wtorek 23.07.2024

Imieniny: Bogny Apolinarego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Sport środa, 03 sierpień 2022 10:24


Ziemia Średzka ma francuskiego Króla i polską Królową

8 CommentsW dniach 22 – 25.07.2022 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej odbył się Międzynarodowy Turniej w Warcabach Stupolowych V ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ.Piąta edycja tego turnieju zgromadziła na starcie 62 zawodników w różnym wieku reprezentujących wiele środowisk. Ogromnym wyróżnieniem dla naszego turnieju był udział 4 zawodników spoza Polski, przybył do naszego miasta Mistrz Federacji Anastase Leclerc z Francji, 10-letnia zawodniczka z Belgii Aurelia Schalley oraz goście z Ukrainy: Alona Hubarieva i 14-letni Timur Bogusławski. Naszym zagranicznym gościom zostały już wyrobione Licencje zawodnicze Polskiego Związku Warcabowego. Podczas trwania zawodów obejrzeliśmy przepiękne, pełne zmysłowości pojedynki obfitujące w niezliczoną ilość kombinacji. Organizatorzy zapewnili uczestnikom zmagań i wszystkim obecnym osobom towarzyszącym poczęstunek na wszystkie rundy: kawa, herbata, woda mineralna i słodkości.

Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 90 minut na zawodnika. Nad sprawnym przebiegiem zmagań czuwali sędziowie zapewnieni przez organizatorów.

Przygotowanie tak poważnego turnieju trwa miesiącami, trzeba się dużo nachodzić, najeździć, nadzwonić i dużo pisać by takie wydarzenie mogło osiągnąć zamierzone cele oraz by było udane. Jest to ogromne wyzwanie, trzeba się przygotować na wszystko: stres, czas, bieganina itd.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się w piątek 22 lipca 2022 o godz. 18.00. Na Sali oprócz zawodników, działaczy, trenerów i opiekunów dzieci oraz osób niepełnosprawnych i wolontariuszy pojawili się zaproszeni goście. Wszystkich zgromadzonych zawodników i ich osoby towarzyszące oraz sędziów powitał Kierownik Turnieju Andrzej Hubiak (mieszkaniec Środy Śląskiej), który następnie oddał głos pomysłodawcy, twórcy i głównemu organizatorowi oraz sędziemu głównemu Robertowi Sobczykowi. Sędzia główny również powitał wszystkich obecnych oraz zaproszonych gości: Burmistrza Środy Śląskiej pana Adama Rucińskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 3 panią Emilię Latos, Dyrektora Grand Prix Polski oraz Prezesa klubu UKS Roszada Lipno pana Zbigniewa Myszuka, Wiceprezesa Klubu Jutrzenka Częstochowa pana Wojciecha Woźniaka, Sołtys Sołectwa Jugowiec i właściciela sieci sklepów ABC panią Agnieszkę Malczewską. Zaproszeni goście zabrali głos życząc wszystkim grającym wspaniałego turnieju i samych zwycięstw. Następnie pan Burmistrz dokonał uroczystego otwarcia turnieju. Po uroczystym otwarciu rozpoczęła się odprawa techniczna i sprawdzenie obecności, po czym ruszyła pierwsza runda zmagań na stu polach warcabnicy. Nie zabrakło niespodzianek bowiem już od pierwszej rundy faworyci pojedynków ulegali teoretycznie słabszym. W niniejszej edycji turnieju pierwszy raz pokazali się zawodnicy nowo powstałego klubu UKS Złota Korona Środa Śląska, mamy nadzieję że za rok będzie więcej zawodników z naszego klubu, którzy równocześnie podszlifują swą formę poprzez zajęcia szkoleniowe w klubie i szkołach.

Do uatrakcyjnienia przedsięwzięcia przyczynili się wszyscy Ci, którzy podjęli się organizacji oraz sponsoringu a także pomogli nam w jakikolwiek sposób. Oto wykaz:

Urząd Miasta Gminy w Środzie Śląskiej

Dom Kultury w Środzie Śląskiej,

Eldisy Sp. z o.o. – Komorniki k/Środy Śląskiej, ul. Polna 27

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Klub Jutrzenka z Częstochowy

Średzkie Gminne Zrzeszenie LZS

UKS Roszada Lipno

UKS Złota Korona Środa Śląska

Agnieszka Malczewska – sieć sklepów ABC

Szkoła Podstawowa numer 3 im. Władysława Broniewskiego – Środa Śląska, ul. Górna

MH Sport Michał Honc

Średzki Park Wodny

Handlowiec Środa Śląska

Hotel Sarai Arkadiusz Olejnik w Środzie Śląskiej

Dariusz Antoszczyszyn – Dyrektor Oddziału Santander Bank Polska w Brzegu Dolnym (do ubiegłego roku Dyrektor 1 Oddziału Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej)

