środa 19.02.2020

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

 
 

BURMISTRZ: "ZMIENIAJĄC GMINĘ TWORZYMY HISTORIĘ"

Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Z obecnym Burmistrzem Środy Śląskiej i kandydatem na ten urząd w przyszłej kadencji rozmawia Patryk Medyński.

 

 

P.M. Czy można mówić o sukcesie osiągniętym przez Pana i radnych w poprzedniej kadencji?

B.K.: 100 proc. wniosków, które napisaliśmy o dofinansowanie zostało zrealizowanych. Jest to w moim odczuciu mega sukces nie tylko dla nas, samorządowców, ale przede wszystkim dla mieszkańców gminy. W sumie przez cztery lata otrzymaliśmy 100 mln zł. dotacji z różnych źródeł finansowania. Są to ogromne pieniądze przeznaczone na inwestycje. W tym roku policzyłem 54 większych i mniejszych realizowanych zadań.

P.M.: Jest strategia rozwoju gminy na lata 2014-20, jest też nowy budżet unijny...

B.K.: W jaki sposób będą pozyskiwane pieniądze w następnej kadencji zależy już od nowej rady. Proszę pamiętać, że budżet nie kończy się wraz z kadencją rady i burmistrza. Mamy dobrą strategię rozwoju gminy na lata 2014-2020. Już zaciągnąłem zobowiązania na przyszły rok i kilka inwestycji będzie rozpoczętych w tym roku i kontynuowanych w przyszłym. Np. boiska wielofunkcyjne na Winnej Górze będą finansowane z Funduszu Marszałkowskiego i Totalizatora Sportowego. To w sumie 33 proc. środków. Zakończenie inwestycji nastąpi już w przyszłym roku. Tak samo budowa ulicy Tulipanowej i Spółdzielczej wraz z oświetleniem. Są to inwestycje dwuletnie, które siłą rzeczy muszą być kontynuowane. Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek na moim stanowisku czy w Radzie Miejskiej z nich zrezygnował. Są to działania podejmowane dla naszych mieszkańców.

P.M.: A więc macie konkretnie określone cele podejmowanych działań.

B.K.: Burmistrz z tą radą nakreślił cele, które chce osiągnąć. Jest ich bardzo wiele i wymienione są one w programie wyborczym. Do najważniejszych będą należeć: budowa Centrum Aktywizacji Zawodowej. Tam młodzież ze szkół zawodowych będzie mogła odbywać zajęcia praktyczne pod profil prowadzonej działalności przez istniejące w strefie gospodarczej zakłady pracy. Centrum finansowane będzie przez gminę, przedsiębiorców ze strefy gospodarczej i być może skorzystamy z grantów unijnych. Część firm w komornickiej strefie gospodarczej uzyskało już pozwolenia na rozbudowę swoich zakładów pracy. Zauważalna jest ogromna dynamika rozwoju. Kolejną ważną sprawą jest stworzenie komunikacji podmiejskiej. Jak nikt w Polsce jesteśmy właścicielami dworca autobusowego, ale chcemy być także właścicielem peronów dla odjeżdżających, których obecnym właścicielem jest Polbus. Dążymy do tego, aby każdy przewoźnik mógł z tej infrastruktury skorzystać. Przy udziale grantów unijnych chcemy uruchomić komunikację dowożącą dzieci i młodzież do szkół, ale także i mieszkańców. Jest to zadanie własne gminy. Są takie miejscowości, do których autobus nie dojeżdża, np. Święte, czy Przedmoście. Tam mieszkańcy korzystają z uprzejmości kierowców gimbusów. Ważne jest dalsze uzbrajanie strefy gospodarczej pod kolejne inwestycje. Jak mało kto mamy 300 ha terenu objętego specjalną strefą ekonomiczną do 2026 r. Czekamy na kolejne firmy. LSSE kupiła następne 20 ha pod sprzedaż dla inwestorów.

P.M.: Z czym samorząd gminny zmierzy się w przyszłej kadencji?

B.K.: Przyszła rada i burmistrz zmierzą się z realizacją budowy żłobków publicznych przy ul. Wierzbowej w Środzie Śl. na 80 miejsc. Budowy przedszkola i żłobka w Rakoszycach, tak aby w każdym obwodzie szkolnym był żłobek. Należy skanalizować pozostałych pięć miejscowości w gminie: w Gozdawie, Lipnicy, Michałowie, Ogrodnicy, Wojczycach, Wrocisławicach. Przy szkołach powstaną obiekty sportowe, boiska ze sztuczną nawierzchnią. Już dziś rewitalizujemy cały kwartał miasta od strony południowo-zachodniej, gdzie powstanie parking. Powstaną tam także nowe budynki, w tym gospodarcze. Na Winnej Górze na wielofunkcyjnych boiskach powstanie zimowe lodowisko. W przyszłym roku w zimie zapraszam na łyżwy. Wybudujemy mieszkania komunalne i socjalne. Przejęliśmy budynek od Kościoła na terenie sióstr salezjanek, (tam mieszkał Napoleon), gdzie powstanie dom pomocy społecznej wraz z hospicjum. Obecnie przygotowujemy projekt. Dalej: budowa dróg, chodników, rewitalizacja ratusza, rynku, podwórek przy kamienicach oraz przy Gimnazjum w Środzie Śl. Jest już przygotowany projekt. Chcemy wybudować świetlice przy wsparciu pieniędzy unijnych i wyprowadzić je z budynków mieszkalno-usługowych jako osobno stojące budynki użyteczności publicznej. Tak będzie m.in. w Chwalimierzu w centrum wsi.

P.M.: Niektórzy mówią, że to wszystko pod nadchodzące wybory.

B.K.: Jest to ciąg inwestycyjny, a nie jednorazowa akcja wyborcza, że oto idą wybory to ad hoc malujemy, budujemy to, czy tamto. Ci, co tak twierdzą na wybory przeważnie nie chodzą. Są to wieloletnie inwestycje. Tu nie ma żadnej sensacji. Jest za to wieloletnia strategia rozwoju gminy na lata 2014-2020, którą przyjęliśmy i sukcesywnie realizujemy. To są naprawdę złote lata, tworzymy historię, zmieniając na lepsze naszą rzeczywistość. Cieszę się, że przypadają one na czasy moje i radnych, którym dziękuję za bardzo dobrą współpracę.

Fot. Wiktor Kalita

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

handlo trans

drewno kominkowe

58543632 295375021394617 475021145259638784 n

Serwis

nadania i odbiory 18

komnet internet

0001

stihl

taxi stas

allago reklama kino Obszar roboczy 1

panele 5kw

hydrotech do gazety nowa reklama

 

zuk baner