czwartek 24.06.2021

Imieniny: Jana Danuty

Menopauza – jak zadbać o swoje ciało w tym czasie?

Menopauza – jak zadbać o swoje ciało w tym czasie?

Menopauza to szczególny czas w życiu każdej przechodzącej je kobiety. To moment, w którym dochodzi do trwałego zakończenia miesiączkowania i ustania aktywności jajników. Dochodzi wtedy do silnego spadku hormonów płciowych, czego objawem mogą być różnego rodzaju dolegliwości, które w dużym stopniu mogą negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a także samopoczucie. Aby objawy menopauzy przestały nam doskwierać w tak dużym stopniu, warto wiedzieć, jak w tym szczególnym czasie zadbać o swoje ciało.


Czym jest menopauza?

Choć menopauza oznacza dzień, w którym występuje ostatnia miesiączka, mianem tym określa się szereg czynników, które towarzyszą kobiecie w tym okresie. Menopauza (przekwitanie, klimakterium), to trwałe ustanie cykli miesiączkowych i tym samym kres możliwości rozrodczych kobiety. Pamiętajmy, że menopauza nie jest chorobą – stanowi naturalny proces fizjologiczny, którego nie da się uniknąć.

Menopauza występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak wpływ na moment jej wystąpienia mogą mieć różne czynniki, m.in. uwarunkowania genetyczne, moment wystąpienia pierwszej miesiączki, długość cyklów miesiączkowych, historia ciąż i porodów, jak i czynniki środowiskowe, bezpośrednio związane ze stylem życia. W Polsce średni wiek wystąpienia menopauzy to zwykle 51 lat.

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Warto pamiętać o tym, że pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się nawet 10 lat przed ustaniem miesiączkowania. Dla wielu kobiet mogą być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na samopoczucie czy codzienne kontakty z innymi osobami. Do najczęstszych objawów menopauzy zaliczamy:

 • uderzenia gorąca;
 • uczucie oblania zimnym potem;
 • nagłe zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry;
 • kołatanie serca i tachykardię;
 • chroniczne zmęczenie;
 • problemy ze snem;
 • wahania nastrojów;
 • stany depresyjne i uczucie przygnębienia;
 • bóle mięśni i głowy;
 • spadek libido;
 • suchość pochwy i częste infekcje ze strony układu moczowo-płciowego.

Menopauza – zadbaj o swoje ciało

W czasie menopauzy dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które przede wszystkim stają się zauważalne na naszej skórze twarzy, jak i całego ciała. Staje się ona mniej jędrna, wiotka, brakuje jej energii, a na twarzy wyraźnie zaczynają pogłębiać się zmarszczki. Menopauza to czas, w którym warto zadbać o wygląd swojego ciała zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Klimakterium to dobry moment na zmianę diety oraz rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. Te dwa czynniki w znacznym stopniu pomogą w zmniejszeniu nasilenia niektórych objawów.

W przypadku diety warto zrezygnować z częstego spożywania kawy, herbaty czy alkoholu (potęgują uderzenia gorąca). Do codziennego jadłospisu warto natomiast włączyć duże ilości świeżych owoców, warzyw oraz zdrowych tłuszczów o roślinnym pochodzeniu. 

Nie należy zapominać także o właściwej pielęgnacji. Warto wybierać kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym, odżywczym oraz regenerującym. Skóra w czasie menopauzy jest pozbawiona jędrności, stąd warto wybierać produkty, które pomagają w odbudowie kolagenu.

Artykuł partnera


Najnowsze artykuły

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2021 18:51 wrote:

Praca dorywcza sprzatanie 1-2 razy w tygodniu w Srodzie Sl tel 885176463…

11.06.2021 09:37 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / Starocie - ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM ~!!!!!!!!!!!!~  Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy,…

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…