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

TVi Roland Gazeta w Środzie Śląskiej

 

Patronat Honorowy

Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński

 

Patronat Medialny

TVi Roland Gazeta

 

Projekt Graficzny

Arkadiusz Biadasiewicz

 

Wolontariat

Ewa Marczyk z Częstochowy

Anna Delalicz de Laval z Bielawy

Beata i Andrzej Hubiak ze Środy Śląskiej

Bogusław Leśniewski z Roszady Lipno

Jan Chrząszcz z Senet Janikowo

Zbigniew Myszuk z Roszady Lipno

Emilia Latos - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pracownikom SP 3, szczególnie pani Reginie z sekretariatu i woźnej pani Ani

Edward Karpiński, sędzia rundowy - za obsługę sędziowską i przepiękne wypisywanie dyplomów

Paweł Borkowski

 

Dziękujemy Magdzie Pawłowskiej za przyśpieszone wydanie licencji zawodniczych

 

Serdeczne podziękowania kierujemy również do właścicieli obiektów noclegowych:

Arkadiusz Olejnik – Hotel Sarai

Lucyna Grzeszczak – Dom Bankietowy Pod Winną Górą

 

Pragniemy podziękować również wszystkim tym, których być może nie wymieniłem, za wszelką pomoc w organizacji, przenoszenie zaopatrzenia itd.

Wyniki

Nasz turniej charakteryzuje się tym, że oprócz klasyfikacji ogólnej OPEN mamy mnóstwo innych klasyfikacji. Zarówno OPEN jak i wszystkie pozostałe klasyfikacje zostały nagrodzone pucharami za każde miejsca na podium. Tradycją jest też że zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymują Korony na głowy, w ten sposób powstaje Rodzina Królewska która posiada przywilej prawa startu na rok przyszły bez opłaty wpisowego. Dla wszystkich zawodników przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a dla sześciu najlepszych w OPEN nagrody finansowe. Wielu zawodników zdobyło bądź podniosło ranking lokalny (polski) oraz międzynarodowy (FMJD) a także podniosło bądź zdobyło normy na kategorie warcabowe PZWarc. Turniej został zarejestrowany w Polskim Związku Warcabowym oraz w Światowej Federacji Warcabowej FMJD (już pozytywnie rozliczony) celem naliczenia uzyskanych rankingów i kategorii. Walka o zwycięstwo była zacięta i wyrównana co widać w wynikach końcowych. Jak już wspomnieliśmy do rywalizacji przystąpiło 62 zawodników z kraju i zagranicy. Grali zdrowi, niepełnosprawni, niewidomi, kobiety i mężczyźni, dzieci, młodzież i dorośli. Rozpiętość wiekowa też była ogromna – najmłodszy gracz to 7-latek, najstarszy 81-latek. Jeśli chodzi o umiejętności i posiadane doświadczenie w grę w warcaby zaprezentowali się Mistrzowie i początkujący, zaczynający swą przygodę z warcabami. Osoby nowe w świecie warcabowym (także z Ziemi Średzkiej) rywalizowały jak równy z równym z zawodnikami bardziej zaawansowanymi i udowodnili że szybko pojmują tę przepiękną dyscyplinę sportu sprawiając wiele zaskakujących niespodzianek. Wszystkim grającym dziękujemy za wspaniałą postawę podczas zmagań i piękną atmosferę i gratulujemy wyników.

