poniedziałek 28.09.2020

Imieniny: Luby Waclawa

 

BĘDZIE POLSKA W IMIĘ PANA! (ciekawostka historyczna)

Będzie Polska w imię Pana! - Słowa te powtarzane przez panią Marię Piłsudską swoim dzieciom, zaczęły się spełniać wraz z wybuchem I wojny światowej.

 

Od pierwszego rozbioru Polski minęło już 140 lat, wybuch wojny niósł nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą.

3 sierpnia 1914 roku jej syn –Komendant Główny Wojska Polskiego - Józef Piłsudski, na krakowskich Oleandrach, przed szeregiem 1 kompanii tak przemówił do żołnierzy: „Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa” (…) „Patrzę na was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła Armia Polska”.

Wczesnym rankiem 6 sierpnia 1914 r. strzelcy ruszyli szosą kielecką w kierunku granicy austriacko- rosyjskiej. Tadeusz Kasprzycki i Bolesław Wieniawa-Długoszowski tak relacjonowali to wydarzenie: „Słupy graniczne minęliśmy w milczeniu, maszerując na baczność” (…) Weszliśmy do Królestwa (polskiego) jako pierwszy od 1831 r. oddział wojska polskiego".

Zanim jednak „Kadrówka” wyruszyła z Oleandrów, 2 sierpnia 1914 roku wysłany został za kordon graniczny siedmioosobowy patrol dowodzony przez Władysława Belinę – Prażmowskiego. Celem „Beliniaków” na terenie Kongresówki w okolicach Jędrzejowa było przeszkodzenie Rosjanom w mobilizacji wojska. Patrol wyruszył jako pieszy w cywilnych ubraniach, a przecież „Siódemka” to pierwsi polscy ułani od czasów powstania styczniowego. Sześciu z nich to późniejsi dowódcy pułków i brygad kawalerii Polski Niepodległej.

Najstarszym pułkiem jazdy odrodzonego Wojska Polskiego był 1 Pułk Szwoleżerów, był on kontynuatorem tradycji Polskich Szwoleżerów Gwardii Napoleona, którzy przebywali w 1813 roku w naszym mieście.

6 sierpnia 2014 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę wyjścia Pierwszej Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Ten wielki czyn niepodległościowy, który zapoczątkował odzyskiwanie wolności przez Polskę, powinien być znany i zapamiętany.

Warto czcić takie piękne rocznice (w Środzie Śląskiej też) tym bardziej, że obecnie zapomniano o domu im. Józefa Piłsudzkiego na ulicy Oleandry w Krakowie. Wybudowany w 1934 r. pełni obecnie różne role, miedzy innymi Muzeum Czynu Niepodległościowego, a trwa tylko dzięki składkom i pracy społecznej polskich patriotów.

Podczas wakacyjnych podróży i nie tylko, odwiedźmy to miejsce – przez szacunek dla naszej Ojczyzny - Kraków, Aleja 3. Maja 7, róg ulicy Oleandry.

Woytek Kopacz
Fot. Wikipedia

{module osobiste ofertybankow.com.pl}

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Dfggeedfghsfgdggfd skomentował/a Gminne stypendia dla najlepszych
To jego kapuś donosiciel i konfident, dlatego go wciska
Brawo Polonia! Super meczycho! Wielkie brawa też dla autora newsa - fajna relacja i zdjęcia profesk...
Autobus można też od razu nazwać CoronaCovidBus. Dzięki ... już raz na 2 tyg jak przyjdę na stadion...
zostań milicjantem i czepiaj się ludzi za brak kagańca lub sam miej go na twarzy-NIGDY trzeba być sz...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.