samorządów uhonorowano specjalnymi statuetkami i pamiątkowymi wyróżnieniami.

  dsc9144

  Nagrodę za 3 miejsce w Polsce na Forum Samorządowym w Katowicach odebrała Monika Szymanowska

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów czasopisma jst Wspólnota został przygotowany przez prof. Pawła Świeniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność inwestycyjną samorządów w Polsce. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych na jednego mieszkańca poniesionych w ostatnich trzech latach. W tym rankingu Środa Śląska znalazła się na bardzo wysokim, trzecim miejscu w Polsce wśród 314 miast powiatowych, zaraz za Polkowicami i Zakopanem.  

Średnie wydatki inwestycyjne w Gminie Środa Śląska w latach 2016–2018 wyniosły ponad 1.362 zł na 1 mieszkańca. Kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce tego ogólnopolskiego rankingu zajęły takie miasta powiatowe jak prężnie rozwijająca się podkarpacka Stalowa Wola, silny lider samorządowy jakim jest od wielu lat Grodzisk Mazowiecki, zachodniopomorski Goleniów, podwarszawski Pruszków, Wysokie Mazowieckie, Maków Mazowiecki czy Oświęcim.

 dsc9134

Ranking wydatków inwestycyjnych miast powiatowych per capita za lata 2016-2018

 To już drugi, tak duży sukces Gminy Środa Śląska w ostatnich dwóch latach w tym ogólnopolskim rankingu inwestycyjnym miast powiatowych. Złożyły się na to duże i liczne inwestycje Gminy Środa Śląska, łącznie na ponad 80 mln zł w latach 2016-2018. Warte podkreślenia są m.in zakup elektrycznych, niskoemisyjnych autobusów i uruchomienie komunikacji gminnej za prawie 12 mln zł, budowa i przebudowa dróg gminnych, kanalizacji, rewitalizacja Rynku Dolnego, miejskich kamienic i terenów wiejskich, modernizacja targowiska miejskiego, budowa średzkiego żłobka czy inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne jak np. budowa Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej. Dzięki zaangażowaniu kierowników i pracowników średzkiego magistratu na wiele zadań inwestycyjnych pozyskano środki unijne lub krajowe, które były dużym zastrzykiem gotówki dla przeprowadzonych inwestycji, co przełożyło się na bardzo wysokie miejsce Środy Śląskiej w ogólnopolskim rankingu, po raz drugi z rzędu.

 dsc9177

Prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele laureatów rankingu wydatków inwestycyjnych miast powiatowych

 - Miałam ogromny zaszczyt i wielką przyjemność odbierać w Katowicach w imieniu Burmistrza tę prestiżową nagrodę dla Gminy Środa Śląska. Jako jeden z liderów Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy na co dzień biorę czynny udział w planowaniu i pozyskiwaniu funduszy unijnych i krajowych, które pozwalają na szereg inwestycji, dzięki którym ponownie jesteśmy w ścisłej czołówce krajowej. Było to ważne wydarzenie dla Gminy i z dumą dedykuję tę nagrodę radnym i wszystkim pracownikom średzkiego magistratu zaangażowanym w działania na rzecz rozwoju gminy – mówi Monika Szymanowska, Z-ca Kierownika Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy.

 dsc9200

3 i 4 miejsce w Polsce – Monika Szymanowska, UM Środa Śląska i Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny

Gmina Środa Śląska