OPEN:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

MF

Leclerc Anastase

FRA

MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki

13

44

2

M

Zyber-Moszak Amadeusz

POL

UKS Roszada Lipno

12

45

3

MF

Bańkowski Bogdan

POL

UKS Struga Marki

10

45

Klasyfikacja ogólna w której wystąpiło 62 zawodników. Poziom bardzo wysoki, zacięta walka do końca o zwycięstwo, szczególnie pomiędzy pierwszą dwójką. Cały turniej - jak widać na przykładzie tabeli powyżej - wygrał Anastase Leclerc z Francji reprezentujący w Polsce klub sportowy MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki, zgromadził aż 13 punktów. Wygrał pierwsze 6 rund, ostatnią 7 rundę zremisował z czwartym w końcowej klasyfikacji Krzysztofem Kortasem z klubu LUKS Zefir Janikowo. Drugi stopień podium wywalczył Amadeusz Zyber-Moszak z UKS Roszady Lipno, który zgromadził na swym koncie 12 punktów ulegając tylko zwycięzcy z Francji. Na najniższym stopniu podium zameldował się Bogdan Bańkowski (UKS Struga Marki) gromadząc 10 punktów (4 zwycięstwa, 2 remisy i 1 porażka). Trzeba zaznaczyć, że bój o 3 miejsce był bardzo zacięty, sześciu zawodników zgromadziło po 10 dużych oczek, decydowały małe punkty wartościowania, natomiast pomiędzy 4 a 6 miejscem decydowało już trzecie wartościowanie. Odzwierciedla nam to jak wysoki i zarazem wyrównany był poziom zawodów. Czwarte miejsce po zaciętych pojedynkach wywalczył wspomniany już Krzysztof Kortas, piąta pozycja stała się udziałem Przemysława Oderkiewicza (LKS Czarna Damka Lututów), na szóstym miejscu uplasował się Tymoteusz Myszuk (UKS Roszada Lipno). W pierwszej dziesiątce zmagań znaleźli się także: 7. Marcin Wocial (GKS Diagram Mińsk Mazowiecki) – 10 oczek, 8. Tomasz Marczuk (MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki) – 10 pkt, 9. Dawid Franek (UKS Roszada Lipno) – 9 dużych oczek, 10. Marta Bańkowska (UKS Struga Marki) – również 9 dużych punktów. Zawodnicy na miejscach od 9 do 16 wywalczyli po 9 punktów dużych. Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy wszystkim dalszych sukcesów. Zwycięzca Anastase Leclerc otrzymał Koronę Króla.

Najlepsze Kobiety:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

MIF

Bańkowska Marta

POL

UKS Struga Marki

9

45

2

I+

Kornaga Klara

POL

LKS Unia Horyniec-Zdrój

9

42

3

K

Pisarska Katarzyna

POL

UKS Roszada Lipno

8

46

Klasyfikacja dla płci piękniejszej w której rywalizację podjęło 16 pań. Wśród kobiet o pierwsze miejsce toczyła się również zacięta walka, dwie pierwsze panie uzyskały po 9 punktów, o kolejności miejsc ponownie zadecydowały mniejsze punkciki. W tej klasyfikacji najlepsza okazała się Marta Bańkowska (UKS Struga Marki) gromadząc 45 małych oczek i wyprzedzając o 3 małe punkciki drugą na podium Klarę Kornagę (LKS Unia Horyniec-Zdrój), trzecie miejsce z dorobkiem 8 dużych punktów i 46 małych wywalczyła Katarzyna Pisarska (UKS Roszada Lipno). Również po 8 oczek miały zawodniczki sklasyfikowane na 4 5 miejscu – Alona Hubarieva z Ukrainy (w Polsce w barwach klubu UKS Roszada Lipno) oraz Vivien Zyber-Moszak również reprezentantka UKS Roszada Lipno. Zwyciężczyni tej klasyfikacji otrzymała Koronę Królowej. Wszystkim przedstawicielkom płci piękniejszej serdecznie gratulujemy życząc dalszych wspaniałych osiągnięć.

Senior 50+:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

I++

Wesołowski Zenon

POL

UKS Lokator Gniezno

9

39

2

MF

Sawczyk Ryszard

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

9

39

3

K+

Bajdak Józef

POL

KSNiS Hetman Lublin

8

42

W najstarszej grupie wiekowej do zmagań przystąpiło 16 osób. Tutaj o prymat pierwszeństwa był wyraźnie zaznaczony wyrównany bój, dwaj pierwsi zawodnicy osiągnęli po 9 dużych i 39 małych punktów. O zwycięstwie zadecydowało dopiero czwarte wartościowanie (lepszy wynik z wyżej sklasyfikowanym). W końcowym efekcie zwycięzcą i Księciem Turnieju został grający w barwach UKS Lokator Gniezno Zenon Wesołowski, tuż za nim zameldował się mieszkaniec Środy Śląskiej (UKS Złota Korona Środa Śląska) Ryszard Sawczyk. Sześciu zawodników uzyskało po 8 punktów i o ich miejscach decydowały także dalsze wartościowania. Najlepiej z tej szóstki spisał się Józef Bajdak (KSNiS Hetman Lublin). Tuż za nim ze stratą zaledwie jednego małego oczka uplasował się Stanisław Rak (UKS Lokator Gniezno). Jak widać weterani nie składają broni i walczą jak równy z równym, gratulacje dla Was, trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Junior 8:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

IV

Leśniewski Michał

POL

UKS Roszada Lipno

6

32

2

 

Golonka Jakub

POL

LKS Czarna Damka Lututów

2

29

3

 

