piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna JulianaKim był święty Józef i co powinniśmy o nim wiedzieć?
Święty Józef z Nazaretu to ziemski opiekun Jezusa oraz mąż Dziewicy Maryi. Był to człowiek, który odegrał ważną rolę w Biblii, gdyż Bóg powierzył mu niezwykle ważne zadanie. Jego życie zostało opisane w Ewangeliach, zwłaszcza tej Mateusza oraz Łukasza. Imię Józefa pojawiło się tam 14 razy i poświęcono mu 26 wierszy. Kim był ten święty i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dlaczego święty Józef jest tak ważną postacią?

Józef z Nazaretu był świętym i pobożnym Żydem, które spełniał dwa największe przykazania – całym swym sercem kochał Pana Boga, a bliźniego swego miłował jak siebie samego. Był również człowiekiem modlitwy, ponieważ dokładnie znał Psalmy oraz Prawo Mojżeszowe, a także modlił się co najmniej trzy razy dziennie. Wykonywał wszystkie te rzeczy z pokornym sercem przepełnionym uwielbieniem do Stwórcy. Możemy naśladować świętego Józefa poprzez oddanie Bogu pierwszego miejsca w naszym życiu i bezinteresowną miłość do bliźniego. To doskonały przykład wypełniania przykazań bez narzekania.

Warto pamiętać o tym, jak ważną rolę odegrał święty Józef. To właśnie jemu powierzono opiekę nad Jezusem Chrystusem, Synem Bożym. Powinniśmy go naśladować poprzez codzienną modlitwę płynącą z głębi serca, przepełnioną szczerością i pełną ufności do Stwórcy. O istocie uświęcania każdego dnia modlitwą, jak i roli ziemskiego opiekuna Zbawiciela, mogą nam przypominać medaliki, figurki czy obrazy, na których ukazany jest święty Józef sam bądź w towarzystwie Jezusa.

Życie świętego Józefa

Życie świętego Józefa nie zostało dokładnie opisane w Biblii – więcej o jego historii możemy odnaleźć w apokryfach, gdzie przedstawione zostały informacje o jego rodzinie, pracy, małżeństwie oraz śmierci. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich mogą być całkowicie zgodne z prawdą.

Jak podają Ewangelie świętego Łukasza oraz Mateusza, Józef był potomkiem rodu króla Dawida. Zajmował się on stolarstwem, był cieślą – wykonywał narzędzia rolnicze oraz gospodarcze. Poślubił Maryję i zamieszkał z nią, jednak kiedy okazała się ona oczekiwać dziecka, które nie było potomkiem Józefa, postanowił się z nią dyskretnie rozstać, aby nie narazić jej na zniesławienie. We śnie ukazał mu się jednak Anioł Pański, który przekazał mężczyźnie, że dziecko jest Synem Bożym i zostało poczęte z Ducha Świętego. Zwrócił się on do Józefa następującymi słowami: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło

Będąc posłusznym woli samego Boga, wziął on Maryję do swego domu. Małżeństwo udało się na spis ludności do Betlejem – tam też narodził się Jezus. Święta Rodzina została jednak ostrzeżona przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. We śnie Józef ponownie ujrzał Anioła Pańskiego, który przekazał mu, że król Herod Wielki chciał uśmiercić dziecię. Z tego też powodu rodzina uciekła do Egiptu, skąd wróciła do Ziemi Świętej dopiero po śmierci władcy. Józef wraz z Maryją oraz Jezusem osiedlili się w Nazarecie w Galilei. 

Ostatnia wzmianka o Józefie znajduje się w Ewangeliach, kiedy wraz z Maryją szukał on młodego Jezusa w Jerozolimie – znaleźli go w Świątyni. To właśnie wtedy Chrystus rzekł do nich: Cóż jest, żeście mię szukali? Izaliście nie wiedzieli, iż w tych rzeczach, które są Ojca mego, ja być muszę?. Okoliczności śmierci Józefa nie są znane. Prawdopodobnie zmarł on przed rozpoczęciem publicznego nauczania Jezusa Chrystusa.

Czyim patronem jest św. Józef?

Święty Józef jest szczególnym patronem rodziny. Był wybrany przez Boga jako ziemski opiekun Jezusa – pełnił on ojcowską rolę w życiu Chrystusa. Był to mężczyzna pełny miłości, troskliwy i zapewniający bezpieczeństwo swym najbliższym. Święty Józef to wyraźny obraz ojcowskiej miłości Stwórcy. Jest to tym samym wzór i patron ojców – coraz więcej rodziców powierza mu swe dzieci w opiekę.

Święty Józef to również patron kobiet w ciąży, a także ludzi pracujących – rzemieślników, drwali, jak i cieśli. To także opiekun uchodźców, sierot, osób podróżujących oraz umierających. Jest on również orędownikiem we wszystkich naszych potrzebach, szczególnie problemach związanych z rodziną oraz finansami. To patron wielu krajów, miast i diecezji. Co ciekawe, święty Józef jest opiekunem ponad 300 parafii w Polsce.

Artykuł sponsorowany

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …