niedziela 21.04.2024

Imieniny: Bartosza Feliksa

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

Starosta przeprosił Burmistrza i Radnych

Skomentuj

 Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej Starosta Średzki, Sebastian Burdzy przeprosił Burmistrza i Radnych za kontrowersyjną wypowiedź prezesa PZOZ/NZOZ Średzkiego Centrum Medycznego w Środzie Śląskiej na łamach lokalnej prasy. Dotyczyła ona dofinansowania szpitala, między innymi przez gminę Środa Śląska.

Prócz przeprosin na sesji, Starosta zobowiązał się także zamieścić na własny koszt sprostowanie w dwutygodniku powiatowym, gdyż to w tej gazecie prezes Andrzej Oćwieja zarzucił średzkim władzom, że w tym roku nie otrzymał od nich „ani złotówki”. Stało się tak zapewne po wystosowaniu pisma przez Burmistrza 19 marca do Przewodniczącego Rady Powiatu, Zbigniewa Bilińskiego. W piśmie tym czytamy między innymi:

„Piszę do Pana w imieniu swoim oraz radnych Rady Miejskiej, którzy podobnie jak ja, z wielkim oburzeniem zareagowali na słowa dyrektora średzkiego szpitala Pana Andrzeja Oćwieji, wypowiedziane podczas wywiadu opublikowanego w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej tejże gazety: „Przy okazji chciałbym podziękować lokalnym władzom, sponsorom za wsparcie finansowe. Prawie każdy samorządowiec chce przekazać nam pieniądze. Tylko gmina Środa Śląska na dzień dzisiejszy nie dała nam ani złotówki”.

Po lekturze tej wypowiedzi rodzą się następujące pytania. Czy mamy tu do czynienia z kompletną niewiedzą dyrektora, który nie potrafi „czytać” dokumentacji finansowej spółki? Stawiałoby to pod wielkim znakiem zapytania powierzanie takiej osobie kierowania szpitalem. A może jest to przemyślana manipulacja, element gry politycznej, w którą uwikłał się Pan A. Oćwieja, mająca na celu zdyskredytowanie mnie i radnych w opinii mieszkańców?

Przypomnę więc, jaka była łączna wysokość pomocy Gminy Środa Śląska dla Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Średzkie Centrum Medyczne” Sp. z o. o. od początku pełnienia przeze mnie funkcji Burmistrza, tj. w latach 2001 – 2007:                

Umorzenie z tytułu opłat za wywóz nieczystości - 51 232 zł

Umorzenie z tytułu opłat za ścieki i wodę - 188 455 zł

Umorzenie z tytułu podatku od nieruchomości - 276 079 zł

Bezpośrednia pomoc finansowa (m. in. remonty oddziałów szpitala i izby przyjęć, zakup leków, wyżywienia itp.) - 632 458 zł

SUMA: 1 148 224 zł.

Pragnę dodać, że dyrektor A. Oćwieja, ani razu nie wystąpił do Rady Miejskiej, ani do mnie z wnioskiem o wsparcie finansowe szpitala. Można by to interpretować na kilka sposobów. Albo szpital jest w znakomitej kondycji finansowej, albo dyrektor Oćwieja nie zabiega o pomoc w, jego zdaniem, nieprzychylnej mu gminie, albo – najgorszy dla mieszkańców wariant – Andrzej Oćwieja nie ma wiedzy na temat potrzeb kierowanej jednostki.

Swoją drogą, co mogli pomyśleć mieszkańcy, dowiadując się, że dyrektor powiatowego szpitala, „ich” szpitala, którego istnienie wiele razy „wisiało na włosku”, po zaledwie kilkunastu tygodniach pracy, próbował sięgnąć po „lepsze trofeum” – stanowisko dyr. Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie udało się. Na szczęście, czy na nieszczęście, moglibyśmy zapytać?

Zwracam się więc do Pana o interwencję w tej sprawie, zmierzającą do sprostowania tej nieprawdziwej, wręcz kłamliwej, informacji, na łamach gazety, przez dyrektora A. Oćwieję i przeproszenie samorządowych władz Gminy Środa Śląska, również tych poprzednich, za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Pod Pańską rozwagę poddaję również wystąpienie do Zarządu Powiatu z wnioskiem o wyciągnięcie  stosownych konsekwencji służbowych wobec dyrektora.

Nawiązując do podziękowań dyrektora skierowanych do innych gmin, uprzejmie proszę o przesłanie informacji na temat wysokości wsparcia finansowego, udzielonego szpitalowi (PZOZ i NZOZ) przez gminy wchodzące w skład powiatu.

Proszę też o potwierdzenie lub zaprzeczenie prawdziwości docierających do mnie informacji o zamiarze likwidacji oddziału chorób wewnętrznych (internistycznego) średzkiego szpitala.

Jako członek Rady Społecznej przy PZOZ chciałbym zwrócić Pańską uwagę na postępującą marginalizację tego gremium przez obecnego dyrektora placówki, o czym świadczy choćby niska częstotliwość posiedzeń. Dobrą praktyką poprzedniego kierownictwa PZOZ, od której odszedł A. Oćwieja, było także przesyłanie pisemnych informacji o aktualnej sytuacji placówki członkom Rady Społecznej. Jestem tymi faktami mocno zaniepokojony”.

Będę Panu wdzięczny za szybką reakcję w tej sprawie.

                               Z wyrazami szacunku, Burmistrz Środy Śląskiej

Bogusław Krasucki". 
Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

Nie przegap tych artykułów.