niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej w Lusinie

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej w Lusinie

Pn, 16.09.2019 20:26

Uszkodzona podczas gwałtownej burzy 15 czerwca br. droga gminna w Lusinie została wyremontowana i oddana do użytku. Niedawno odbyło się uroczyste jej otwarcie. - Wójt gminy Udanin w trybie pilnym powołał sztab kryzysowy. Miejscowości najbardziej dotknięte nawałnicą to: Konary, Lusina i Piekary, a także Dziwigórz i Różana. Zanotowano duże straty w uprawach, a także w obrębie domów mieszkalnych oraz dróg.(…). Po spotkaniu wójt, wojewoda, dyrektor, starosta, prezes Zarządu Gminnego Oddziału OSP Bogdan Wilczak, udali się na oględziny miejsc na terenie gminy, gdzie powstały największe szkody  – informował kolejnego dnia Urząd Gminy Udanin.

W miejscowości Lusina wyremontowana została droga gminna nr 107347 D.  Wykonano chodnik oraz położono nową nawierzchnię asfaltową. Wartość inwestycji przekroczyła 540 tys. zł. Zadanie zostało współfinansowane w ramach promesy otrzymanej od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27.02.2019 r. w ramach podziału środków na usuwanie skutków żywiołowych.

Wyremontowaną drogę otwarto podczas odbywających się 14.09.2019 r. dożynek sołeckich.  – Cieszę się z szybkiej pomocy, jaką otrzymaliśmy. Dzięki wsparciu finansowemu mogliśmy podjąć szybkie działania. Oby wyremontowana przez nas droga służyła jak najdłużej, a niesprzyjające żywioły pogodowe omijały nasz powiat - podkreślał na uroczystości wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

Droga została poświęcona przez ks. Marka Jodko, a następnie wspólnie z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, Wójtem Wojciechem Płaziukiem oraz Radnym Krzysztofem Dziurlą, dokonano przecięcia wstęgi.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia było poświęcenie oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka, która została ufundowana przez Wójta Gminy Udanin.

-W 630-lecie rodzin lusińskich pochodzących z Dunajowa, Ciemierzyniec, Wicynia i Białego na Podolu, a przesiedlonych w 1945 r. do Lusiny. Grzegorz z Sanoka, kapłan, humanista i rycerz ufortyfikował zamek w Dunajowie – w terenowej siedzibie Arcybiskupów Lwowskich, dzięki czemu ludność z tych okolicznych miejscowości znajdowała schronienie przed licznymi najazdami tatarskimi i tureckimi, i przetrwała, by spełnić swoją misję, pięknie ujętą w słowach Pastorellego „Gdzie Bóg nas posłał tam mamy kwitnąć”. Świadomi ciągłości historii zachowujemy w pamięci dobre czyny, by utrwalały się one w każdym miejscu gdzie życie nas kieruje, by wzbogacać historię i ducha naszych rodzin i naszego narodu. Społeczność Lusiny o korzeniach kresowych, postanowiła wyrazić wdzięczną pamięć przez umieszczenie na budynku świetlicy wiejskiej Tablicę Pamiątkową poświęconą  Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka mówił Radny Krzysztof Dziurla.

(kb) / fot. kb
powrót na górę
 • Arek powiedział(a) Więcej
  Gdzie znajduje się  noclegownia dla mieszkańców Środy Śląskiej? 2 godziny temu.
 • Eivor powiedział(a) Więcej
  No i super, nareszcie koniec śmiesznych półprzyłbic i tego szajsu na samą brodę :) 5 godzin temu.
 • Wyborca powiedział(a) Więcej
  Może zorganizujemy komitet przygotowania głosowania nad odwołaniem Pana A.Rucinskiego z funkcji... 7 godzin temu.
 • Ada powiedział(a) Więcej
  Półtora kadencji A nasz wójt dalej nic nie rozumie. Dopiero gość z Warszawy musi mu tłumaczyć. Kończ... 10 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Przy takiej p wójt to raczej zwijać gminę nie rozwijać. 10 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  a zechcesz podać choćby jeden przykład na swoją tezę? Ostatnie rankingi gmin dotyczące rozwoju pokazują... 10 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Udanin

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM