sobota 20.08.2022

Imieniny: Bernarda Samuela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Zmarł dr Grzegorz Borowski - archeolog, historyk, dyrektor średzkiego muzeum
Z wielkim żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr Grzegorza Borowskiego, wieloletniego dyrektora średzkiego muzeum. To wielka strata dla naszej społeczności.


Grzegorz Borowski urodził się w 1971 r. Z wykształcenia był archeologiem. Od 2003 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia teologiczne na papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Był absolwentem Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół archeologii miast Dolnego Śląska i Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Środy Śląskiej, gdzie pracował i mieszkał od kilkunastu lat.

W swoim dorobku dr Grzegorz Borowski miał kilka książek poświęconych dziejom naszego rejonu, kilkadziesiąt artykułów naukowych i ponad dwieście popularnonaukowych. W 2020 roku ukazały się dwie książki jego autorstwa: “Historia rynku w Środzie Śląskiej” i “Ziemia Średzka okiem archeologa”. W 2019 roku w formie książki wydał swoją pracę doktorancką - “Środa Śląska w średniowieczu - początki i struktura miasta”. Był również współtwórcą lubianych przez mieszkańców cyklów „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej” oraz „Średzkie Legendy”. 

Od 2016 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. W 2015 otrzymał tytuł przyjaciela Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego.

Grzegorz Borowski od wielu lat współpracował z naszą redakcją, co zaowocowało licznymi wartościowymi publikacjami archeologicznymi i historycznymi. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i wystaw. Będzie go nam bardzo brakowało, w naszych sercach i pamięci pozostanie na zawsze.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Grzegorza życzymy dużo siły w tych trudnych chwilach. Łącząc się w bólu i żalu, składamy najszczersze wyrazy współczucia.  

Redakcja

 • S. powiedział(a) Więcej
  Przytocze cytat dotyczacy komentarzy"Polska piekny Kran,tylko ludzie ku...wy" 50 minut temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  ŚŚ to jak ćwierć ćwierci mojej dzielnicy we Wrocławiu , TY MIASTOWY JESTEŚ .

  8 godzin temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  Zamieszkałem gdzieś w okolicy i to co widuję na tutejszych drogach przeraża . Tu się jeździ jak po swojej stodole . Sforki... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…