czwartek 09.07.2020

Imieniny: Lukrecji Weroniki

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wizyta Premiera Morawieckiego na stopniu wodnym w Rzeczycy (wideo)

Wizyta Premiera Morawieckiego na stopniu wodnym w Rzeczycy (wideo)

24.05. 2020

22 maja na stopniu wodnym w Rzeczycy odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, w której uczestniczyli m.in. wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, posłowie oraz lokalni samorządowcy z gmin Środa Śląska i Wołów – burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński i zastępca burmistrza Wołowa Jan Janas.

Premier w swym wystąpieniu podkreślił, że stopień wodny Malczyce w Rzeczycy to największa tego typu inwestycja hydrotechniczna w Polsce. - Teraz ruszamy z wieloma takimi inwestycjami, bo one są cywilizacyjnie ważne dla Polski. To nie jest tylko stopień wodny na Odrze, ale jest to kolejny stopień na drodze do szybszego rozwoju gospodarczego - mówił szef rządu. - Dla mnie jest on symbolem przełamania imposybilizmu, symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów – zaznaczył premier Morawiecki.

Budowę stopnia wodnego rozpoczęto w 1997 r., po powodzi tysiąclecia. Prace na stopniu wodnym i inwestycjach towarzyszach toczyły się bardzo powoli i trwały ponad 20 lat. Przyczyną przewlekłości było niemal coroczne obcinanie w budżecie wydatków na budowę w stosunku do planu, wynikające z wieloletniego lekceważenia gospodarki rzecznej i żeglugi śródlądowej przez liczne kolejne rządy. Jednocześnie koszty budowy rosły wskutek opóźnień, które wymuszały dodatkowe wydatki oraz inflacji. Rosnące wskutek opóźnień koszty przekroczyły 1,1 mld zł. Budowa kilkakrotnie była całkowicie wstrzymywana, nawet w okresie, gdy wykonano już znaczną część prac. Ostatecznie decyzję o jej szybkim dokończeniu podjęto w latach 2016 i 2017.

- W 2017 roku poprzez finansowanie z budżetu prace ruszyły z kopyta i teraz widzimy tego efekty - podkreślał szef rządu na stopniu Rzeczycy. Ponadto premier Morawiecki stwierdził, że rząd znalazł pieniądze na dokończenie inwestycji i zrobi to jak najszybciej. Potrzebne środki to ok. 180 mln zł i jeszcze w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 20 mln zł z budżetu państwa.

Na konferencji prasowej, prócz tematów inwestycyjnych była mowa również o wspieraniu przedsiębiorców w dobie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa, znaczeniu tarczy finansowej i luzowaniu kolejnych restrykcji w nadchodzących tygodniach. Premier odniósł się także do pytania naszego redaktora Wiktora Kality na temat planowanych sposobów wsparcia samorządów związanych z rozwojem oświaty i dofinansowaniem inwestycji, m.in. drogowych.

- Planujemy kolejne programy budowy dróg, ale nie tylko. Także takie, które odnoszą się do inwestycji lokalnych w szkołach, szpitalach. Niedługo będziemy informować o szczegółach dużych funduszy powoływanych do tego celu, a to jest z kolei ważne jako impuls inwestycyjny. (...) W ramach budżetu mamy zaplanowane kolejne inwestycje, których beneficjentem będą również samorządy - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

 (red)

 

 
Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

No i super, że otrzymała, ale aktywni mieszkańcy wsi Malczyce powinni czuć się bezpiecznie. Cóż będz...
Taaa, Trza... zalegalizować narkotyki i zostaniemy nowoczesnym i POstępowym krajem na równi z Holand...
Mieszkaniec skomentował/a Długa w Szczepanowie w trakcie remontu
Witam. Jak wyglądać będzie remont ścieszki rowerowej na ulicy Lipnickiej. Coroczna naprawa jest tańs...
Franek ma kolejny pomysł bez pokrycia na swoja promocję, Będzie tak jak z dworcem dostanie jak zapła...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…