Michaś Aleksander

POL

LKS Czarna Damka Lututów

1

22

Najmłodsza grupa wiekowa do lat ośmiu podczas zmagań posiadała 3 zawodników. W tym gronie bezapelacyjnym liderem okazał się Michał Leśniewski z UKS Roszada Lipno dromadząc 6 punktów. Michał został także najmłodszym tegorocznym Księciem Turnieju. Tuż za nim na podium stanęli: drugi Jakub Golonka – najmłodszy zawodnik turnieju - oraz trzeci Aleksander Michaś (obaj LKS Czarna Damka Lututów). Cała trójka chłopców pomimo bardzo młodego wieku już świetnie sobie radzi, a co będzie za kilka lat? Pewnie wszystkich będą ogrywać czego szczerze im życzymy. Gratulacje i oby zawsze było jeszcze lepiej.

Junior 10:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

IV

Delalicz de Laval Patryk

POL

LSWKS Złote Piony Bielawa

7

29

2

III

Gancarz Marika

POL

SGU Czarni Oleszyce

7

19

3

II

Gancarz Oliwia

POL

SGU Czarni Oleszyce

6

38

W grupie dziewięcio i dziesięciolatków do walki o podium i tytuł Księcia Turnieju przystąpiła piątka dzieci. Rywalizacja była zacięta, Patryk i Marika zgromadzili po 7 punktów i o wygranej znów musiały zadecydować małe punkty. Lepszy okazał się Patryk Delalicz de Laval (LSWKS Złote Piony Bielawa) uzyskując 29 solków wyprzedzając Marikę Gancarz (SGU Czarni Oleszyce) z 19 solkami. Trzecie miejsce wywalczyła siostra Mariki – Oliwia z dorobkiem 6 punktów dużych. Tyle samo punktów uzyskała czwarta Aurelia Schalley z Belgii reprezentująca w Polsce klub LKS Grom Złota Dama Poczesna, Aurelia podium przegrała zaledwie o 9 małych oczek. Jesteście super zawodnikami i przed Wami przyszłość. Przed Księciem Patrykiem chylimy czoła. Serdeczne gratulacje, życzymy dalszego rozwijania Waszych talentów i umiejętności gry w warcaby oraz dalszych sukcesów.

Junior 13:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

III

Delalicz de Laval Krzysztof

POL

LSWKS Złote Piony Bielawa

9

36

2

III

Papiernicki Jakub

POL

LKS Unia Horyniec-Zdrój

7

41

3

III

Franek Hugo

POL

UKS Roszada Lipno

7

36

W tym doborowym gronie 11 i 13-latków udział wzięło 9 zawodników. Również i w tej kategorii wiekowej walka o podium toczyła się do ostatniej bierki. Zwycięzcą i zarazem Księciem Turnieju został starszy brat Patryka (zwycięzcy Junior 10) Krzysztof Delalicz de Laval (LSWKS Złote Piony Bielawa). Krzysztof pokazał klasę i z dorobkiem 9 punktów zdecydowanie wygrał, pokonując drugiego na podium Jakuba Papiernickiego (LKS Unia Horyniec-Zdrój) o 2 duże oczka. Tuż za Jakubem na trzecim stopniu podium uplasował się Hugo Franek (UKS Roszada Lipno). Czwarty był kolega klubowy Hugo Franka – Radosław Leśniewski. Chłopcy na miejscach od 2 do 4 uzyskali po 7 punktów dużych, ponownie wiążące okazały się małe solki decydujące o miejscu. Wasza wspaniała postawa i ogromne już doświadczenie zaprocentują w przyszłości, stanowicie trzon bardzo zdolnej młodzieży. Wierzymy w Was i Wasze umiejętności i gratulując życzymy dalszych sukcesów. W tej grupie pokazali się też Ci, którzy rozpoczynają dopiero swą przygodę z warcabami i udowodnili, że także potrafią grać, za nich trzymamy kciuki i wierzymy głęboko w ich szybki i dynamiczny rozwój, pokażą niedługo że dołączą do czołówki.

Junior 17:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

M

Zyber-Moszak Amadeusz

POL

UKS Roszada Lipno

12

45

2

I+

Kornaga Klara

POL

LKS Unia Horyniec-Zdrój

9

42

3

 

