niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

Samorząd nie zna słowa „lockdown”

Samorząd nie zna słowa „lockdown”

Pn, 16.11.2020 07:55

Koniec roku sprzyja podsumowaniom i postanowieniom. Aby dokonać postanowień na nadchodzący czas, należy odwołać się do zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach. Swoistego rodzaju podsumowania nie roku, ale dwóch lat trwania kadencji samorządowej i postanowień na kolejne lata, dokonał wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk.A zatem co udało się zrealizować od początku Kadencji?

Budżet Gminy w roku 2019 znacząco wzrósł z planowanych  21 mln  do ponad  26 mln. Tegoroczny budżet po wydatkach obecnie przekroczył kwotę 29 mln i jest to po raz pierwszy budżet z nadwyżką!

Wydłużono  pracę  Urzędu Gminy  w jednym  dniu do 16:30  tak,  aby  mieszkańcy  mogli w późniejszych  godzinach  także  załatwić  swoje sprawy. Od początku  kadencji  wprowadzono również relacje z sesji na żywo z systemem  ,,posiedzenia pl”.  Wójt Gminy Udanin przyjmuje mieszkańców bez wyznaczonych  godzin i na bieżąco.

- Jeśli chodzi o gospodarność to w Gminie wprowadzono program oszczędnościowy, który pozwolił zaoszczędzić prawie 1 mln zł. Większość zadań jest realizowana przy pomocy pozyskanych dotacji. Znaczna część umów została zmieniona, a zawarte aneksy są bardziej korzystne dla Gminy – tłumaczy wójt.

W roku 2019 Gmina wybudowała oświetlenie hybrydowe na osiedlu domków jednorodzinnych w Ujeździe Górnym. W tym roku samorząd pozyskał dotację na budowę kolejnych 13 lamp i przejścia dla pieszych w Konarach.

Gmina pozyskała dwa nowe samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Pichorowicach i Udaninie oraz używany dla jednostki w Gościsławiu, które zostały zakupione za kwotę 1,6 mln zł. Do wszystkich OSP, dzięki pozyskanym dotacjom, trafił sprzęt o wartości prawie 500 tys. zł. - Ważne jest dla mnie bezpieczeństwo Mieszkańców dlatego Gmina Udanin stoi ochotniczymi stażami pożarnymi. Mamy najwięcej w powiecie jednostek, bo aż siedem, które aktywnie pomagają Mieszkańcom – mówi Wojciech Płaziuk.

Odtworzono działalność Posterunku Policji w Udaninie, co znacząco skróciło czas reakcji na różnego rodzaju zdarzenia. Zwiększono budżet na rezerwę kryzysową, poprawiono infrastrukturę drogową oraz zwiększono środki na budowę oświetlenia.

Zdaniem wójta przyśpieszono wprowadzenie reformy edukacji na terenie Gminy. - Szkoła w Udaninie i Ujeździe od 2019 r. funkcjonują na 100% - ocenia Wojciech Płaziuk i dodaje, że pozyskano dotację na wyposażenie szkół, otworzono oddział przedszkolny w Udaninie i Klub Malucha w Ujeździe Górnym. - Ponadto zmieniono transport wewnętrzny na firmę zewnętrzną.  Ważnym elementem jest utworzenie dwóch linii transportu publicznego do Środy Śl. i jednej do Strzegomia. Zwiększono budżet na sport, oraz udostępniono sale gimnastyczne w okresie zimowym do zajęć dla mieszkańców. Zorganizowano kilka koncertów i wydarzeń lokalnych, oraz wybudowano strefy aktywności – wylicza.

Wśród dokonań, o których wspomina szef udanińskiego samorządu znalazły się skuteczne aplikacje o środki zewnętrzne. - Pozyskano dotacje na przebudowę dróg w Różanie, Konarach, Ujeździe Górnym, Udaninie, Drogomiłowicach, Jarostowie,. Ponadto wspólnie z Powiatem przebudowano drogę w Udaninie i Piekarach. Pozyskaliśmy również  dotację na przebudowę wodociągu. Opracowana została koncepcja aglomeracji pod możliwość pozyskania dotacji na rozbudowę kanalizacji. – wylicza wójt.

Po wielu latach została sfinalizowana budowa farmy wiatrowej, co w niedalekiej przyszłości ma spowodować dodatkowe wpływy do budżetu. Jak informuje wójt - Gmina jest w trakcie przejęcia gruntów od PKP i KOWR.

