poniedziałek 28.09.2020

Imieniny: Luby Waclawa

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Dożynki w Udaninie (fotoreportaż)

Dożynki w Udaninie (fotoreportaż)

08.09. 2018

W minioną sobotę (1 września) pomimo niesprzyjających warunków pogodowych na placu sportowym w Udaninie odbyły się Dożynki Gminne 2018.

Uroczystość rozpoczęła się w miejscowym kościele p.w. Matki Bożej Anielskiej, gdzie w podziękowaniu za tegoroczne plony ks. prałat Edward Szajda modlił się w intencji rolników. W mszy brali udział również: proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piekarach ks. Marek Jodko oraz proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach ks. Andrzej Ćwik.

Pomimo ulewy barwny korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe, by tam obejrzeć obrzęd dożynkowy poprowadzony tradycyjnie przez zespół ludowy „Cicha Woda” z Udanina. W dalszej części uroczystości, zgodnie ze zwyczajem starosta i starościna dożynek Anna i Jan Dorobek z Łagiewnik Średzkich przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw, który później wspólnie z wójtem gminy Udanin Teresą Olkiewicz, przewodniczącym Rady Gminy Udanin Januszem Strzeleckim, sekretarzem gminy Piotrem Łabędzkim, podzielono wśród gości.

Uczestników przywitał przewodniczący Rady Gminy Udanin Janusz Strzelecki. Wśród zaproszonych obecni byli: starosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy oraz wicestarosta Grzegorz Pierzchalski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Halina Mikła, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej Jerzy Kryciński, burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, wójt gminy Kostomłoty Stanisław Wicha, przewodniczący Rady Gminy Kostomłoty Mariusz Żałobniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Śląskiej Halina Semegen, dyrektor Sanepidu w Środzie Śląskiej Anna Wojtasińska-Żygadło, przedstawiciel powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Grzegorz Rybka, komendant powiatowy policji w Środzie Śl. Dariusz Smoliński, kierownik Posterunku Policji w Kostomłotach Marek Bednarz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej Tomasz Imielski, prezes oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Bogdan Wilczak, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Lesław Wasylów oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia Waldemar Zaremba.

Wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz w swoim przemówieniu podziękowała rolnikom za całoroczny trud i ciężką pracę, zebrane plony, które udało się pozyskać pomimo suszy, jaka dotknęła w tym roku polską ziemię.  Pni wójt wspomniała także o chlebie, którego dzięki rolnikom nie brakuje na naszych stołach. Upamiętniła także rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej - - Pamiętajmy o tym, że dane jest nam żyć w wolnej Polsce, że możemy się dziś cieszyć pięknym i pachnącym polskim chlebem, który wyrósł na polskiej wolnej i niepodległej ziemi - mówiła do zebranych.

W dalszej części programu, występy taneczne grupy Ladies, przeplatane były zabawami i konkursami dla dzieci przygotowanymi przez panią animator. Później odbył się koncert zespołu Happening, a po nim zabawa w rytmach hitów z lat 80. z DJ-em Omenio. Na scenie wystąpiła również młoda, utalentowana wokalistka Justyna Czarniecka, która wykonała covery przebojów Natalii Nykiel, Cleo i Clean Bandit.

W tym roku na dożynkach gminnych odbyły się aż trzy wieczorne koncerty. Wystąpił Ivan Komarenko z zespołem, Chucho oraz Zespół Extazy. Dla większości publiczności deszcz nie był straszny i podczas tych występów dobrze bawili się pod sceną. Na koniec DJ Omenio zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy przy aktualnych przebojach.

W trakcie tegorocznego Święta Plonów trzy sołectwa oraz trzy stowarzyszenia prezentowały swoje stoiska wiejskie, na których można było skosztować wyśmienitych potraw, ciast i trunków. Dyplomy i nagrody wręczyła pani wójt Teresa Olkiewicz, przewodniczący Rady Janusz Strzelecki oraz Zuzanna Kieloch. Nagrody pieniężne w konkursie na „Najciekawsze Stoisko Wiejskie” otrzymały kolejno: Sołectwo Piekary – nagroda w wysokości 1000 zł, Sołectwo Damianowo – nagroda w wysokości 700 zł oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Konary – nagroda w wysokości 400 zł, natomiast Sołectwo Gościsław, Stowarzyszenie „Cicha Woda” oraz Stowarzyszenie Kobiet „Arkana” otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.