Bogusławski Timur

UKR

UKS Roszada Lipno

9

36

Najstarsza grupa juniorska to już prawdziwi Mistrzowie. W tym wyśmienitym gronie wystąpiło 9 uczestników zmagań. Księciem Turnieju i zwycięzcą tej kategorii wiekowej z dużą przewagą nad pozostałymi został reprezentujący barwy UKS Roszada Lipno Amadeusz Zyber-Moszak (drugi w OPEN) gromadząc na swym koncie 12 punktów. Na pozycjach od 2 do 4 zameldowali się zawodnicy mający w swym dorobku po 9 punktów. Pokazuje nam to jak zacięta rywalizacja trwała do ostatnich sekund turniejowych zmagań. Znów małe solki miały dużo do powiedzenia decydując o miejscach na podium. Najlepiej wypadła Klara Kornaga (LKS Unia Horyniec-Zdrój) zajmując drugie miejsce na podium, tuż za nią na najniższym stopniu podium zameldował się nasz gość z Ukrainy Timur Bogusławski, który w naszym kraju reprezentuje Roszadę Lipno, miejsce drugie przegrał o 6 małych oczek. Czwarty Aleksander Zawitaj (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik) otarł się o podium ulegając Timurowi o zaledwie jeden mały sokolik. Junior 17 to grupa, która dorównuje czołówce światowej z wieloma sukcesami. Życzymy im dalszych sukcesów i trzymamy za Was. Gratulujemy.

Najlepsi Niepełnosprawni:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

K+

Bajdak Józef

POL

KSNiS Hetman Lublin

8

42

2

I++

Perdek Edward

POL

LKS Czarna Damka Lututów

8

40

3

I

Woźniak Wojciech

POL

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

8

35

Aż 10 osób na 62 uczestników posiada jakąkolwiek niepełnosprawność, ruchowa, wzrok itd. Jak udowadniają wyniki końcowe niepełnosprawni potrafią świetnie grać i niczym nie odbiegają od osób zdrowych i sprawnych. W tej klasyfikacji najlepszy okazał się otrzymując Koronę Księcia Turnieju Józef Bajdak (KSNiS Hetman Lublin), na drugim miejscu zameldował się Edward Perdek (LKS Czarna Damka Lututów) a na trzecim Wojciech Woźniak (SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa). Czyżby najbardziej wyrównana grupa? Proszę spojrzeć na tabelę – wszyscy podiumowicze uzyskali po osiem punktów! Ponownie decydujące o miejscach były małe punkty wartościowania (42-40-35). Osoby niepełnosprawne posiadają ogromny potencjał i nadal go rozwijają. Serdecznie gratultjemy i wierzymy że pokażą Mistrzom jak się gra.

Najlepsi Całkowicie Niewidomi:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

I

Woźniak Wojciech

POL

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

8

35

2

V

Purgal Przemysław

POL

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

4

25

3

 

Cywka Sławomir

POL

SMP Chorzów

3

23

Najbardziej poszkodowana przez zdrowotny los grupa złożona z trzech zawodników. Tutaj z dużą przewagą bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Woźniak z Jutrzenki Częstochowa, który zdobył Koronę Księcia Turnieju. Uzyskał 8 dużych oczek, drugi Przemysław Purgal z Jutrzenki wywalczył 4 punkty a trzeci Sławomir Cywka z SMP Chorzów 3 punkty. Dla całej trójki są to bardzo wysokie wartości. Oni wszystko muszą mieć w głowie, w pamięci, grają na swych specjalnych drewnianych warcabnicach, należy im się szacunek i uznanie, pomimo przeciwności losu grają z każdym odważnie. Były już przykłady że niewidomy zremisował kiedyś z Mistrzem Polski, był to właśnie wspomniany Wojciech Woźniak. Życzymy Wam dalszych sukcesów z wiarą w jeszcze lepsze wyniki w przyszłości. Nasze słowa uznania dla Was i szczere gratulacje.

Najlepsi Debiutanci:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

 

Golonka Marcin

POL

LKS Czarna Damka Lututów

5

33

2

 

Niemiec Magdalena

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

31

3

 

Marcinkowski Ignacy

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

25

Klasyfikacja przeznaczona dla osób debiutujących na zawodach na czas długi. W tym roku zadebiutowało 6 osób. Pomimo, że to pierwszy ich turniej uzyskali pierwsze punkty, troje z nich wyrobiło nawet normy na kategorie. W gronie tych zawodników z notą pięciopunktową wygrał i Koronę Księcia Turnieju zdobył zawodnik klubu LKS Czarna Damka Lututów Marcin Golonka. Tuż za nim uplasowali się zawodnicy nowopowstałego klubu UKS Złota Korona Środa Śląska: Magdalena Niemiec i Ignacy Marcinkowski, którzy uzyskali po 4 duże punkty. Małe solki wartościowania zadecydowały o kolejności ich miejsc. Wierzymy, że Wasze umiejętności wzrosną i w przyszłości dołączycie do czołowych zawodników. Gratulujemy i życzymy sukcesów na warcabowych polach.

