piątek 27.11.2020

Imieniny: Waleriana Wergiliusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Samorząd nie zna słowa „lockdown”

Samorząd nie zna słowa „lockdown”

16.11. 2020
 •  

Koniec roku sprzyja podsumowaniom i postanowieniom. Aby dokonać postanowień na nadchodzący czas, należy odwołać się do zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach. Swoistego rodzaju podsumowania nie roku, ale dwóch lat trwania kadencji samorządowej i postanowień na kolejne lata, dokonał wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

A zatem co udało się zrealizować od początku Kadencji?

Budżet Gminy w roku 2019 znacząco wzrósł z planowanych  21 mln  do ponad  26 mln. Tegoroczny budżet po wydatkach obecnie przekroczył kwotę 29 mln i jest to po raz pierwszy budżet z nadwyżką!

Wydłużono  pracę  Urzędu Gminy  w jednym  dniu do 16:30  tak,  aby  mieszkańcy  mogli w późniejszych  godzinach  także  załatwić  swoje sprawy. Od początku  kadencji  wprowadzono również relacje z sesji na żywo z systemem  ,,posiedzenia pl”.  Wójt Gminy Udanin przyjmuje mieszkańców bez wyznaczonych  godzin i na bieżąco.

- Jeśli chodzi o gospodarność to w Gminie wprowadzono program oszczędnościowy, który pozwolił zaoszczędzić prawie 1 mln zł. Większość zadań jest realizowana przy pomocy pozyskanych dotacji. Znaczna część umów została zmieniona, a zawarte aneksy są bardziej korzystne dla Gminy – tłumaczy wójt.

W roku 2019 Gmina wybudowała oświetlenie hybrydowe na osiedlu domków jednorodzinnych w Ujeździe Górnym. W tym roku samorząd pozyskał dotację na budowę kolejnych 13 lamp i przejścia dla pieszych w Konarach.

Gmina pozyskała dwa nowe samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Pichorowicach i Udaninie oraz używany dla jednostki w Gościsławiu, które zostały zakupione za kwotę 1,6 mln zł. Do wszystkich OSP, dzięki pozyskanym dotacjom, trafił sprzęt o wartości prawie 500 tys. zł. - Ważne jest dla mnie bezpieczeństwo Mieszkańców dlatego Gmina Udanin stoi ochotniczymi stażami pożarnymi. Mamy najwięcej w powiecie jednostek, bo aż siedem, które aktywnie pomagają Mieszkańcom – mówi Wojciech Płaziuk.

Odtworzono działalność Posterunku Policji w Udaninie, co znacząco skróciło czas reakcji na różnego rodzaju zdarzenia. Zwiększono budżet na rezerwę kryzysową, poprawiono infrastrukturę drogową oraz zwiększono środki na budowę oświetlenia.

Zdaniem wójta przyśpieszono wprowadzenie reformy edukacji na terenie Gminy. - Szkoła w Udaninie i Ujeździe od 2019 r. funkcjonują na 100% - ocenia Wojciech Płaziuk i dodaje, że pozyskano dotację na wyposażenie szkół, otworzono oddział przedszkolny w Udaninie i Klub Malucha w Ujeździe Górnym. - Ponadto zmieniono transport wewnętrzny na firmę zewnętrzną.  Ważnym elementem jest utworzenie dwóch linii transportu publicznego do Środy Śl. i jednej do Strzegomia. Zwiększono budżet na sport, oraz udostępniono sale gimnastyczne w okresie zimowym do zajęć dla mieszkańców. Zorganizowano kilka koncertów i wydarzeń lokalnych, oraz wybudowano strefy aktywności – wylicza.

Wśród dokonań, o których wspomina szef udanińskiego samorządu znalazły się skuteczne aplikacje o środki zewnętrzne. - Pozyskano dotacje na przebudowę dróg w Różanie, Konarach, Ujeździe Górnym, Udaninie, Drogomiłowicach, Jarostowie,. Ponadto wspólnie z Powiatem przebudowano drogę w Udaninie i Piekarach. Pozyskaliśmy również  dotację na przebudowę wodociągu. Opracowana została koncepcja aglomeracji pod możliwość pozyskania dotacji na rozbudowę kanalizacji. – wylicza wójt.

Po wielu latach została sfinalizowana budowa farmy wiatrowej, co w niedalekiej przyszłości ma spowodować dodatkowe wpływy do budżetu. Jak informuje wójt - Gmina jest w trakcie przejęcia gruntów od PKP i KOWR.

Ważnym punktem działalności Gminy jest wspieranie inicjatyw mieszkańców. - Stawiamy bardzo mocno na inicjatywy oddolne dlatego od dwóch lat w Gminie Udanin funkcjonuje Fundusz Sołecki, dzięki któremu sołtysi i mieszkańcy sołectw mogą realizować mniejsze zadania wg wniosków z danych sołectw - podkreśla wójt.

