środa 22.03.2023

Imieniny: Katarzyny Bogusława


Najpopularniejsi przewoźnicy w Polsce
Rynek kurierski w Polsce jest bardzo konkurencyjny i rozwija się niezwykle dynamicznie. Główną siłą napędową tej branży jest oczywiście handel internetowy. Wystarczy wspomnieć, że wartość całego rynku przekroczyła niedawno 100 miliardów złotych, a prognozuje się dalsze wzrosty. Już w 2020 roku wartość rynku KEP obejmującego usługi kurierskie i pocztowe w Polsce osiągnęła poziom blisko 11 miliardów złotych, a przetransportowano ponad 800 mln paczek. Szacuje się, że już w 2023 roku wartość ta wzrośnie do ponad 16 miliardów złotych, a wolumen paczkowy przekroczy 1,3 mld.


W Polsce działa obecnie przynajmniej kilkanaście dużych firm z branży kurierskiej. Które z nich są najpopularniejsze? Jakie formy dostawy preferują Polacy dokonujący zakupów przez internet? W jaki sposób obniżyć koszty wysyłki?

Najczęściej wybierane formy dostawy

Zacznijmy od tego, jakie formy dostawy towaru preferują Polacy. Znakomite źródło informacji w tym zakresie stanowi przygotowany przez Gemius raport E-commerce w Polsce 2021. Respondenci, czyli osoby dokonujące zakupów przez internet zdecydowanie wskazali na dostawę do paczkomatu InPost jako często wybierany wariant. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 77% badanych. Na drugim miejscu znalazła się możliwość dostawy kurierem bezpośrednio do domu lub pracy, co preferowało 50% respondentów. Na kolejnym miejscu znalazła się dostawa pocztą z wynikiem 24%, a tuż za podium dostawy do punktu partnerskiego i odbiór na przykład w sklepach, kioskach i na stacjach benzynowych.

Skąd tak duża popularność paczkomatów, która sprawia, że polski rynek e-commerce jest ewenementem na skalę europejską? Z pewnością należy wskazać niższe koszty przesyłek realizowanych do paczkomatów, chociaż z drugiej strony tradycyjni przewoźnicy robią coraz więcej, aby być konkurencyjni cenowo wobec InPost. Zdarza się nawet, że w niektórych sklepach internetowych koszt dostawy jest nieco niższy w przypadku wyboru jednego z tradycyjnych przewoźników. Drugim argumentem przemawiającym za paczkomatami jest wygoda – adresat ma aż 48 godzin na odbiór swojej przesyłki i może tego dokonać w dowolnym momencie nie czekając na przyjazd kuriera. Coraz więcej osób znajduje paczkomaty dosłownie pod domem, gdyż ich sieć mocno się rozrosła w ostatnich latach i dalej rośnie.

Najczęściej wybierani przewoźnicy w Polsce

Uwzględniając tradycyjne usługi kurierskie na podstawie raportu można stworzyć ranking popularności przewoźników. W tym przypadku respondenci wskazywali tylko jedną firmę, z której usług korzystają najczęściej. Co ciekawe, tutaj również na pierwszym miejscu znalazł się InPost z wynikiem 37%. Drugie miejsce przypadło bardzo konkurencyjnemu cenowo przewoźnikowi DPD (32%), a podium zamknął popularny DHL pozyskując 19%. Istotne miejsca w rankingu zajęli również przewoźnicy Pocztex, GLS, FedEx, UPS, natomiast zaledwie 1% respondentów wskazało innego przewoźnika.

Najkorzystniejsza oferta, czyli platforma wysyłkowa

Klientom sklepów internetowych zależy na dostępie do ich ulubionych przewoźników. Poza tym lubią oni mieć wybór ze względu na konkurencję cenową. To samo dotyczy również nadawców wysyłających prywatne paczki. Dla wszystkich tych grup doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z platformy wysyłkowej Apaczka, dostępnej pod adresem: https://www.apaczka.pl/. Ten Broker kurierski pozwala porównywać na bieżące oferty poszczególnych przewoźników i wybierać najkorzystniejszą. Posiada również szereg udogodnień oraz integracji dla klientów biznesowych, co pozwala na automatyzację procesów związanych z wysyłką towaru.

Artykuł zewnętrzny   


Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

hydrotech do gazety nowa reklama

handlo