poniedziałek 02.08.2021

Imieniny: Kariny Gustawa

Zmarł dr Grzegorz Borowski - archeolog, historyk, dyrektor średzkiego muzeum

Zmarł dr Grzegorz Borowski - archeolog, historyk, dyrektor średzkiego muzeum

Wt, 22.06.2021 12:02
 •  

Z wielkim żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr Grzegorza Borowskiego, wieloletniego dyrektora średzkiego muzeum. To wielka strata dla naszej społeczności.


Grzegorz Borowski urodził się w 1971 r. Z wykształcenia był archeologiem. Od 2003 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia teologiczne na papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Był absolwentem Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół archeologii miast Dolnego Śląska i Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Środy Śląskiej, gdzie pracował i mieszkał od kilkunastu lat.

W swoim dorobku dr Grzegorz Borowski miał kilka książek poświęconych dziejom naszego rejonu, kilkadziesiąt artykułów naukowych i ponad dwieście popularnonaukowych. W 2020 roku ukazały się dwie książki jego autorstwa: “Historia rynku w Środzie Śląskiej” i “Ziemia Średzka okiem archeologa”. W 2019 roku w formie książki wydał swoją pracę doktorancką - “Środa Śląska w średniowieczu - początki i struktura miasta”. Był również współtwórcą lubianych przez mieszkańców cyklów „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej” oraz „Średzkie Legendy”. 

Od 2016 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. W 2015 otrzymał tytuł przyjaciela Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego.

Grzegorz Borowski od wielu lat współpracował z naszą redakcją, co zaowocowało licznymi wartościowymi publikacjami archeologicznymi i historycznymi. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i wystaw. Będzie go nam bardzo brakowało, w naszych sercach i pamięci pozostanie na zawsze.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Grzegorza życzymy dużo siły w tych trudnych chwilach. Łącząc się w bólu i żalu, składamy najszczersze wyrazy współczucia.  

Redakcja

 • 7
 • 0
 • 1
 • 0
 • 47
 • 2


Najnowsze komentarze

 • mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Redakcja Rolanda,wspomnienia pana Kopacza interesujące,tylko trochę nie w czasie pisać o... 7 godzin temu.
 • Rodzic powiedział(a) Więcej
  Brawo!  Oderwać dzieci od komputerów, konsol i smartfonów i zachęcać do aktywności, tak... 8 godzin temu.
 • Elżbieta powiedział(a) Więcej
  Tom napisał:
  Opoka napisał:
  Dobry tekst . O czlowieczeństwie.

  8 godzin temu.
 • Tom powiedział(a) Więcej
  Opoka napisał:
  Dobry tekst . O czlowieczeństwie.

  9 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

01.08.2021 14:30 wrote:

Osoby zainteresowane zajęciami Aikido proszę o kontakt w sprawie utworzenia sekcji w Środzie  Śląskiej. Tel 787 707 885 lub fb Aikido Środa …

25.07.2021 10:03 wrote:

Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, ozdobne Ramy, Ceramikę, Porcelanę, stare Szkła, kolorowe Szkło z PRL-u, Kryształy, Lampy, Figurki, R…

21.07.2021 05:43 wrote:

Sprzedam ox bile (żółć spożywcza, bydlęca) firmy Allergy Research Group, 500 mg, 100 kapsułek. Uzupełnia naturalną funkcję żółci w wątrobie…

13.07.2021 10:02 wrote:

Stare Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Srebro, Sztućce, Tace, Świeczniki, Plat…