niedziela 23.01.2022

Imieniny: Ildefonsas Rajmunda

Własność przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych - Spółka Średzka Woda wyjaśnia

Własność przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych - Spółka Średzka Woda wyjaśnia

Cz, 04.11.2021 09:53
 •  

W związku z pojawiającymi się często pytaniami mieszkańców odnośnie własności przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie gminy Środa Śląska, Spółka Średzka Woda pragnie wyjaśnić nurtujące zagadnienia.


Zagadnienie własności przyłączy reguluje Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie ze wskazaną ustawą przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne są własnością właścicieli nieruchomości. Realizację budowy przyłączy zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Przyłącze wodociągowe jest definiowane jako odcinek pomiędzy siecią wodociągową (początek przyłącza to wpięcie do sieci wraz zasuwą przyłączeniową), a zaworem za wodomierzem (rysunek nr 1 kolor niebieski).

Przyłącze kanalizacyjne jest definiowane jako  odcinek pomiędzy siecią kanalizacji sanitarnej (początek przyłącza to wpięcie przez trójnik / tzw. siodło lub wpięcie do studni kanalizacji sanitarnej), a studnią rewizyjną, która  znajduje  się  najbliżej nieruchomości właściciela (rysunek nr 1 kolor czerwony) lub, w przypadku braku studni rewizyjnej, przyłącze kończy się na granicy nieruchomości (rysunek nr 2).

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym właściciele nieruchomości powinni zabezpieczyć odpowiednio przyłącza, zwłaszcza wodociągowe, przed  uszkodzeniami mechanicznymi jak i niskimi temperaturami poniżej 0 stopni. Brak zabezpieczenia może skutkować uszkodzeniem przyłącza  pod wpływem niskiej temperatury. Koszty naprawy będzie ponosił właściciel nieruchomości.

Pragniemy również przypomnieć, że Spółka nie odpowiada za kanalizację deszczową. Kanalizacja ta jest w zarządzie Gminy Środa Śląska. Spółka może dokonać wymiany naprawy kanalizacji deszczowej tylko na podstawie zlecenia złożonego przez Gminę Środa Śląska.

Średzka Woda Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej

Rysunek nr 1

rysnr1

Rysunek nr 2

rysnr2

 • 3
 • 0
 • 2
 • 1
 • 1
 • 1

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę

Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze:
 • Sam powiedział(a) Więcej
  Podziękujemy mu na wyborach. 41 minut temu.
 • Jarek powiedział(a) Więcej
  Ty jesteś ***......do granic możliwości ***ni.......i tyle co powiem debil jesteś  i nawet... godzinę temu.
 • Taki trochę JP powiedział(a) Więcej
  Jak dla mnie to powinna być robota dla Straży Miejskiej, a nie dla policji. Policja powinna... 8 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…