Ziemia Średzka – dorośli:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

MF

Sawczyk Ryszard

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

9

39

2

III

Hubiak Andrzej

POL

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

7

33

3

 

Niemiec Magdalena

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

31

Nowo utworzona klasyfikacja dla mieszkańców Ziemi Średzkiej. W tym gronie wystartowały trzy osoby. Najlepszy wynik uzyskał Ryszard Sawczyk (UKS Złota Korona Środa Śląska) z dorobkiem 9 punktów otrzymując Koronę Księcia Turnieju, na drugim miejscu z siedmioma punktami uplasował się Andrzej Hubiak ze Środy Śląskiej grający w barwach Jutrzenki Częstochowa, na najniższym stopniu podium zameldowała się Magdalena Niemiec z Lusiny (UKS Złota Korona Środa Śląska). Panowie mają już duże doświadczenie, natomiast pani Magdalena dopiero rozpoczyna swą przygodę z warcabami i zanotowała udany start uzyskując 4 punkty. Wszystkim serdecznie gratulujemy życząc sukcesów w przyszłości. Wierzymy, że poprzez treningi Wasze umiejętności jeszcze bardziej wzrosną.

Ziemia Średzka – juniorzy:

M-ce

Tyt.

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Pkt.

MSolk

1

 

Borkowska Nikola

POL

OKS Sokół Wrocław

6

25

2

 

Mazur Bartłomiej

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

33

3

 

Marcinkowski Ignacy

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

25

Następna nowa klasyfikacja utworzona z myślą o nieletnich zawodnikach z terenu Ziemi Średzkiej. Do rozgrywek w tej grupie przystąpiły cztery osoby z terenu naszej gminy, po dwie ze Środy Śląskiej i Jugowca. Skład tegorocznej Rodziny Królewskiej stanowili przeważnie przedstawiciele rodzaju męskiego poza Królową Turnieju i… Właśnie z tej kategorii wywodzi się przedstawicielka rodzaju żeńskiego zostając Księżniczką Turnieju. Mowa o Nikoli Borkowskiej z Jugowca reprezentującej barwy klubowe OKS Sokół Wrocław, Nikola wywalczyła 6 punktów i odniosła pewne zwycięstwo w tej klasyfikacji. Na drugim i trzecim stopniu podium sklasyfikowani zostali reprezentanci UKS Złota Korona Środa Śląska: Bartłomiej Mazur i Ignacy Marcinkowski. Obaj chłopcy i czwarty tuż za nimi Cyprian Borkowski uzyskali po 4 duże punkty, a o kolejności znów decydowało drugie wartościowanie, a różnice między drugim i czwartym miejscem były bardzo niewielkie. Żywimy ogromną nadzieję że w niedalekiej przyszłości poprzez treningi będziecie osiągać coraz lepsze rezultaty i dołączycie do czołówki. Serdecznie Wam gratulujemy życząc postępów i sukcesów.

Najmłodszy zawodnik Turnieju:

Statuetkę najmłodszego zawodnika odebrał siedmioletni Jakub Golonka (LKS Czarna Damka Lututów)

Najstarszy zawodnik Turnieju:

Statuetkę najstarszego zawodnika odebrał 81-letni Arseniusz Grzelak (OKS Sokół Wrocław)

Normy na kategorie:

Nazwisko Imię

Fed.

Klub

Dotychczasowa kategoria

Uzyskana norma

na kategorię

Hubarieva Alona

UKR

UKS Roszada Lipno

IV

I

Delalicz de Laval Krzysztof

POL

LSWKS Złote Piony Bielawa

III

II

Bogusławski Timur

UKR

UKS Roszada Lipno

 

II

Schalley Aurelia

BEL

LKS Grom Złota Dama Poczesna

 

III

Michaś Jakub

POL

LKS Czarna Damka Lututów

V

IV

Mazur Bartłomiej

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

 

V

Marcinkowski Ignacy

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

 

V

Papierkowski Robert

POL

LKS Czarna Damka Lututów

 

V

Golonka Marcin

POL

LKS Czarna Damka Lututów

 

V

Niemiec Magdalena

POL

UKS Złota Korona Środa Śląska

 

V

Zaremba-Franek Agata

POL

UKS Roszada Lipno

 

V

Rodzina Królewska 2022:

Korona

Nazwisko Imię

Klub

Fed.