Co z realizacją planów?

- Pracujemy  zgodnie  z przyjętym programem,  który nakreśliliśmy  sobie  na obecną kadencję. W większości  realizujemy  naszą wizję, której zaufali  Mieszkańcy  Gminy w 2018 r. Program został opracowany na całą kadencję, dlatego po dwóch latach nie  mogę wskazać rzeczy, które nie zostały zrealizowane .  Mamy opracowane projekty. Jesteśmy też w trakcie opracowania nowej  strategii  pod perspektywę finansową na kolejne  lata.  Znam doskonale  potrzeby  naszych  Mieszkańców i mam świadomość  ile  jeszcze  musimy zrobić. Idziemy  zgodnie  z  planem -  tłumaczy wójt.

- Mogę powiedzieć, że jest nawet dużo więcej zadań, niż planowaliśmy w budżecie na ten rok. Są pewne opóźnienia związane z pandemią, ale intensywnie pracujemy nad pozyskiwaniem środków zewnętrznych - dodaje.

Największą, sztandarową inwestycją jest przebudowa wodociągów w miejscowości Jarosław. Równie ważna jest także modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Ujeździe Dolnym i Ujeździe Górnym. Na ten cel Gmina pozyskała ponad 1,5 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kolejne 1,5 miliona złotych, to wkład własny Gminy. - Realizację tej inwestycji rozłożyliśmy na dwa lata. W tym roku przystąpiliśmy do pierwszego etapu. W roku 2021 będą wykonane główne prace – informuje W. Płaziuk.

Kluczem jest współpraca

Jak podkreśla  wójt, wiele z tych zadań  nie  udałoby  się  zrealizować  bez  współpracy z samorządem powiatowym, wojewódzkim i innymi organami administracji publicznej. - W tym miejscu ważne jest, aby podkreślić niezmiernie ważną role Rady Gminy w pracy na rzecz mieszkańców. Bardzo szybko udało nam się zbudować dobre relacje, dzięki którym możemy realizować ważne projekty. Cieszę się, że w tym okresie udało mi się zbudować w Urzędzie Gminy zespół, któremu mogę zaufać, zespół pracowników którzy bardzo mocno wspierają wizję Gminy wyznaczoną przez Wójta i Radę. Doceniam też współpracę z sołtysami i radami sołeckimi, które wprowadzają w życie oddolne inicjatywy  - podsumowuje 2 lata pracy na stanowisku wójta Wojciech Płaziuk.

Lockdown, ale nie w samorządzie!

Plany  trzeba realizować, bo przecież  trudno  sobie  wyobrazić  sytuację,  gdy samorząd / państwo przestaje działać, a władze mówią „teraz  mamy  lockdown, a wy mieszkańcy / obywatele  musicie poradzić  sobie sami”.

(mk) / fot. gu

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

 • Tomek powiedział(a) Więcej
  Przecież infrastruktura chociażby w ciechowie pamięta jeszcze TP SA. Które od lat nie istnieje. Orange jako dostawca od lat ma w... godzinę temu.
 • Orange Polska powiedział(a) Więcej
  Orange Polska jest jedynie operatorem tejże infrastruktury FTTH i właścicielem części od węzła szkieletowego do odbiorców. Natomiast... godzinę temu.
 • Pan kierownik powiedział(a) Więcej
  Panie Maliniak! A co Pan o tym myśli? 3 godziny temu.
 • ale powiedział(a) Więcej
  przecież pisze że się przyznał ?? 3 godziny temu.
 • Władek powiedział(a) Więcej
  To nic złego, że zapytał. W internecie różne informacje są dodawana a w komentarzach tym bardziej trzeba uważać. 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

19.11.2020 08:17 wrote:

Sprzedam choinki świerk pospolity,srebrny, jodła kaukaska. Cena w zależności od wielkości i rodzaju drzewka 50-70 PLN Tel.606-953-368  …

11.11.2020 18:42 wrote:

GOTÓWKA bez potrzeby wychodzenia z DOMU - SZYBKI KONTAKT ! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce, Patery, Tace, Świeczniki, Por…

09.11.2020 17:30 wrote:

nauka projektowania 2D/3D, nauka rysunku technicznego (od rzutowania przez wymiarowanie po tolerowanie), wykonywanie rysunków techniczny, p…

04.11.2020 10:49 wrote:

 Poszukuję opieki nad 84 letnią kobietą . Najchętniej do wspólnego zamieszkania w mieszkaniu w Środzie Śląskiej . Osoba chodząca , w dużym …

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

Czytelniku!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go! Pod tekstem znajdziesz opcję, dziękujemy.