wtorek 23.07.2024

Imieniny: Bogny Apolinarego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Sport piątek, 17 wrzesień 2021 20:17


Środa Śląska warcabową stolicą Dolnego Śląska

2 Comments11 września w mieście skarbów, w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej odbyło się średzkie wydanie Grand Prix Polski 2021.Jest to cykl złożony z 10 turniejów odbywających się w różnych miejscowościach naszego kraju. Do naszego miasta ten prestiżowy cykl zawitał pierwszy raz i, miejmy nadzieję nie ostatni raz. Ogółem wystąpiło 76 uczestników, w tym kilkanaście osób z terenu naszej gminy.  Grand Prix Polski w Środzie Śląskiej połączone było z odbywającym się w naszym mieście Świętem Wina. W rynku, tuż przy Urzędzie Gminy w namiocie było stoisko promujące grę warcaby prowadzone przez klub UKS Roszada Lipno w którym przebywał prezes tego klubu i Dyrektor Grand Prix Polski pan Zbigniew Myszuk wraz z małżonką Jolantą. Zainteresowanym objaśniali zasady gry w warcaby, każdy mógł spróbować zagrać, zdobyć wiedzę oraz dowiedzieć się jak rozgrywane są turnieje. Zainteresowanie stoiskiem było bardzo duże, wśród zainteresowanych były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

W Szkole Podstawowej numer 3 otrzymaliśmy do dyspozycji 5 klas, w jednej z nich była poczekalnia dla rodziców oraz bufet kawowo-herbaciany. W pozostałych klasach grały poszczególne grupy wiekowe.

O godzinie 10.00 rozpoczęło się powitanie, najpierw odśpiewano Hymn Polski, po którym wszystkich przybyłych powitał kierownik turnieju Robert Sobczyk. Wśród osób będących gośćmi specjalnymi byli: Dyrektor Grand Prix Polski Zbigniew Myszuk, Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Warcabowego Jacek Stróżyk oraz wielu prezesów klubowych.  Kierownik turnieju przedstawił skład sędziowski: sędzia główny Arkadiusz Biadasiewicz, sędziowie rundowi Andrzej Ziaja, Jacek Stróżyk oraz Jagoda Bajkowska. Następnie głos zabrał Dyrektor Grand Prix Polski Zbigniew Myszuk, który również powitał zgromadzonych w szkole zawodników i ich rodziców oraz osoby towarzyszące. Po ceremonii powitania głos zabrał sędzia główny zmagań na stu polach warcabnicy Arkadiusz Biadasiewicz, który poprowadził odprawę techniczną podczas której omówił wszelkie kwestie dotyczące samych zawodów i wyjaśnił zasady gry oraz przepisy zawarte w kodeksie warcabowym Polskiego Związku Warcabowego.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 15 minut plus 5 sekund za każde posunięcie na zawodnika. Zawody przebiegły sprawnie, uczestnicy podnosili swe kwalifikacje i umiejętności gry w grę logiczną – warcaby, atmosfera była wspaniała, nie brakowało emocji związanych z samą grą – ciekawe i przemyślane ruchy pionkami oraz świetne kombinacje dodawały uroku. Zawodnicy byli podzieleni na następujące grupy:

Liga Żaków – dziewczęta i chłopcy – rocznik 2013 i młodsi

Liga Orlików – dziewczęta i chłopcy – rocznik 2011 i 2012

Liga Młodzików – dziewczęta i chłopcy – roczniki od 2008 do 2010

Ekstraliga – kobiety i mężczyźni - rocznik 2007 i starsi

Dodatkową kategorią była „+18” przeznaczona tylko dla dorosłych zawodników.

Mieszkańcy Gminy Środa Śląska rywalizowali również w kategorii „Miejscowi Zawodnicy”

Podczas zmagań było wiele niespodzianek, teoretycznie słabsi zawodnicy potrafili wygrać z wyżej notowanymi od siebie, niespodzianki zawsze muszą być. Bardzo dobrze wypadli niektórzy zawodnicy z naszej gminy, wielu spośród nich pierwszy raz w życiu miało styczność z warcabami. Dzień wcześniej w Szkole Podstawowej numer 3 odbyło się szkolenie dla uczniów tej szkoły oraz dla osób spoza niej. Szkolenie poprowadził licencjonowany instruktor sportu warcabowego Zbigniew Myszuk któremu pomagał Robert Sobczyk. W tejże szkole odbywać się będą zajęcia warcabowe pod okiem pani Doroty, która od pana Zbigniewa otrzyma szereg materiałów szkoleniowych.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej Polskiego Związku Warcabowego pod adresem: https://www.warcaby.pl/wyniki/