Ważnym punktem działalności Gminy jest wspieranie inicjatyw mieszkańców. - Stawiamy bardzo mocno na inicjatywy oddolne dlatego od dwóch lat w Gminie Udanin funkcjonuje Fundusz Sołecki, dzięki któremu sołtysi i mieszkańcy sołectw mogą realizować mniejsze zadania wg wniosków z danych sołectw - podkreśla wójt.

Co z realizacją planów?

- Pracujemy  zgodnie  z przyjętym programem,  który nakreśliliśmy  sobie  na obecną kadencję. W większości  realizujemy  naszą wizję, której zaufali  Mieszkańcy  Gminy w 2018 r. Program został opracowany na całą kadencję, dlatego po dwóch latach nie  mogę wskazać rzeczy, które nie zostały zrealizowane .  Mamy opracowane projekty. Jesteśmy też w trakcie opracowania nowej  strategii  pod perspektywę finansową na kolejne  lata.  Znam doskonale  potrzeby  naszych  Mieszkańców i mam świadomość  ile  jeszcze  musimy zrobić. Idziemy  zgodnie  z  planem -  tłumaczy wójt.

- Mogę powiedzieć, że jest nawet dużo więcej zadań, niż planowaliśmy w budżecie na ten rok. Są pewne opóźnienia związane z pandemią, ale intensywnie pracujemy nad pozyskiwaniem środków zewnętrznych - dodaje.

Największą, sztandarową inwestycją jest przebudowa wodociągów w miejscowości Jarosław. Równie ważna jest także modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Ujeździe Dolnym i Ujeździe Górnym. Na ten cel Gmina pozyskała ponad 1,5 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kolejne 1,5 miliona złotych, to wkład własny Gminy. - Realizację tej inwestycji rozłożyliśmy na dwa lata. W tym roku przystąpiliśmy do pierwszego etapu. W roku 2021 będą wykonane główne prace – informuje W. Płaziuk.

Kluczem jest współpraca

Jak podkreśla  wójt, wiele z tych zadań  nie  udałoby  się  zrealizować  bez  współpracy z samorządem powiatowym, wojewódzkim i innymi organami administracji publicznej. - W tym miejscu ważne jest, aby podkreślić niezmiernie ważną role Rady Gminy w pracy na rzecz mieszkańców. Bardzo szybko udało nam się zbudować dobre relacje, dzięki którym możemy realizować ważne projekty. Cieszę się, że w tym okresie udało mi się zbudować w Urzędzie Gminy zespół, któremu mogę zaufać, zespół pracowników którzy bardzo mocno wspierają wizję Gminy wyznaczoną przez Wójta i Radę. Doceniam też współpracę z sołtysami i radami sołeckimi, które wprowadzają w życie oddolne inicjatywy  - podsumowuje 2 lata pracy na stanowisku wójta Wojciech Płaziuk.

Lockdown, ale nie w samorządzie!

Plany  trzeba realizować, bo przecież  trudno  sobie  wyobrazić  sytuację,  gdy samorząd / państwo przestaje działać, a władze mówią „teraz  mamy  lockdown, a wy mieszkańcy / obywatele  musicie poradzić  sobie sami”.

(mk) / fot. gu
powrót na górę
 • Ziom powiedział(a) Więcej
  Zmień internet? Albo chociaż na chwilę wyłącz zakładki z czerwonym hubem  B) 44 minut temu
 • Xxx powiedział(a) Więcej
  Brawo Wy ale to raczej nie jest zadanie dla dzielnicowych . Ciekawe jakie mają rozpoznanie rejonu ?ale czego... 4 godziny temu.
 • zapomnij powiedział(a) Więcej
  prędzej doczekasz się emerytury niż tej drogi... niestety!! 6 godzin temu.
 • też wyborca powiedział(a) Więcej
  to prawda, ile lat się już słyszy o tej drodze między Środą Śląską a Jastrzębcami.... żenada i... 6 godzin temu.
 • kibic v2 powiedział(a) Więcej
  Transmisja zrealizowana dzięki wsparciu gminy => 237 000,00 PLN to 75,95% wartości całego projektu =>... 6 godzin temu.
 • Kibic powiedział(a) Więcej
  Proszę, przestań komentować ? 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Udanin

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …