sobota 01.04.2023

Imieniny: Grażyny Ireny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


W Rakoszycach pamiętają o Sybirakach

SkomentujSzkoła Podstawowa im. Sybiraków w Rakoszycach uroczyście uczciła pamięć swojego patrona. Uczniowie podczas apelu z udziałem średzkich i wojewódzkich przedstawicieli środowiska Sybiraków, władz gminnych i lokalnych instytucji przypomnieli te traumatyczne wydarzenia sprzed 83 lat.Młodzież w części artystycznej we wzruszającym montażu słowno – muzycznym oddała cześć  tym, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi. Uczniowie w swoich wystąpieniach wyrazili zatroskanie i podziw dla jeszcze żyjących Sybiraków. Uroczystość przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne.

Wśród zaproszonych gości oprócz lokalnych Sybiraków i przedstawicieli władz Gminy Środa Śląska, znaleźli się także prezes Zarządu Wrocławskiego Oddziału Sybiraków Ryszard Janosz oraz wiceprezes Roman Janik. Prezes Janosz przypomniał pokrótce historię pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir i podkreślił, że szkoły noszące imię Sybiraków to najważniejszy żywy dowód na niegasnącą pamięć o tych bohaterach Ojczyzny.

Swój szacunek i podziw dla Sybiraków wyraził także burmistrz Adam Ruciński, który podziękował uczniom i dyrekcji za pełen wzruszających emocji występ. Dyrektor SP w Rakoszycach Jadwiga Cielińska zapewniła najważniejszych gości uroczystości – Sybiraków o nieustannym dążeniu do kultywowania pamięci o Zesłańcach Sybiru, do czego szkolna społeczność zobowiązała się już 13 lat temu, przyjmując imię Sybiraków. Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Rakoszycach obchodziła w tym roku szkolnym 75. rocznicę powstania. Z tej okazji historię placówki ciekawie przedstawił absolwent SP Rakoszyce i pasjonat historii Adam Dominiak.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Dla wielu z nich oznaczała wyrok śmierci, wielu z nich nigdy nie wróciło do kraju.

Zwieńczeniem uroczystości było oddanie hołdu poległym Sybirakom przez przedstawicieli władz gminnych, wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków i dyrekcję SP Rakoszyce oraz wspólne złożenie znicza pod tablicą poświęconą pamięci Sybiraków wmurowaną w budynek szkoły.

- Dzień Sybiraka trwale wpisał się w tradycję szkoły w Rakoszycach. Jesteśmy wdzięczni za przykład patriotyzmu, męstwa i otwartych serc – przyznaje dyrektor Jadwiga Cielińska. - Pamiętamy i będziemy pamiętać, bo jak pisała polska poetka Wisława Szymborska: >.

(prg)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

komnet internet

hydrotech do gazety nowa reklama

eko006