Na tej stronie klikamy w Grand Prix Polski – Środa Śląska, każda liga podana jest osobno jako osobny turniej. Oto skrócone wyniki:

Liga Żaków

 Najmłodsza grupa wiekowa. Łącznie 20 dzieci, 9 dziewczynek i 11 chłopców. Tak jak w każdej grupie wiekowej tak i w tym gronie nagradzano osobno dziewczęta i chłopców. Gdyby nie było podziału na płeć wtedy całe podium należałoby do UKS Roszada Lipno, pierwsza pozycja w tym gronie dla Jana Nowaczyka z dorobkiem 13 punktów, druga Katarzyna Dobiała zgromadziła o punkt mniej a trzeci Nikodem Brzozowski uzyskał 9 punktów. Rywalizacja wśród najmłodszych była bardzo zacięta, cechowała się czystą, sportową postawą biorących udział w zawodach.

Dziewczęta

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Dobiała, Katarzyna

UKS Roszada Lipno

12

42

2

Bożejewicz, Danuta     

UKS Komorzanka Komorze

8

36

3

Bednarek, Wiktoria

UKS Komorzanka Komorze    

8

33

Katarzyna Dobiała, Mistrzyni Polski Dzieci do lat 8, zawodniczka Roszady Lipno zdeklasowała swe rywalki wygrywając 6 pojedynków, a tylko  jeden przegrany pojedynek. W owej kategorii wystąpiło 9 dziewczynek. Jak widać następne zawodniczki miały po 8 dużych punktów co wystarczyło do podium. Dziewczęta poza podium uzyskały po 7, 6 i mniej punktów.

Chłopcy

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Nowaczyk, Jan

UKS Roszada Lipno

13

42

2

Brzozowski, Nikodem    

UKS Roszada Lipno

9

44

3

Surma, Julian

UKS Komorzanka Komorze     

9

40

W kategorii chłopców ponownie zawodnik Roszady Lipno – Jan Nowaczyk deklasuje rywali osiągając aż 13 dużych punktów i z 4 punktami przewagi wyprzedza swego klubowego kolegę Nikodema Brzozowskiego. Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant Komorzanki Komorze Julian Surma, który do środkowego stopnia podium stracił zaledwie 4 małe punkciki.

Miejscowi Zawodnicy

Wśród Żaków mieliśmy czterech reprezentantów naszej gminy. Bardzo dobrze wypadł debiutujący na turniejach Wiktor Galasiński z SP 3 w Środzie Śląskiej, który na 20 uczestników wywalczył 9 pozycję, wśród zawodników miejscowych był najlepszym Żakiem uzyskując 7 punktów, jest to ogromny talent, jeśli będzie trenował to wierzymy w to, osiągał będzie sukcesy. Drugie miejsce w tej grupie wiekowej wśród miejscowych wywalczył Nikodem Drzewiecki (SP 3 Środa Śląska), trzeci był Tymoteusz Walczak z tej samej szkoły, tuż za nim również z SP 3 uplasowała się Aleksandra Rokitnicka, która tym samym okazała się najlepszą wśród Żaczek z terenu naszej gminy.

Liga Orlików

W Lidze Orlików udział wzięło 17 osób, w tym 3 dziewczynki i 14 chłopców. Pierwsze trzy miejsca zajęli chłopcy (tabela poniżej). W tym gronie pokazało się czterech zawodników z Gminy Środa Śląska.

Dziewczęta

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Rydz, Maja

UKS Komorzanka Komorze

8

38

2

Warzywoda, Maja     

UKS Komorzanka Komorze     

7

38

3

Zaremba, Natalia

UKS Komorzanka Komorze

6

42

W tej grupie wiekowej wystąpiły 3 dziewczynki które walczyły o uzyskanie jak najlepszego miejsca na podium. Wszystkie trzy dziewczynki reprezentowały barwy klubowe Komorzanki Komorze. Do I miejsca w tej kategorii wystarczyło 8 punktów.

