piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna Juliana

  Dział: Udanin środa, 01 wrzesień 2021 22:26


Pełne atrakcji Dożynki Gminne w Ujeździe Górnym [zdjęcia]
Sprzyjająca pogoda, mnóstwo atrakcji, barwne stoiska i przepiękne wieńce – tak w skrócie podsumować można Dożynki Gminne, które odbyły się 28 sierpnia w Ujeździe Górnym, a których organizatorem był Urząd Gminy Udanin.

Dożynki Gminy Udanin - Ujazd Górny 2021 Dożynki Gminy Udanin - Ujazd Górny 2021

Starostami tegorocznych dożynek byli Aleksander Tabisz z Ujazdu Górnego i Małgorzata Książek z Ujazdu Dolnego, a rola gospodarza przypadła Sołectwu Ujazd Górny, Ujazd Dolny oraz Jarostów. Patronat honorowy nad imprezą objęli Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Tradycyjnie Święto Plonów rozpoczęło się mszą św., w tym roku była to msza św. polowa na boisku w Ujeździe Górnym, gdzie w podziękowaniu za tegoroczne plony Ks. Bp. Ignacy Dec modlił się w intencji rolników. Mszę koncelebrowali: Proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Ujeździe Górnym ks. Piotr Repelowski oraz Proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja w Pichorowicach ks. Mariusz Sajdak.

Po zakończeniu mszy odbyła się dalsza część uroczystości, którą poprowadził Sekretarz Gminy Andrzej Bielski. W uroczystości udział wzięli m.in.: Anna Zalewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Paweł Hreniak i Jacek Świat – Posłowie na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Paweł Czyszczoń – Zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Szałankiewicz – Starosta Średzki, Sebastian Burdzy – Wicestarosta Średzki, Artur Bogucki – Przewodniczący Rady Powiatu wraz z Radnymi Powiatowymi, Adam Ruciński – Burmistrz Środy Śląskiej, Janina Gawlik – Wójt Gminy Kostomłoty, Andrzej Niemiec – Wójt Gminy Malczyce, Przewodniczący Rady Gminy Udanin – Janusz Strzelecki wraz z Radnymi Rady Gminy, Dyrektorzy i Kierownicy wojewódzkich, powiatowych i gminnych samorządowych instytucji i jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych Wojska, Policji oraz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na uroczystości powitano także rolników i ich rodziny.

Szczególne słowa podziękowania za obecność i wsparcie tegorocznych dożynek do wszystkich sponsorów skierowała Agnieszka Pichowicz – Kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, Promocji Gminy i Sportu. Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich całoroczny trud, ciężką pracę i zebrane plony, które udało się pozyskać pomimo suszy. Szczególnie podziękowania złożył za chleb - owoc ciężkiej rolniczej pracy, którego właśnie dzięki rolnikom nie brakuje na naszych stołach.

Święto Plonów nie może odbyć się bez obrzędu dożynkowego, który poprowadził tradycyjnie rodzimy Zespół Ludowy „Cicha Woda” z Udanina. Zgodnie ze zwyczajem Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw, który później wspólnie z Wójtem Gminy Udanin i zaproszonymi gośćmi podzielono wśród zgromadzonych uczestników uroczystości.

Podczas części oficjalnej Wójt Wojciech Płaziuk wraz z Przewodniczącym Rady Januszem Strzeleckim wręczyli wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Udanin” dla Teresy Olkiewicz – wieloletniej Wójt Gminy Udanin, Grażyny Teleszko – kierownika Zespołu Ludowego „Cicha Woda” oraz ś.p. Stanisława Krzyszczuka – wieloletniego Wójta Gminy Udanin. Wręczono także wyróżnienia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Czesławy Lipiec i Tomasza Prusa.

W tym roku na uczestników dożynek czekało mnóstwo atrakcji. Tuż przy scenie podziwiać można było piękne, własnoręcznie plecione wieńce dożynkowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się bogato zdobione stoiska wiejskie przygotowane przez Sołectwa z terenu Gminy Udanin, na których kosztować można było swojskie wyroby, ciasta, nalewki, a także przetwory z tegorocznych zbiorów.

Na terenie wydarzenia swoje stoiska zaprezentowała Gmina Biblioteka Publiczna w Udaninie, Oddział Rejonowy PCK Środa Śląska, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ponadto Jednostki OSP z terenu gminy zorganizowały pokaz sprzętu strażackiego. Warto dodać, że na wszystkich uczestników dożynek czekał darmowy poczęstunek - grochówka, dziczyzna i kiełbaski z grilla.

Odbył się również IX Przegląd Zespołów Ludowych „Pieje Kur Pieje”, którego organizatorem był Zespół Ludowy „Cicha Woda" z Udanina. Wystąpili: Zespół Ludowy „Radośni” z Wróblowic, Zespół Ludowy „Złotokłose” z Kondratowic, Kapela Ludowa „Kulinianie” z Kulina, Zespół Ludowy „Olszaniacy” z Olszan, oraz Zespoł Ludowy „Kostomłocianie” z Kostomłotów.

Na dożynkowej scenie wystąpili także Marcin Malinowski i Gosia Pauka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”. Muzyczną atrakcją tegorocznego świętą plonów był niewątpliwie występ grupy "Komodo", który zgromadził rzeszę fanów. Zespół dał niezwykle energetyczny koncert, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników Święta Plonów.