W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” wzięło udział 12 sołectw i 2 stowarzyszenia. Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości 500 zł otrzymało Sołectwo Lasek, miejsce drugie i nagrodę wysokości 300 zł trafiło do Sołectwa Dźwigórz, natomiast na trzecim miejscu znalazło się Stowarzyszenie „Cicha Woda”, otrzymując nagrodę w wysokości 250 zł. W podziękowaniu za udział w konkursie pozostałe sołectwa – Damianowo, Gościsław, Jarosław, Lusina, Łagiewniki Średzkie, Pichorowice, Piekary, Udanin, Ujazd Górny, Ujazd Dolny oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Konary - otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.
W tym roku, również przyznano nagrodę specjalną w wysokości 200 zł, za przygotowanie dekoracji wzdłuż trasy, którą przeszedł korowód dożynkowy i trafiła ona do Sołectwa Łagiewniki Średzkie.

W kolejnej części dożynek pani wójt wraz z przewodniczącym Rady Gminy Udanin oraz starostami - Anną i Janem Dorobek wręczyli puchary oraz dyplomy laureatom ogłoszonego po raz kolejny Plebiscytu na Najlepszego Sołtysa, Najlepszego Rolnika i Najaktywniejsze Sołectwo w Gminie Udanin.

Laureatami zostali:
NAJLEPSZY SOŁTYS:
I. Miejsce- Monika Piechowicz - Sołtys wsi Udanin
II. Miejsce- Cezary Młynarczyk – Sołtys wsi Damianowo
III. Miejsce- Janusz Partyka – Sołtys wsi Różana

NAJLEPSZY ROLNIK
I. Miejsce - Krzysztof Urbańczyk z Udanina
II. Miejsce – Grzegorz Garula z Różany
III. Miejsce- Andrzej Szczur z Piekar

NAJAKTYWNIEJSZE SOŁECTWO
I. Miejsce – Sołectwo Udanin
II. Miejsce – Sołectwo Damianowo
III. Miejsce – Sołectwo Lusina

Najpiękniejsze stoiska wiejskie wyłoniła także komisja konkursowa ze Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej w składzie: starosta średzki Sebastian Burdzy, wicestarosta powiatu Grzegorz Pierzchalski oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Halina Mikła. Przyznano bony upominkowe dla Sołectwa Damianowo – 500 zł, Sołectwa Piekary – 300 zł oraz dla Stowarzyszenia „Cicha Woda” – 200 zł.

(gu) fot. Gazeta Roland

Podziękowania
Wójt Gminy Udanin składa serdeczne podziękowania wszystkim sołectwom i organizacjom pozarządowym za przygotowanie stoisk i wieńców oraz wszystkim, którzy włączali się w organizację tegorocznego Święta Plonów. Szczególne podziękowania należą się sponsorom, którymi byli:
1. Starostowie tegorocznych dożynek Państwo Anna i Jan Dorobek
2. Bank Spółdzielczy Środa Śląska oddział Udanin
3. Dolnośląskie Młyny SA Ujazd Górny
4. GAMA Ujazd Górny
5. POLBOTO Sp. z o.o. Udanin
6. POLBOTO-AGRI Sp. z o.o. Udanin
7. POLDER Sp. z o.o. Damianowo
8. Bernadeta i Józef Forgacz
9. Gospodarstwo Rolne Zuzanna i Alfred Kieloch
10. Czesława i Stanisław Zaczyk
11. Janina Książek
12. Usługi Transportowo-Osobowe Grażyna i Mieczysław Kruk
13. Lucyna i Jerzy Papież
14. AGRO-ROL Udanin
15. Elżbieta i Bogdan Gajda
16. Gospodarstwo Rolne Michałów
17. Stacja Paliw Halina i Bogdan Mikła
18. Ewa i Andrzej Hucał
19. AGROCHEM Serwis Elżbieta i Daniel Mikła
20. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ujazd Dolny

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Pogoda to nie problem jak humory dopisują i jest co robić. A dożynki według mnie wyszły świetnie i oby jak najwięcej takich imprez rokrocznie.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Dfggeedfghsfgdggfd skomentował/a Gminne stypendia dla najlepszych
To jego kapuś donosiciel i konfident, dlatego go wciska
Brawo Polonia! Super meczycho! Wielkie brawa też dla autora newsa - fajna relacja i zdjęcia profesk...
Autobus można też od razu nazwać CoronaCovidBus. Dzięki ... już raz na 2 tyg jak przyjdę na stadion...
zostań milicjantem i czepiaj się ludzi za brak kagańca lub sam miej go na twarzy-NIGDY trzeba być sz...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.