piątek 19.08.2022

Imieniny: Jana Bolesława



Czym są woskowijki i dlaczego warto je używać?




Pakowanie żywności w folię aluminiową oraz plastikowe torebki każdego roku generuje ogromne ilości plastiku, który wnika do ziemi, rzek i oceanów, rozpadając się na mniejsze kawałki, szkodliwe dla środowiska. Alternatywą są woskowijki, które powstały z troski o naszą planetę i ulegają biodegradacji. Pozwalają praktycznie pakować żywność i można ich używać wiele razy, dlatego są dobrą inwestycją dla osób, które chcą dbać o środowisko naturalne, a jednocześnie oszczędzić na produktach wielokrotnego użytku.

Z czego wykonuje się woskowijki?

Woskowijki to nic innego jak kawałek bawełny, którą nasącza się w wosku pszczelim z dodatkiem olejku jojoba i żywicy drzewnej. Dzięki takim składnikom naturalnego pochodzenia tworzy się ekologiczne opakowania na żywność, posiadające właściwości antybakteryjne i nadające się do wielokrotnego użytku.
Dla wielu osób nazwa "woskowijki" może być zaskakująca, ponieważ jest to nowość na polskim rynku, ale na Zachodzie woskowijki są znane i stosowane od dawna. Co istotne, pozwalają ograniczyć ilość plastiku, który trafia na wysypiska śmieci i przyczynia się do niszczenia ekosystemu.

Woskowijki zastępują codzienne opakowania na kanapki i są produktami ZERO WESTE. Można je myć i używać wiele razem, a także, co istotne, są biodegradowalne, a więc łatwo rozkładają się i nie wydzielają przy tym szkodliwych dla naszej planety substancji. W naszym sklepie dostępne są też woskowijki wegańskie, w których zamiast wosku pszczelego znajduje się wosk roślinny, o dość podobnych właściwościach. To właśnie ten składnik odpowiada za zachowanie świeżości i posiada właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.

Wybierz idealne woskowijki do swojego domu!

Na polskim rynku oferta woskowijek jest dość ograniczona, jednak warto wybrać woskowijki od renomowanego dostawcy, jakim jest nasz sklep Novopole.eu.
Oferujemy woskowijki w kilku rozmiarach, w tym Chlebowniki XXL (75x35cm) z antybakteryjną powłoką z jonów srebra.

Miłośnikom sera polecamy Serowijki (75x35cm), w które można owijać różnego rodzaju sery.

Dla Vegan polecamy Vegewijki XXL (75x35cm).

Kupuj woskowijki w zestawach i oszczędzaj!

Już teraz Woskowijka i Chlebowijka dostępne są w zestawie - w cenie poniżej 100 zł., co pozwala oszczędzić.

woskowijki zestaw chlebowijka 300x300

Polecamy również Woskowijkę L (35x35cm) oraz Ziołowijka XXL (75x35cm)

Z czego powstają woskowijki?

Jak wspomniano wyżej, woskowijki są naturalnymi produktami, powstającymi na bazie bawełny, nasączonej woskiem pszczelim, olejkiem jojoba i żywicą drzewną. Dzięki temu są w pełni ekologicznymi produktami, podlegającymi biodegradacji, a ponadto są praktyczne i funkcjonalne. Dbając o nie we właściwy sposób możemy używać ich nawet do ok. 12 miesięcy. Jeśli korzystamy z nich na co dzień, np. zawijając w nie kanapki do pracy, to czas ten skróci się, jednak pomimo tego nadal woskowijki są ekonomicznym produktem i alternatywą dla folii spożywczej. Możemy owijać nimi miski oraz naczynia z żywnością, przechowywane w lodówce.

Co istotne, podczas owijania naczyń i żywności woskowijkami mamy pewność, że do środka nie przedostają się szkodliwe substancje, jak to jest w przypadku stosowania np. plastikowych pojemników.

Do jakich produktów spożywczych można używać woskowijek?

Woskowijki nadają się do pakowania i przechowywania wielu produktów spożywczych, takich jak: batony, bakalie, warzywa, owoce, różne wypieki, sery, wędliny, kanapki itp. Można owijać nimi miseczki i słoiczki z żywnością, które przechowywane są w lodówce.

W woskowijkach o większym rozmiarze zmieszczą się większe warzywa, ciasta, a także chleb, bułki lub np. garnek z jedzeniem. Z kolei woskowijki w rozmiarze XXL, dostępne w naszym sklepie, idealnie sprawdzają się żeby owijać nimi duży bochenek chleba. Można też używać ich do jako maty do wałkowania ciasta.
Produktami spożywczymi do których nie powinno się używać woskowijek są surowe mięso oraz surowe ryby. Z przyczyn praktycznych woskowijki nie nadają się również do przechowywania substancji płynnych, takich jak jogurty i zupy krem.

Jak używać woskowijek i jak je pielęgnować by długo służyły?

Woskowijki zawierają w składzie wosk, dlatego są dość sztywne. Aby ich użyć należy, po wyjęciu z opakowania, przytrzymać je w dłoni i lekko dociskać, nadając im oczekiwany kształt. Po zastygnięciu pozostaną właśnie w takiej postaci. Co istotne, zawartość miodu wpływa na uzyskanie określonego kształtu woskowijek, co jest dużą zaletą, ponieważ skutecznie chroni jedzenie przed zabrudzeniem i wysuszeniem, a żywność jest zawsze świeża, nawet po rozkrojeniu.

W praktyce nawet kiedy owijamy woskowijką np. połówki owoców, takich jak awokado, to nie ciemnieją one i mogą być przechowywane w lodówce nawet przez kilka dni. Woskowijki zabezpieczają także jedzenie przed uszkodzeniami fizycznymi, dlatego można pakować w nie żywność na wynos, co jest alternatywą dla plastikowych pojemników.

Podczas pierwszego użycia woskowijki odczuwalny jest charakterystyczny zapach wosku pszczelego, który znika jednak przy wielokrotnym stosowaniu.
Używając woskowijek warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, w tym przede wszystkim o dokładnym umyciu po każdym użyciu.

Nie powinno się do tego używać gorącej wody, która może rozpuszczać wosk. Poleca się myć woskowijki w letniej wodzie, a samo czyszczenie powinno odbywać się ręcznie lub z zastosowaniem delikatnego detergentu. Przy niewielkich zabrudzeniach woskowijek wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub gąbeczką.
Zużyte woskowijki należy wrzucić do odpadów BIO.

Woskowijki to ekologiczny sposób na pakowanie żywności i oszczędność dla domowego budżetu. Warto dbać o ekosystem i być BIO, wybierając woskowijki, które są praktycznymi produktami wielokrotnego użytku w każdym domu!

Artykuł sponsorowany

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…