sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany HipolitaChwyty i owijki rowerowe – zadbaj o wygodę swoich rąk
Czy intensywna, daleka i wymagająca trasa rowerowa zawsze musi kończyć się bólem rąk i dyskomfortem dłoni? Wcale nie! Wystarczy dobrać odpowiednie chwyty i owijki rowerowe. Co charakteryzuje części wysokiej klasy i dlaczego warto zainwestować w jakość tych elementów? Jak dobrać odpowiednie chwyty do swoich preferencji? Wyjaśnijmy te kwestie.

Chwyty i owijki rowerowe to elementy wpływające na komfort jazdy. Sprawdzają się głównie w jeździe na dłuższych dystansach, która wymaga od kolarza pełnego zaangażowania wszystkich partii ciała, w tym również dłoni i rąk. Wspomagają jednak również rekreacyjne podróże, bez nacisku na wynik czasowy.

Czym są chwyty i owijki rowerowe?

Zacznijmy od chwytów. To elementy wykończenia kierownicy, sprawdzające się w prostych typach tej części roweru. Swoje zastosowanie znajdą w jednośladach typu MTB, górskich, trekkingowych czy miejskich. Umieszczane są na krańcu, w sposób, który uniemożliwia ich wypadnięcie (najczęściej przy pomocy wkrętów). Spełniają istotną rolę w łagodzeniu skutków zniszczenia dłoni podczas jazdy.

Czym są z kolei owijki rowerowe? To charakterystyczne taśmy o dość elastycznej budowie, amortyzujące chwyt kierownicy. Montuje się je na tzw. barankach czyli kierownicach rowerów szosowych. Grubość i typ owijki musi być dostosowany do preferencji zawodnika poruszającego się na popularnych szosówkach.

Dlaczego odpowiedni dobór chwytów jest tak ważny?

Wiesz już czym są chwyty i owijki. Wyjaśnijmy więc jaką pełnią rolę. Z istotnego punktu widzenia, dobrze dobrane uchwyty mogą mocno zmienić Twoje odczucia podczas jazdy. To one odpowiadają za amortyzację dłoni w trakcie jazdy. Zmniejszają też uczucie zmęczenia i korzystnie wpływają na komfort poruszania się rowerem – szczególnie po nierównych, wymagających nawierzchniach szutrowych czy leśnych.

owijka kierownica

Chwyty wpływają na ograniczenie zjawiska drętwienia dłoni i zapewniają stabilny chwyt, który zwiększa bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Wspomnijmy również, że element ten poprawia wygląd rowerów.

Jak dobrać chwyt do swoich preferencji? Przede wszystkim należy uwzględnić rozmiar dłoni, materiał z jakiego został wykonany i ergonomiczny kształt. To wszystko zwiększa wygodę poruszania się na jednośladzie.

Jak wykorzystać potencjał owijek?

Jeżeli chodzi z kolei o owijki, to ich rola jest podobna. Również zwiększają komfort prowadzenia szosówki, poprawiają krążenie w dłoniach i rękach, a także wpływają na stabilność chwytu baranka. Taśma powinna być elastyczna, dość amortyzująca i odporna na wilgoć. To ważny aspekt, gdyż ograniczy dyskomfort podczas długiej i męczącej jazdy.

Nowy rodzaj owijki powinien pasować do rozmiaru baranka na rowerze szosowym. W tym przypadku najlepiej zdjąć starą taśmę, zmierzyć jej długość i szerokość, a na końcu zamówić nowy produkt. Z pewnością to rozwiązanie korzystne.

Sprawdź pełną ofertę sklepu Fabryka Rowerów

Artykuł sponsorowany

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…