Chłopcy

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Leśniewski, Radosław    

UKS Roszada Lipno

13

41

2

Brzozowski, Kajetan

UKS Roszada Lipno

11

42

3

Grzebyszak, Wiktor

UKS Komorzanka Komorze    

10

43

W tym gronie udział wzięło 14 chłopców, jak widać jest to silna grupa, uczestnicy zmagań wśród Orlików to prawdziwe Orły Warcabów, aby wskoczyć na podium trzeba było uzbierać minimum 10 dużych punktów. Tutaj bezapelacyjnie najlepszy okazał się reprezentant Roszady Lipno Radosław Leśniewski, który na swym koncie zgromadził aż 13 dużych punktów wygrywając aż 6 partii z 7, jedną partię zremisował z klubowym kolegą Kajetanem Brzozowskim. Drugi na podium był wspomniany Kajetan Brzozowski z dorobkiem 11 punktów, trzeci stopień podium wywalczył zawodnik Komorzanki Komorze Wiktor Grzebyszak, który wywalczył 10 punktów. Zawodnicy na dalszych pozycjach nie uzyskali już dziesięciu punktów.

Miejscowi Zawodnicy

Wśród miejscowych swych sił z innymi zawodnikami spróbowało czterech chłopców, żadna dziewczynka z terenu naszej gminy nie wystąpiła w tej grupie wiekowej. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Ignacemu Marcinkowskiemu (SP 3 Środa Śląska), który zgromadził na swym koncie 6 punktów, tuż za nim uplasowali się jego koledzy z tej samej szkoły, którzy uzyskali również po 6 punktów dużych a o kolejności ich pozycji zadecydowały małe punkciki. Drugi był Antoni Mor, a trzeci Paweł Szaro. Tuż za nimi był Marcjan Myszkowski ze Szkoły Podstawowej w Rakoszycach, mieszkaniec miejscowości Jugowiec. Ci chłopcy mają również ogromny potencjał, który w przyszłości może wydać owoce w postaci wielu sukcesów, czego im życzymy.

Liga Młodzików

Wśród Młodzików swój udział zaznaczyło 14 osób grających, 6 dziewczynek i 8 chłopców. Zwycięzcami tej grupy wiekowej okazali się chłopcy (tabela poniżej), natomiast najwyżej sklasyfikowaną dziewczynką okazała się Zofia Wideł z Roszady Lipno której brakło zaledwie jednego małego punktu do trzeciego miejsca w generalnej klasyfikacji w tej grupie wiekowej. Gminę Środa Śląska w tym wyśmienitym gronie reprezentował Cyprian Borkowski, zawodnik klubu OKS Sokół Wrocław.

Dziewczęta

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Wideł, Zofia

UKS Roszada Lipno

9

44

2

Zyber-Moszak, Viviena     

UKS Roszada Lipno

8

28

3

Filipiak, Nikola

UKS Komorzanka Komorze     

7

43

Sześć Młodziczek rywalizowało między sobą o najwyższe laury. Zwycięstwo przypadło w udziale Zofii Wideł z dorobkiem 9 punktów, tuż za nią o punkt mniej zameldowała się Viviena Zyber-Moszak (obie z Roszady Lipno), na najniższym stopniu podium uplasowała się grająca w barwach Komorzanki Komorze Nikola Filipiak z siedmioma punktami. Czwarta, również z dorobkiem 7 punktów była zawodniczka klubu SRW Rychlik, do podium brakło jej 5 małych oczek.

Chłopcy

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Zawitaj, Tymoteusz

MUKS Wieża Kórnicka Kórnik

12

42

2

Zawitaj, Aleksander

MUKS Wieża Kórnicka Kórnik     

11

40

3

Delalicz, De Laval Krzysztof     

LSWKS Złote Piony Bielawa

9

45

W tym ośmioosobowym składzie najlepiej wypadli bracia – Tymoteusz i Aleksander Zawitaj z Wieży Kórnickiej Kórnik. Tymoteusz uzyskał 12 punktów, Aleksander 11, podium uzupełnił Krzysztof Delalicz De Laval (Złote Piony Bielawa) po zdobyciu 9 punktów. Ośmiu małych oczek brakło do podium czwartemu na mecie turniejowych zmagań Kacprowi Rogowskiemu (UKS Komorzanka Komorze).

Miejscowi Zawodnicy

Gminę Środa Śląska reprezentował w tej grupie tylko Cyprian Borkowski z miejscowości Jugowiec, grający w barwach OKS Sokół Wrocław, uczeń SP w Rakoszycach, który w swej grupie wiekowej wywalczył 1 miejsce wśród miejscowych.

