niedziela 21.04.2024

Imieniny: Bartosza Feliksa

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

Kiedy na wczasy do Chwalimierza?

Skomentuj

 Ochrona przeciwpowodziowa i miejsce rekreacji – to dwa podstawowe założenia budowy zbiornika retencyjnego w Chwalimierzu koło Środy Śląskiej. Plany jego budowy sięgają okresu sprzed II wojny światowej. Czy jest szansa, że w ogóle powstanie i kiedy to nastąpi?

O tym między innymi dyskutowano podczas konferencji „Gospodarka wodna na ziemi średzkiej – stan obecny i perspektywy” zorganizowanej przez Urząd Miejski 21 marca w Domu Kultury w Środzie Śląskiej.

W 2002 roku władze Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej zainteresowane zabezpieczeniem miejscowości i terenów przed powodziami, zleciły w drodze przetargu firmie Water Service sp. z o.o., opracowanie koncepcji budowy zbiornika przeciwpowodziowego „Chwalimierz” z lokalizacją na rzece Średzka Woda.

Budowa zbiornika „Chwalimierz” nie jest sprawą nową i ma swoją, dość długą historię. Pierwsze projekty budowy pojawiły się jeszcze przed drugą wojną światową. Jego lokalizacja  wyznaczona była w tym samym miejscu, jakie wskazano w „Koncepcji budowy zbiornika retencyjnego w Chwalimierzu” opracowanej na zlecenie Starostwa w Środzie Śląskiej przez firmę Water Service  sp. z o.o. w 2003 r. (...)

Projektowany zbiornik usytuowany jest ca. 3,5 km na południe od Środy Śląskiej. Zabudowania wsi Chwalimierz znajdują się obok zbiornika, po jego wschodniej stronie. Korpus zapory czołowej przebiega równolegle do drogi łączącej Środę Śląską z Chwalimierzem. Czasza zbiornika jest w miarę płaska, częściowo zalesiona. Po spiętrzeniu utworzy akwen wodny o nierównomiernym, wydłużonym kształcie z wyspą o powierzchni 15,5 ha. (...)

(...) Przewiduje się, że zbiornik przy zachowaniu wymogów związanych z ochroną wód, powinien posiadać wody I - II klasy czystości. Ze swoją florą i fauną stanowić będzie korzystny element wzbogacający krajobraz i podnoszący walory turystyczne. Plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego zbiornika przewidują utworzenie parku na projektowanej wyspie, jak również zabudowę rekreacyjną. Od strony zachodniej okalająca zbiornik droga umożliwiać będzie dojazd do zalewu, jak i do wyspy połączonej z brzegiem łukowym mostkiem.

Gmina Środa Śląska upatruje w budowie zbiornika, oprócz omówionych tu celów, duży wpływ na ożywienie gospodarcze regionu.

Jest koncepcja i wstępny projekt, a kiedy zbiornik powstanie? Przewidywany termin jego budowy to 2010 rok, więc z wczasami nad wodą w Chwalimierzu musimy jeszcze poczekać.

 Opracowano na podstawie referatu
Zbigniewa Szymanowskiego
(Water Service Sp z o. o. ,Wrocław)

 Plan orientacyjny Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

ekogroszek baner

glory

komnet internet

Nie przegap tych artykułów.