Klasyfikacja

Król Turnieju

Leclerc Anastase

MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki

FRA

OPEN

Królowa Turnieju

Bańkowska Marta

UKS Struga Marki

POL

Najlepsze Kobiety

Księżniczka Turnieju

Borkowska Nikola

OKS Sokół Wrocław

POL

Ziemia Średzka - juniorzy

Książę Turnieju

Wesołowski Zenon

UKS Lokator Gniezno

POL

Senior 50+

Książę Turnieju

Leśniewski Michał

UKS Roszada Lipno

POL

Junior 8

Książę Turnieju

Delalicz de Laval Patryk

LSWKS Złote Piony Bielawa

POL

Junior 10

Książę Turnieju

Delalicz de Laval Krzysztof

LSWKS Złote Piony Bielawa

POL

Junior 13

Książę Turnieju

Zyber-Moszak Amadeusz

UKS Roszada Lipno

POL

Junior 17

Książę Turnieju

Bajdak Józef

KSNiS Hetman Lublin

POL

Najlepsi Niepełnosprawni

Książę Turnieju

Woźniak Wojciech

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

POL

Najlepsi Całkowicie Niewidomi

Książę Turnieju

Golonka Marcin

LKS Czarna Damka Lututów

POL

Najlepsi Debiutanci

Książę Turnieju

Sawczyk Ryszard

UKS Złota Korona Środa Śląska

POL

Ziemia Średzka - dorośli

Oscar Warcabowy:

Oscarem Warcabowym wyróżniamy co roku osoby, które mają wybitne osiągnięcia w rozwoju i popularyzacji warcabów, organizują turnieje i obozy szkoleniowe, szkolą zawodników, udzielają się w jakikolwiek inny sposób w życiu środowiska warcabowego, prowadzą kluby sportowe, sędziują itd. W tym roku tę zaszczytną nagrodę otrzymał Zygmunt Ślęzak z LKS Czarna Damka Lututów. Zawodnik i Instruktor, Prezes i Sędzia, łowca talentów. Niechaj ten Oskar Warcabowy dodaje sił naszemu laureatowi do dalszej ciężkiej pracy. Panu Zygmuntowi życzymy sukcesów na każdym Jego polu działalności. Wierzymy, że jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy. Oscar Warcabowy dla pana Zygmunta został opatrzony wierszykiem odczytanym przez Burmistrza Środy Śląskiej podczas uroczystego zakończenia.

Wierszyk na Oscarze Warcabowym

Przemierzasz warcabowe pola pełne pułapek i kombinacji,

Zbierasz pionki, robisz damki; Ty nie masz nigdy wakacji.

Innym pokazujesz tę drogę, uczysz wiary w swe siły,

Wychowawco Mistrzów, Działaczu, Przyjacielu nasz miły,

Zawsze nas prowadź, to Twoja pasja, dewiza mocna taka.

Bądź z nami! Oto Oscar Warcabowy dla ZYGMUNTA ŚLĘZAKA

Gość Specjalny: Dariusz Antoszczyszyn

Na nasze specjalne zaproszenie na zakończenie turnieju przybył Dariusz Antoszczyszyn, który został uhonorowany Statuetką Zasłużony dla sportu warcabowego. Jest to wyróżnienie dla osób nie będących członkami żadnych struktur i podmiotów związanych z warcabami. Niemniej, Dariusz Antoszczyszyn jest wyjątkową osobą dla warcabistów. Do ubiegłego roku będąc Dyrektorem I Oddziału Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej przez cały czas uczestniczył w życiu warcabowego świata poprzez sponsoring poprzednich edycji „Złotej Korony Średzkiej o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej”, organizował i współorganizował inne turnieje na Ziemi Średzkiej, twórca „Dni Warcabowych Santander Bank Polska” w siedzibie średzkiego Oddziału Santander Bank Polska (dotychczas odbyły się 3 edycje, na które przybywali znani zawodnicy z Polski z 7 województw). Pan Dariusz także wspierał zawody w miejscowości Jugowiec które zgromadziły też znanych zawodników. Super to wyglądało w siedzibie banku, klienci przychodzili załatwiać swoje sprawy i patrzą co tu się dzieje, ponumerowane stoły, warcaby i pionki, sędzia chodzi po korytarzach i pomieszczeniach, był to swietny sposób na popularyzację warcabów. Teraz pan Dariusz jest Dyrektorem Oddziału Santander Bank Polska w Brzegu Dolnym, i choć nie ma go w Środzie Śląskiej to wciąż nas wspiera, jest z nami i zawsze będzie. Na przyszły rok na VI Koronę też pana Darka zaprosimy. W roku ubiegłym ufundował wspaniałe nagrody – 2 wieże stereo i mikrofalę. W tym roku przywiózł gadżety dla zawodników. Pan Dariusz nadal będzie wspierał warcaby za co dziękujemy. Darku, Przyjacielu – moje wielkie słowa uznania dla Ciebie.