Ekstraliga

Najstarsza grupa wiekowa złożona z młodzieży i dorosłych (również seniorzy starsi). W Ekstralidze zagrało 25 adeptów sztuki warcabowej, 8 osób płci piękniejszej oraz 17 mężczyzn. W tej grupie wystartowało również trzech niepełnosprawnych uczestników (mężczyźni). Patrząc na OPEN najlepsi byli mężczyźni (tabelka niżej). Najlepszą z pań okazała się Amelia Przybylska z UKS Komorzanka Komorze, do 3 lokaty w OPEN brakło jej 6 małych punkcików. Z tej grupy wyłoniono również klasyfikację specjalną „+18”. W Ekstralidze udział wzięło 8 osób miejscowych.

Kobiety

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Przybylska, Aniela

UKS Komorzanka Komorze

10

36

2

Pisarska, Katarzyna    

UKS Roszada Lipno

9

46

3

Tomczak, Patrycja

UKS Komorzanka Komorze    

8

36

Dziesięć zdobytych punktów pozwoliło Anieli Przybylskiej (UKS Komorzanka Komorze) zwyciężyć w Ekstralidze Kobiet, na drugim stopniu podium zameldowała się reprezentantka UKS Roszada Lipno Katarzyna Pisarska z jednopunktową stratą do zwyciężczyni, na trzeciej pozycji z ośmioma punktami znalazła się Patrycja Tomczak z Komorzanki Komorze. Czwarte miejsce (7 pkt.) zajęła zawodniczka Roszady Lipno Agata Flisikowska. Dalsze trzy miejsca to zawodniczki z dorobkiem 6 punktów, a o kolejności miejsc decydowało drugie wartościowanie. Widać zatem, jak ciasno było i jak ciężką walkę panie toczyły o uzyskanie jak najwyższego miejsca.

Mężczyźni

M-ce

Nazwisko, Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Zyber-Moszak, Amadeusz      

UKS Roszada Lipno

13

44

2

Wieczorek, Sebastian

OKS Sokół Wrocław     

12

45

3

Ilasz, Jakub

SRW Rychlik

10

42

Bardzo mocna grupa, doborowa obsada i zacięta rywalizacja o końcowy sukces. Ta trójka wygrała cały turniej. Amadeusz Zyber-Moszak z Roszady Lipno nie miał sobie równych uzyskując aż 13 punktów, sześć zwycięstw i jeden remis z drugim na podium Sebastianem Wieczorkiem z Sokoła Wrocław. W Ekstralidze wystąpił także Jakub Ilasz (SRW Rychlik), który awansował do niej z Ligi Młodzików (do której de facto należy), pomimo młodszego wieku świetnie sobie poradził świeżo upieczony Mistrz Polski Młodzików i w efekcie finalnym wywalczył 3 lokatę. Tuż za czołową trójką aż trzech zawodników uzyskało po 9 dużych oczek głównego wartościowania. Zauważalny jest tutaj bardzo wysoki poziom umiejętności gry zawodników, trzeba było się napocić by odnieść sukces.

+18

Specjalna klasyfikacja tylko dla osób pełnoletnich, które podczas zakończenia na Rynku Dolnym w nagrodę otrzymały butelki z winem. Wpływ na taką nagrodę miało odbywające się w mieście skarbów Święto Wina.

Kobiety

Najlepszą dorosłą kobietą okazała się Romana Brzozowska – zdobywczyni pierwszego wina, tuż za nią uplasowała się Dorota Nowaczyk co pozwoliło zawodniczce sięgnąć po drugie wino, trzecia pozycja oraz trzecia butelka przypadły w udziale dla Jolanty Leśniewskiej. Wszystkie panie reprezentowały barwy Roszady Lipno. Życzymy dalszych sukcesów warcabowych oraz smacznego wina.

Mężczyźni

Panowie już nie byli z jednego klubu. Pierwsze wino stało się udziałem mieszkańca Środy Śląskiej Mariana Jędrzyckiego (DKKFSiTNiS Sudety Kłodzko), drugie wino powędrowało w ręce następnego mieszkańca Środy Śląskiej Andrzeja Hubiaka (SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa), trzecia butelka wpadła w ręce reprezentanta wrocławskiego Sokoła Arseniusza Grzelaka. Bardzo bliski zdobycia wina był Robert Kątny z Wieży Kórnickiej Kórnik, któremu do pełni szczęścia zabrakło tylko 5 małych punktów. Panom także życzymy dalszych sukcesów i smacznego wina.

