czwartek 01.10.2020

Imieniny: Danuty Remigiusza

 

PIASTOM CHWAŁA! (Ciekawostka historyczna)

Środa Śląska jako jedno z nielicznych miast w Rzeczpospolitej może odnotować w swojej monografii, że w jej murach zginął władca Polski – książę Wielkopolski i Krakowski Władysław III. Okoliczności śmierci do dzisiaj owiane są mgłą tajemnicy.

 

Niektórzy historycy opierając się na niesprawdzonych informacjach i wieściach gminnych, oczerniają tego piastowskiego księcia. Piszą, że nie był on władcą na miarę czasów. Tak jakby obecnie miłościwie nam panujący byli ”skrojeni” do czasów nam współczesnych.

Urodził się w 1161 roku, został zamordowany w Środzie Śląskiej 3 listopada 1231 roku. Ten 70-letni władca polski, posądzany był o usiłowanie gwałtu na młodej dziewczynie. W XIII wieku mężczyzna 40-letni to był prawie starzec, a co dopiero siedemdziesięciolatek!

Władcy na całym świecie dopuszczali się wielu niegodziwych czynów, a w ich ojczyznach uchodzą za wspaniałych bohaterów. Nie ma dowodów na to, że Władysław III dopuścił się takiego niegodziwego czynu. A więc jest niewinny.

Przez całe stulecia Komes – pan na włościach, miał prawo do „pierwszej nocy”. Gdy młodzi poddani brali ślub, Komes miał prawo jako pierwszy, spędzić noc poślubną z panną młodą. Poddany na otarcie łez otrzymywał przywilej ustrzelenia jelenia w pańskim lesie i stąd zapewne pochodzi nazwa tego nieszczęśnika – „rogacz”.

Założyciel państwa Polskiego Mieszko I przed ślubem z Czeszką – Dobrawą, miał 7 żon pogańskich jednocześnie, a i po ceremonii chrześcijańskiej nie zrezygnował z ich towarzystwa i usług wszelakich. Takie czasy i takie obyczaje.

Władysław III zwany Wielkim lub Laskonogim, walczył o scalenie ziem polskich i szeroki dostęp do morza. Był polskim księciem i to powinno już być dostatecznym powodem, aby go w naszym mieście godnie uczcić. Wśród królów Polskich, Polaków było niewielu, warto wymienić tu: Litwina, francuza, księcia Siedmiogrodu, trzech Szwedów, dwóch władców rodem z Saksonii. Na 11 królów elekcyjnych aż 7 było obcokrajowcami.

W XIX wieku zniewolona Polska miała 3 królów z dynastii Romanowów czyli Rosjan. Krew królów europejskich była wielonarodowa. Dlatego proponuję uczcić pobyt i tragiczną śmierć Władysława III Laskonogiego stosowną tablicą dla potomnych, że Polacy nie gęsi i swoich władców też mieli i mają.

Woytek Kopacz

 

Propozycja napisu na tablicy:

WŁADYSŁAW III LASKONOGI

(1161 – 1231)

Z dynastii Piastów

Wnuk Bolesława III KRZYWOUSTEGO

Syn Mieszka III Starego

Władca polski – książę Wielkopolski i Krakowski

Zginął w tajemniczych okolicznościach 3 listopada 1231 roku w Środzie Śląskiej.

Na pamiątkę Rodacy - Średzianie

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Dajcie spokój nie kłóćcie się. Dobrze że jest możliwość dyskusji bo przynajmniej jest bezpośrednia t...
Władysław skomentował/a Projekty rewitalizacji podwórek w mieście
Nie centrum kultury alternatywnej dla zboczonych celebrytów. A zadbane i czyste podwórka z ławkami z...
Władysław skomentował/a Projekty rewitalizacji podwórek w mieście
Dla wielu starszych i schorowanych Średzian takie zadbane podwórka z drzewami , krzewami i kwiatami...
hhbkbkkbbkj skomentował/a Projekty rewitalizacji podwórek w mieście
ludzie na forum wyzywali go od nieudaczników, radni naciskali na sesjach to podjął decyzję, 1,5 kade...

Lokalne ogłoszenia drobne

01.10.2020 06:17 wrote:

W poniedziałek 28.09.2020 zaginął 7 letni kocurek Lolek. Cały czarny z dużymi zielonymi oczami, szczupłej budowy. Mieszka na ulicy Słoneczn…

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.