niedziela 27.09.2020

Imieniny: Damiana Amadeusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wizyta Premiera Morawieckiego na stopniu wodnym w Rzeczycy (wideo)

Wizyta Premiera Morawieckiego na stopniu wodnym w Rzeczycy (wideo)

24.05. 2020

22 maja na stopniu wodnym w Rzeczycy odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, w której uczestniczyli m.in. wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, posłowie oraz lokalni samorządowcy z gmin Środa Śląska i Wołów – burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński i zastępca burmistrza Wołowa Jan Janas.

Premier w swym wystąpieniu podkreślił, że stopień wodny Malczyce w Rzeczycy to największa tego typu inwestycja hydrotechniczna w Polsce. - Teraz ruszamy z wieloma takimi inwestycjami, bo one są cywilizacyjnie ważne dla Polski. To nie jest tylko stopień wodny na Odrze, ale jest to kolejny stopień na drodze do szybszego rozwoju gospodarczego - mówił szef rządu. - Dla mnie jest on symbolem przełamania imposybilizmu, symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów – zaznaczył premier Morawiecki.

Budowę stopnia wodnego rozpoczęto w 1997 r., po powodzi tysiąclecia. Prace na stopniu wodnym i inwestycjach towarzyszach toczyły się bardzo powoli i trwały ponad 20 lat. Przyczyną przewlekłości było niemal coroczne obcinanie w budżecie wydatków na budowę w stosunku do planu, wynikające z wieloletniego lekceważenia gospodarki rzecznej i żeglugi śródlądowej przez liczne kolejne rządy. Jednocześnie koszty budowy rosły wskutek opóźnień, które wymuszały dodatkowe wydatki oraz inflacji. Rosnące wskutek opóźnień koszty przekroczyły 1,1 mld zł. Budowa kilkakrotnie była całkowicie wstrzymywana, nawet w okresie, gdy wykonano już znaczną część prac. Ostatecznie decyzję o jej szybkim dokończeniu podjęto w latach 2016 i 2017.

- W 2017 roku poprzez finansowanie z budżetu prace ruszyły z kopyta i teraz widzimy tego efekty - podkreślał szef rządu na stopniu Rzeczycy. Ponadto premier Morawiecki stwierdził, że rząd znalazł pieniądze na dokończenie inwestycji i zrobi to jak najszybciej. Potrzebne środki to ok. 180 mln zł i jeszcze w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 20 mln zł z budżetu państwa.

Na konferencji prasowej, prócz tematów inwestycyjnych była mowa również o wspieraniu przedsiębiorców w dobie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa, znaczeniu tarczy finansowej i luzowaniu kolejnych restrykcji w nadchodzących tygodniach. Premier odniósł się także do pytania naszego redaktora Wiktora Kality na temat planowanych sposobów wsparcia samorządów związanych z rozwojem oświaty i dofinansowaniem inwestycji, m.in. drogowych.

- Planujemy kolejne programy budowy dróg, ale nie tylko. Także takie, które odnoszą się do inwestycji lokalnych w szkołach, szpitalach. Niedługo będziemy informować o szczegółach dużych funduszy powoływanych do tego celu, a to jest z kolei ważne jako impuls inwestycyjny. (...) W ramach budżetu mamy zaplanowane kolejne inwestycje, których beneficjentem będą również samorządy - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

 (red)

Udostępnij ten artykuł:

 

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Ruciński i szpital to jakiś śmiech na sali. Goś nie potrafi poradzić sobie że ściekiem na targowisku...
Nazwiska są pewnie w jakoś protokołach, wtedy prawie wszyscy zagłosowali za ale to było dawno mogę s...
Do Jarek skomentował/a Ratusz na sprzedaż!
Jarek jak zwykle bredzisz. Posłów w Parlamencie Europejskim z PiS jest 27 a wszystkich posłów jest ...
Bardzo wybuchowe śniadanie biznesowe jak na razie 36 komentarzy. Co będzie po następnych? Aż się boj...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.