Niepełnosprawni

Najlepszym wśród osób z niepełnosprawnością okazał się Marian Jędrzycki (Sudety Kłodzko), na drugim miejscu uplasował się Antoni Lewek (Cross Opole), trzeci był Artur Sobczyk z miejscowości Jugowiec.

Miejscowi Zawodnicy

W zmaganiach Ekstraligi pokazało się 8 osób z Gminy Środa Śląska. Najlepszym miejscowym okazał się wspomniany już wyżej Marian Jędrzycki, tuż za nim wspomniany również wyżej Andrzej Hubiak, trzecie miejsce w gminie wywalczyła Nikola Borkowska, która tym samym została najlepszą kobietą zajmując 1 miejsce w naszej gminie, Nikola mieszka w miejscowości Jugowiec, uczęszcza do SP w Rakoszycach a reprezentuje OKS Sokół Wrocław.

Podsumowanie

Same zawody okazały się wielkim sukcesem, zawodnicy w nich biorący udział byli zadowoleni a stoisko warcabowe w rynku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wszystkie cele i zamierzenia zostały osiągnięte. Wszystko odbyło się sprawnie i bez opóźnień. Do tego poziom zawodów był bardzo wysoki.

Dekoracja najlepszych wśród Żaków, Orlików oraz Młodzików odbyła się o godzinie 15:30 przy stoisku warcabowym w rynku, gdzie organizatorzy ustawili podium. Najlepsze trójki w tych kategoriach – osobno dziewczęta i chłopcy – otrzymały statuetki, najmłodsze dzieci i wszyscy na podium otrzymali słodycze ufundowane przez Urząd Gminy Środa Śląska, wszyscy uczestnicy średzkiego wydania Grand Prix Polski 2021 otrzymali dyplomy. Był też czas dla fotoreporterów. Dekoracją zwycięzców zajęli się: Burmistrz Środy Śląskiej pan Adam Ruciński oraz Sekretarz Gminy Środa Śląska pan Marcin Nowakowski, obaj panowie ubrani byli w piękne barwne stroje regionalne z okazji Święta Wina.

Natomiast Ekstraliga oraz „+18” udekorowani byli o godzinie 17:00 na Rynku Dolnym na scenie głównej. Najlepsze trójki Ekstraligi prócz dyplomów otrzymały medale, a „+18” butelki z winem.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania kierujemy dla organizatorów i naszych partnerów:

Urząd Gminy w Środzie Śląskiej

Wielkopolski Związek Warcabowy

UKS Roszada Lipno

Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej

Dom Kultury w Środzie Śląskiej

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

Szkoła Podstawowa numer 3 w Środzie Śląskiej

Gorące podziękowania kierujemy także na ręce Dyrektora Grand Prix Polski i zarazem Prezesa UKS Roszada Lipno Zbigniewa Myszuka i jego żony Jolanty za ogromny wkład i poświęcenie w organizację zawodów, przyjechali do Środy Śląskiej dzień wcześniej by odbyło się szkolenie warcabowe dla uczniów i mieszkańców, niestrudzenie przygotowywali wszystko przed turniejem.

Nasze ogromne podziękowania kierujemy także w stronę pani Dyrektor Emilii Latos za użyczenie szkoły i pomoc w realizacji zadania, pani nauczycielki Doroty za propagowanie wśród uczniów gry warcabowej w szkole i pracowników SP 3 w Środzie Śląskiej za przygotowanie klas oraz bufetu kawowo-herbacianego, za wszelką pomoc w organizacji zmagań.

Serdeczne podziękowania dla Pawła Borkowskiego z Jugowca za przywiezienie i odwiezienie podium.

Andrzejowi Hubiakowi za poświęcony czas i paliwo by dojechać lub dojść do sponsorów i pozałatwiać wstępne sprawy przedturniejowe.

Szczere podziękowania dla sędziów turnieju, szczególnie dla sędziego główne pana Arkadiusza Biadasiewicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, których nie wymieniliśmy w artykule, też służyli pomocą i radą.

Szanowni Państwo, w ostatnim czasie w Środzie Śląskiej i okolicach organizuje się coraz więcej zawodów warcabowych. Niedawno odbyła się Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej a teraz Grand Prix Polski 2021. W związku z tym uważamy i jesteśmy tego pewni, że miasto skarbów Środa Śląska urosło do miana Warcabowej Stolicy Dolnego Śląska.

Ze sportowym pozdrowieniem
Kierownik Turnieju
Robert Sobczyk

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

bus baner

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.