Zakończenie:

Podczas uroczystego zakończenia połączonego z dekoracją najlepszych trójek w każdej klasyfikacji, ukoronowaniem zwycięzców wszystkich klasyfikacji oraz wręczeniem dla wszystkich uczestników zmagań nagród i dyplomów pojawili się zaproszeni goście: Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, Dyrektor goszczącej nas Szkoły Podstawowej numer 3 Emilia Latos, Dyrektor Średzkiego Domu Kultury Grzegorz Ptaszyński, Dyrektor Grand Prix Polski i Prezes UKS Roszada Lipno Zbigniew Myszuk, Dyrektor obecnie Oddziału Santander Bank Polska w Brzegu Dolnym a wcześniej Dyrektor Oddziału Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej Dariusz Antoszczyszyn oraz grający podczas turnieju Wiceprezes Jutrzenki Częstochowa Wojciech Woźniak. Zaproszeni goście wręczali nagrody, następnie dekorowali laureatów oraz dokonali Koronacji Rodziny Królewskiej. Były przemówienia po których Burmistrz Środy Śląskiej dokonał uroczystego zamknięcia Międzynarodowego Turnieju „V ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ” w Warcabach Stupolowych. Wszyscy uczestnicy i ich osoby towarzyszące oraz zaproszeni goście byli zadowoleni, wielu zawodników już zapowiedziało swój przyjazd w roku przyszłym.

Podsumowanie:

Piąta edycja zgromadziła na starcie 62 zawodników z 4 federacji: Polska, Ukraina, Francja i Belgia. Wystąpili zawodnicy z 22 klubów z całej Polski. Utworzono 12 klasyfikacji. Na starcie ujrzeliśmy 14 osób bez żadnej kategorii (niektórzy z nich uzyskali jednak normy na kategorie i już na następnych turniejach zagrają ze zdobytymi kategoriami). Dziewięć osób dorobiło się licencji podczas tego turnieju. Na Sali gimnastycznej 31 stolików przeznaczono dla zawodników do gry. Podczas 4 dni zmagań rozegrano łącznie 215 pasjonujących ciekawych partii warcabowych. Padł 1 walkower i 1 pauza. Użyto ponad 450 kart do prowadzenia zapisu partii. Stoły były wyposażone w warcabnice wraz z pionkami oraz zegary, a wszystko to użyczone nam zostało przez klub UKS Roszada Lipno. Dodatkowym wyposażeniem stołów były ich numery, karty do zapisu partii oraz wizytówki zawodnicze wydrukowane i zalaminowane (wizytówki) przez Średzki Dom Kultury według mojego projektu. W osobnym pomieszczeniu obok Sali gry znajdował się poczęstunek, ciastka, woda mineralna, kawa i herbata, fundatorem poczęstunku jest Agnieszka Malczewska właściciel sieci sklepów ABC. Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za uczestnictwo, pomoc i współpracę. Szkoła Podstawowa nr 3 za każdym razem jak zawsze spisała się na medal i nasza współpraca jest rewelacyjna.

U W A G A ! ! !

W przyszłym roku VI ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ w Warcabach Stupolowych odbędzie się w terminie 21 – 24 lipca 2023r.

Serdecznie zapraszamy już dziś.

Robert Sobczyk

P.S. Pożegnaliśmy Przyjaciela Witolda Bajkowskiego

Choć turniej przebiegał we wspaniałej atmosferze to my, warcabiści przeżyliśmy smutne chwile związane z odejściem naszego Przyjaciela Witolda Bajkowskiego z Wrocławia (OKS Sokół Wrocław). Był od lat związany z naszym turniejem, brał w nim udział i dopomagał nam w wielu kwestiach. W sobotę 23 lipca przyjechał do nas w odwiedziny wraz z córką Jagodą i kolegą i przyjacielem Arkadiuszem Biadasiewiczem. Witold poruszał się na wózku inwalidzkim. Podczas odwiedzin rozmawiał z zawodnikami i działaczami, przyglądał się partiom warcabowym. Był uśmiechnięty i pełen energii – jak zawsze. W niedzielę 24 lipca dotarła do nas wiadomość o Jego odejściu. Jest to ogromna strata dla naszej wspaniałej, fantastycznej Rodziny Warcabowej. 25 lipca tuż przed ostatnią rundą chwilą ciszy uczciliśmy pamięć o Nim. Witek był świetnym działaczem, sędzią, nauczycielem, doradcą i zawodnikiem, kochał warcaby. Podczas II Złotej Korony Średzkiej był laureatem Oscara Warcabowego. W naszych sercach, wspomnieniach pozostanie na zawsze. ON NIE ODSZEDŁ, ON JEST I ZAWSZE BĘDZIE Z NAMI, A MY Z NIM.

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

bus baner

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.