poniedziałek 24.02.2020

Imieniny: Macieja Marka

 
 

SYNDROM STENDHALA (Z cyklu: ciekawostka historyczna)

W ostatnich dniach maja 1813 roku razem z Napoleonem Bonaparte do Neumarkt (Środy Śląskiej) przyjechał Marie – Henri Beyle młody oficer kawalerii.

 

Zasłynął on później pod pseudonimem Stendhal, jako wybitny twórca realizmu w literaturze światowej. Wszyscy pamiętamy jego wspaniałe powieści: Pustelnia parmeńska czy Czerwone i czarne. Doczekały się one wielu ekranizacji. Pustelnia parmeńska w 1948 roku z genialną rolą Gerarda Philipe. Czerwone i czarne zostało przeniesione na wielki ekran w 1997 roku.

Od nazwiska pisarza powstało kilka określeń (zjawisk, postaw) znanych na całym świecie. Pierwsze to: Beylizm. Postawa wobec życia - kult indywidualizmu. Egotyzm. Namiętność, wrażliwość, odrzucenie norm ogólnie przyjętych. Doświadczenia rozumowe mają swoje źródło w wrażeniach zmysłowych. Drugie to: Syndrom Stendhala – zaburzenie psychiczne. Objawiające się kołataniem serca, zawrotami głowy, halucynacjami, które powstają na widok wspaniałych dzieł sztuki. W 1996 roku powstał film fabularny pt.: "Syndrom Stendhala" (horror kryminalny), którego kanwą jest to zaburzenie psychiczne.

Razem z właścicielami gazety "Roland", już rok temu chcieliśmy uczcić tego wybitnego Europejczyka stosowną tablicą w naszym mieście. Pomysł wzbudził zachwyt i akceptację w odpowiednich urzędach i instytucjach, ale w ostatniej chwili czyli przed paroma dniami, zrezygnowano z tej szlachetnej inicjatywy.

Po takiej decyzji nie wystąpi u nas Syndrom Stendhala... Mamy jednak nadzieję, że za jakiś czas ktoś przypomni sobie o swoich europejskich korzeniach i tablica poświęcona Stendhalowi zawiśnie dumnie na murach np. Biblioteki Publicznej.

Woytek Kopacz

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

allago reklama kino Obszar roboczy 1

 

komnet internet

handlo trans

Serwis

panele 5kw

stihl

drewno kominkowe

58543632 295375021394617 475021145259638784 n

hydrotech do gazety nowa reklama

0001

zuk baner

pelka baner

taxi stas