piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna JulianaWsparcie zabytków sakralnych w mieście i gminie
Gmina Środa Śląska udzieliła wsparcia na renowację zabytkowej ambony w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej oraz zabytkowego ołtarza w kościele pw. św. Marcina w Świętem.

Fot. UM Fot. UM

W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej remontowana będzie zabytkowa barokowa drewniana ambona z XVII w. – Nie była ona odnawiana przez wiele lat. Na ambonie jest wiele ornamentów, elementów złoconych, które przy upływie czasu zwyczajnie wyblakły - wyjaśnia ks. Marcin Kozyra, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej. - Zniszczone są też schody i zdemontowana jest brama ambony, która ma zostać ponownie zamontowana po zakończeniu robót konserwatorskich. 

Prace przy renowacji zabytkowej ambony będą polegały m.in. na uzupełnieniach stolarskich, konserwacji technicznej i estetycznej złoceń oraz elementów polichromowanych. Całkowity koszt prac konserwatorskich szacowany jest zgodnie z kosztorysem ofertowym na ponad 194 tys. zł, a wysokość dotacji w 2022 roku z budżetu Gminy Środa Śląska to 70 tys. zł. Parafia stara się także o dodatkowe dofinansowanie, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Jeśli zostanie ono przyznane, jest szansa, że wszystkie zaplanowane prace uda się wykonać w tym roku, ale to będziemy wiedzieć najwcześniej wiosną – przekazuje ks. Marcin Kozyra.

zabytkiimage006

W kościele pw. św. Marcina w Świętem pracom renowacyjnym poddany będzie XVIII-wieczny barokowy ołtarz główny kościoła z elementami ruchomymi. – Prace skupią się na podstawie ołtarza, która stanowi jego szkielet oraz na elementach takich jak figury i obrazy – wyjaśnia ks. Krzysztof Bigoń, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Świętem. – To już ostatni gwizdek na takie prace, ołtarz jest w bardzo złym stanie, a z każdym rokiem koszty robót konserwatorskich będą wzrastać, dlatego liczy się czas.

Zakres prac nad renowacją ołtarza w kościele w Świętem to głównie konserwacja struktury ołtarza, rzeźb małych i dużych oraz dekoracji rzeźbiarskiej. Koszt tych robót to ok. 207 tys. zł. Dotacja z Gminy, zgodnie z podpisaną umową, wynosi 70 tys. zł. Parafia w Świętem, podobnie jak parafia pw. św. Andrzeja, złożyła wniosek w ministerialnym programie zabytków MKiDN i od przyznania tego dofinansowania zależy, czy wszystkie zaplanowane prace uda się skończyć w tym roku, czy będą musiały zostać rozłożone na dwa lata.

zabytkiimage003

(prg)

 

  • dsr powiedział(a) Więcej
    Autor ma rację! Sami śmiecą a później narzekają że syf w mieście - taka średzka rzeczywistość niestety... 47 minut temu.
  • Putin powiedział(a) Więcej
    Znowu znikają komentarze. Władza czuwa. 6 godzin temu.
  • Banan powiedział(a) Więcej
    Owocowe Środy. 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …