czwartek 08.12.2022

Imieniny: Marii Światozar


Tanie AC to nie bajka – sprawdź, jak nie przepłacać za autocasco!

Od lat kupujesz ubezpieczenie samochodu, zawsze ograniczając się do obowiązkowego OC? Nie jesteś jedyny – wysokie ceny dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych sprawiają, że wielu kierowców rezygnuje z tego rodzaju ochrony, ryzykując, że wszelkie koszty w razie wypadku pokryją z własnej kieszeni. Takie zachowanie rzadko się jednak opłaca, zwłaszcza że koszt ubezpieczenia AC może być mniejszy, niż myślisz!1374 zł płacą średnio za polisę OC + AC kierowcy kupujący ubezpieczenie za pomocą porównywarki Mubi. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że w tej cenie otrzymują nie tylko obowiązkowe OC, ale również dodatkową ochronę autocasco (https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/), absolutnie nie! A koszt takiej polisy może być jeszcze mniejszy – nie brakuje osób, którzy za ubezpieczenie OC w pakiecie z AC płacili nawet poniżej 1000 zł! Jak to możliwe i czy Ty również możesz tak oszczędzić?

Ubezpieczenie AC – dlaczego go potrzebujesz?

W przeciwieństwie do OC, które obowiązkowo musi wykupić każdy właściciel samochodu, posiadanie ubezpieczenia autocasco (AC) jest całkowicie dobrowolne i zależy wyłącznie od decyzji kierowcy. W pierwszej kolejności trzeba więc zadać sobie pytanie: czemu właściwie masz dopłacać kolejne kilkaset złotych za ochronę, która nie jest konieczna?

Odpowiedź jest całkiem prosta. O ile w ramach OC ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu w wypadku/kolizji z Twojej winy, to już szkody doznane przez Ciebie będziesz musiał pokryć w całości samodzielnie. Właśnie przed takimi wydatkami (i nie tylko) chroni Cię autocasco, z którego otrzymasz odszkodowanie w razie:

  • uszkodzenia własnego pojazdu z Twojej winy – podczas kolizji lub wypadku, ale też bez udziału osób trzecich, np. przy uderzeniu w słupek na parkingu lub zderzeniu ze zwierzęciem;
  • uszkodzenia samochodu przez nieznane osoby trzecie – np. po szkodzie parkingowej, której sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub po zdewastowaniu auta przez wandali;
  • kradzieży pojazdu – ubezpieczenie może obejmować również kradzież wyposażenia i bagażu samochodowego;
 • szkody całkowitej – czyli zniszczenia samochodu w stopniu, w którym naprawa stanie się nieopłacalna, np. po pożarze lub zatopieniu auta;
 • niszczących działań sił przyrody – np. wichury powalającej drzewa, gwałtownych burz, gradu itp.

Jak widzisz, zakres ochrony ubezpieczeniowej może być naprawdę szeroki. No właśnie, “może być”, ponieważ kolejną różnicą między AC a OC jest to, że gwarantowana przez autocasco ochrona nie jest z góry narzucona, lecz zależy od Ciebie! Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żebyś skonstruował polisę w dokładnie taki sposób, jaki uznasz za stosowny, wybierając te jej składniki, które będą Ci potrzebne.

Pełne autocasco? A może ochrona w wersji mini?

W przypadku autocasco firmy ubezpieczeniowe dają najczęściej trzy opcje do wyboru. Ich nazwy mogą się różnić w zależności od towarzystwa, ale zakres ochrony jest podobny lub identyczny.

 1. AC mini (minicasco lub smart casco) – wersja autocasco, w której zakres ochrony ubezpieczeniowej jest najwęższy. Zwykle w takim przypadku ubezpieczyciele oferują tylko ochronę na wypadek kradzieży auta lub szkody całkowitej, niekiedy też w razie uszkodzeń spowodowanych przez siły przyrody. Rzadziej spotyka się inne kombinacje.
 2. AC pełne (standardowe AC) – najczęściej spotykana wersja AC obejmująca różnego rodzaju ryzyka wymienione w polisie. Zwykle zalicza się do nich kradzież samochodu, jego uszkodzenie przez osoby trzecie, w wyniku zderzenia z innym pojazdem, działania sił przyrody itp.
 3. AC all risks – najszersza wersja ochrony, która gwarantuje ubezpieczonemu kierowcy wypłatę odszkodowania w przypadku każdego zdarzenia, także tych niewymienionych z nazwy w polisie. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje opisane w OWU jako wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności (np. szkody wyrządzone umyślnie lub pod wpływem alkoholu).

Kluczem do znalezienia taniego i dobrego AC jest więc dokładne przemyślenie własnej sytuacji. Jeśli uważasz, że możesz sobie pozwolić na zapłatę za drobne naprawy, ale boisz się kradzieży auta, możesz zrezygnować z pełnej wersji ubezpieczenia, decydując się na smart casco i płacąc za ochronę mniej. W odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie oszczędzisz, pomoże Ci z kolei porównywarka OC Mubi.

Porównywanie cen AC – to się opłaca!

Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy komputer, smartfon lub tablet z dostępem do internetu i kilka minut Twojego czasu. Po wypełnieniu formularza online, w którym zostaniesz zapytany o interesujące ubezpieczycieli fakty na temat kierowcy i samochodu (np. wiek i miejsce zamieszkania właściciela, czy marka i model pojazdu), otrzymasz listę wyników z ofertami czołowych firm działających na polskim rynku skonstruowanych specjalnie dla Ciebie. Dzięki przejrzystej formie możesz je łatwo zestawić i porównać – pamiętaj, że nie musisz przy tym podawać żadnych danych osobowych, dopóki nie zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty!

Przeglądając listę ofert, zauważysz, że są one poukładane rosnąco według cen polis. Skąd biorą się te różnice? Wynikają one z cech właściciela, które ubezpieczyciele klasyfikują nieco inaczej (np. niektóre firmy przykładają większą wagę do miejsca parkowania pojazdu), oraz z zakresu i warunków ochrony. Wybierając AC, możesz zdecydować m.in. o:

 • zakresie terytorialnym ochrony,
 • rodzaju sumy ubezpieczenia (stała lub zmienna, redukcyjna lub odnawialna)
 • sposobie likwidacji szkody (gotówkowym lub bezgotówkowym),
 • rodzaju części użytych do naprawy auta (nowych lub oryginalnych),
 • wysokości udziału własnego w likwidacji szkody lub jego braku,
 • minimalnej wysokości szkody lub jej braku.

Układając warunki ochrony w korzystny sposób, możesz znacznie obniżyć cenę całej polisy, jednak nie zapominaj o tym, że takie rozwiązanie może być nieopłacalne w dłuższej perspektywie. W razie wypadku może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel znacznie obniży kwotę należnego Ci odszkodowania lub całość wydatków będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni.

Artykuł partnera

 
Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…