Muzyczne występy zakończył efektowny pokaz ognia, a na zakończonie dyskotekę „pod chmurką” poprowadził DJ Mike.

Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk dziękuje Sołectwom: Ujazd Górny, Ujazd Dolny i Jarostów za współorganizację oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów.

Sponsorzy tegorocznych Dożynek Gminnych:

- Małgorzata Książek

- Aleksander Tabisz

- Bożena i Grzegorz Garula

- Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej

- Anna i Jan Dorobek

- Dolnośląskie Młyny Ujazd Górny

- KOWR Wrocław

- GAMA Ujazd Górny

- POLDER Damianowo

- Czesława i Stanisław Zaczyk

- Market DINO – Krotoszyn

- Edyta Kryczka-Gillmaier

- Elżbieta i Daniel Mikła

-Janina Książek

- KAMPOL Kamieniarstwo Konary

-Stacja Paliw Halina i Bogdan Mikła

- Polboto-Agri Eildert Oldenziel

- Polboto Anita Frank-Błachno

- Zuzanna i Alfred Kieloch

- Grażyna i Andrzej Lasz

- Bolesław Stachurski

- Ewa i Andrzej Hucał

- Wojciech Hucał

- Justyna i Szymon Kruk

- Dorota i Jan Błauciak

- Osadkowski - Cebulski Legnica

- PHU AGRO-AS Z. Bednarski & A. Sajdutka sp.j. Baza Strzegom

Konkursy Dożynkowe

W trakcie dożynek komisja konkursowa w składzie: Bożena Kaczmarek - Przewodnicząca Komisji - pracownik Urzędu Gminy, Małgorzata Madej-Gałdyś - członek Komisji - pracownik Urzędu Gminy, Anna Sowiak-Rutkowska - członek Komisji - pracownik Urzędu Gminy, wyłoniła zwycięzców gminnego konkursu na „Najciekawsze Stoisko Wiejskie”, „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz „Najładniej Udekorowaną Posesję w Ujeździe Górnym i dekorację przydrożną na terenie miejscowości Ujazd Górny”.

Oceniono 6 stoisk wiejskich, 11 wieńców oraz 5 posesji w Ujeździe Górnym i dekoracji przydrożnych na terenie miejscowości Ujazd Górny.

Wyniki były następujące:

1. Najciekawsze Stoisko Wiejskie

I miejsce - 1 000,00 zł. – Sołectwo Ujazd Górny

II miejsce - 700,00 zł. – Sołectwo Udanin

III miejsce - 400,00 zł. – Sołectwo Pichorowice

Nagrody pieniężne za udział w kwocie 200,00 zł. otrzymały Sołectwa: Pielaszkowice, Gościsław i Damianowo.

2. Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

I miejsce - 500,00 zł. – Sołectwo Udanin

II miejsce - 400,00 zł. - Sołectwo Łagiewniki Średzkie

III miejsce - 300,00 zł. – Sołectwo Jarostów

Nagrody pieniężne za udział w kwocie 200,00 zł. otrzymały Sołectwa: Jarosław, Gościsław, Ujazd Dolny, Lusina, Pielaszkowice, Damianowo, Ujazd Górny i Konary.

Najpiękniejsze stoiska wiejskie i wieńce dożynkowe wyłoniła także komisja konkursowa z Powiatu Średzkiego w składzie: Krzysztof Szałankiewicz, Sebastian Burdzy, Elżbieta Czarnota, Grzegorz Pierzchalski i Halina Mikła.

Nagrody za stoisko wiejskie do wykorzystania w sklepie „AGD Dyszewski RTV” otrzymali:

I miejsce 500,00 zł - Sołectwo Ujazd Górny

II miejsce 300,00 zł - Sołectwo Udanin

III miejsce 200,00 zł - ex aequo Sołectwo Pielaszkowice i Sołectwo Damianowo

Nagrody za wieniec dożynkowy do wykorzystania w sklepie „AGD Dyszewski RTV” otrzymali:

I miejsce 500,00 zł - Sołectwo Łagiewniki Średzkie

II miejsce 300,00 zł - Sołectwo Udanin

III miejsce 200,00 zł - Sołectwo Jarosław

3. Najładniej udekorowana posesja w Ujeździe Górnym i dekoracja przydrożna na terenie miejscowości Ujazd Górny:

I miejsce - ex aequo Justyna i Szymon Kruk oraz Sebastian Ciesielski

II miejsce - Małgorzata Majcher i Marta Dobrzycka

III miejsce - Dagmara Tabisz

Serdecznie gratulujemy laureatom, a także wszystkim Sołectwom, które wzięły udział w tegorocznych konkursach dożynkowych.

Gmina Udanin

Media

 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Jak tak może być, że człowiek, który spowodował wypadek - potrącił dziecko na pasach - dziecko wylądowało w szpitalu z obrażeniami - dalej... godzinę temu.
 • Ewa powiedział(a) Więcej
  Noclegi i wyżywienie z naszych podatków, 500 plus z naszych podatków. Odbije się to na Polsce i Polakach. 3 godziny temu.
 • Tomek powiedział(a) Więcej
  To wyłącz elektronikę. Na pewno pomoże 10 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …