środa 19.02.2020

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

 
 

BĘDZIE POLSKA W IMIĘ PANA! (ciekawostka historyczna)

Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Będzie Polska w imię Pana! - Słowa te powtarzane przez panią Marię Piłsudską swoim dzieciom, zaczęły się spełniać wraz z wybuchem I wojny światowej.

 

Od pierwszego rozbioru Polski minęło już 140 lat, wybuch wojny niósł nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą.

3 sierpnia 1914 roku jej syn –Komendant Główny Wojska Polskiego - Józef Piłsudski, na krakowskich Oleandrach, przed szeregiem 1 kompanii tak przemówił do żołnierzy: „Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa” (…) „Patrzę na was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła Armia Polska”.

Wczesnym rankiem 6 sierpnia 1914 r. strzelcy ruszyli szosą kielecką w kierunku granicy austriacko- rosyjskiej. Tadeusz Kasprzycki i Bolesław Wieniawa-Długoszowski tak relacjonowali to wydarzenie: „Słupy graniczne minęliśmy w milczeniu, maszerując na baczność” (…) Weszliśmy do Królestwa (polskiego) jako pierwszy od 1831 r. oddział wojska polskiego".

Zanim jednak „Kadrówka” wyruszyła z Oleandrów, 2 sierpnia 1914 roku wysłany został za kordon graniczny siedmioosobowy patrol dowodzony przez Władysława Belinę – Prażmowskiego. Celem „Beliniaków” na terenie Kongresówki w okolicach Jędrzejowa było przeszkodzenie Rosjanom w mobilizacji wojska. Patrol wyruszył jako pieszy w cywilnych ubraniach, a przecież „Siódemka” to pierwsi polscy ułani od czasów powstania styczniowego. Sześciu z nich to późniejsi dowódcy pułków i brygad kawalerii Polski Niepodległej.

Najstarszym pułkiem jazdy odrodzonego Wojska Polskiego był 1 Pułk Szwoleżerów, był on kontynuatorem tradycji Polskich Szwoleżerów Gwardii Napoleona, którzy przebywali w 1813 roku w naszym mieście.

6 sierpnia 2014 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę wyjścia Pierwszej Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Ten wielki czyn niepodległościowy, który zapoczątkował odzyskiwanie wolności przez Polskę, powinien być znany i zapamiętany.

Warto czcić takie piękne rocznice (w Środzie Śląskiej też) tym bardziej, że obecnie zapomniano o domu im. Józefa Piłsudzkiego na ulicy Oleandry w Krakowie. Wybudowany w 1934 r. pełni obecnie różne role, miedzy innymi Muzeum Czynu Niepodległościowego, a trwa tylko dzięki składkom i pracy społecznej polskich patriotów.

Podczas wakacyjnych podróży i nie tylko, odwiedźmy to miejsce – przez szacunek dla naszej Ojczyzny - Kraków, Aleja 3. Maja 7, róg ulicy Oleandry.

Woytek Kopacz
Fot. Wikipedia

{module osobiste ofertybankow.com.pl}

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

taxi stas

handlo trans

58543632 295375021394617 475021145259638784 n

nadania i odbiory 18

 

Serwis

zuk baner

hydrotech do gazety nowa reklama

0001

panele 5kw

drewno kominkowe

stihl

komnet internet

allago reklama kino Obszar roboczy 1