piątek 23.02.2024

Imieniny: Romany Damiana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

Dzieci z Lutyni pomagają dzieciom z Afryki

Skomentuj

 „Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleszka” – pisał w swoim wierszu Julian Tuwim, w czasach, kiedy Bambo mógł być ”koleszką” polskiego dziecka – tylko w elementarzu. Teraz, kiedy „świat jest coraz mniejszy” taka znajomość jest możliwa dosłownie – o czym świadczy współpraca Zespołu Szkół w Lutyni w gminie Miękinia z uczniami szkoły Maryi Królowej Pokoju w Yokadauma w Kamerunie.

Współpraca ta rozpoczęła się nawiązaniem kontaktu z ojcem Alojzym Chrószczem – misjonarzem, na co dzień pracującym w misji katolickiej w Yokadauma (Kamerun) w Afryce prowadzącej wspomnianą szkołę. Zaowocowała ona wizytą misjonarza podczas ubiegłorocznych wakacji.

„Ojciec Alojzy dał się poznać, jako człowiek o niezwykle dobrym, wrażliwym sercu, pełnym zapału do niesienia pomocy innym. Dzięki niemu poznaliśmy warunki życia i problemy naszych kameruńskich rówieśników. Marzą oni o zwykłych rzeczach: piłkach do gry, strojach sportowych czy ławkach do klas. Gorąco pragniemy im pomóc w realizacji tych pragnień” – opisują tę wizytę lutyńskie dzieci, które przesłały afrykańskim kolegom i koleżankom paczkę z rzeczami, które udało im się pozyskać podczas szkolnej akcji.

„Chociaż paczka szła parę miesięcy wszystko przyszło w porządku – pisze do grona nauczycielskiego i uczniów, ojciec Alojzy w liście z 27 lutego br. – Część będzie rozdana, jako nagrody dla najlepszych uczniów oraz jako podziękowanie dla tych, którzy są najbardziej zdyscyplinowani oraz dbają o czystość i porządek w szkole”.

Trzeba przyznać, że to niecodzienne wydarzenie i doskonała lekcja nie tylko geografii, ale i wolontariatu. Uczulanie na biedę i uczenie zrozumienia innych obyczajów i kultur na pewno zasługuje na pochwałę.

(red)


 
Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

Nie przegap tych artykułów.