wtorek 26.10.2021

Imieniny: Lucjana Ewarysta

Zmarł dr Grzegorz Borowski - archeolog, historyk, dyrektor średzkiego muzeum

Zmarł dr Grzegorz Borowski - archeolog, historyk, dyrektor średzkiego muzeum

Wt, 22.06.2021 12:02
 •  

Z wielkim żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr Grzegorza Borowskiego, wieloletniego dyrektora średzkiego muzeum. To wielka strata dla naszej społeczności.


Grzegorz Borowski urodził się w 1971 r. Z wykształcenia był archeologiem. Od 2003 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia teologiczne na papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Był absolwentem Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół archeologii miast Dolnego Śląska i Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Środy Śląskiej, gdzie pracował i mieszkał od kilkunastu lat.

W swoim dorobku dr Grzegorz Borowski miał kilka książek poświęconych dziejom naszego rejonu, kilkadziesiąt artykułów naukowych i ponad dwieście popularnonaukowych. W 2020 roku ukazały się dwie książki jego autorstwa: “Historia rynku w Środzie Śląskiej” i “Ziemia Średzka okiem archeologa”. W 2019 roku w formie książki wydał swoją pracę doktorancką - “Środa Śląska w średniowieczu - początki i struktura miasta”. Był również współtwórcą lubianych przez mieszkańców cyklów „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej” oraz „Średzkie Legendy”. 

Od 2016 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. W 2015 otrzymał tytuł przyjaciela Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego.

Grzegorz Borowski od wielu lat współpracował z naszą redakcją, co zaowocowało licznymi wartościowymi publikacjami archeologicznymi i historycznymi. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i wystaw. Będzie go nam bardzo brakowało, w naszych sercach i pamięci pozostanie na zawsze.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Grzegorza życzymy dużo siły w tych trudnych chwilach. Łącząc się w bólu i żalu, składamy najszczersze wyrazy współczucia.  

Redakcja

 • 7
 • 0
 • 1
 • 0
 • 47
 • 2


Najnowsze komentarze

 • Seniorka powiedział(a) Więcej
  W zamkniętym pomieszczeniu nie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa? Może Pan Burmistrz odpowie! 58 minut temu.
 • Senior powiedział(a) Więcej
  A wirusów nie było?Pandemia się skończyła. godzinę temu.
 • jAROSLAW powiedział(a) Więcej
  RUSKI ład 3 godziny temu.
 • Eryk aka Robert aka Grzegorz a powiedział(a) Więcej
  I jeszcze widzę, że przedstawiciele rodzinki tego bydlaka również dobrze bawią się na... 3 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM