środa 03.03.2021

Imieniny: Maryny Kunegundy

Aby Polska była wolna - w kolejną rocznicę dnia pamięci...

Aby Polska była wolna - w kolejną rocznicę dnia pamięci...

N, 01.03.2020 12:13

1 marca 2020 roku po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.Od kilkunastu lat w gazecie Roland piszę o żołnierzach majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko” – Obrońcach Ojczyzny i wiary.

Żołnierze V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej – zwanej też „Brygadą Śmierci” ze względu na to, że wychodzili niepokonani z każdej bitwy i zasadzki, jaką zastawiali na nich - Niemcy, Sowieci i polscy komuniści.

Na kurtkach mundurów mieli przypięte Ryngrafy z Matką Boską Ostrobramską, a na czapkach rogatywkach srebrne Orły w koronie.

Walczyli z okupantem niemieckim i partyzantką sowiecką, która terroryzowała polską ludność cywilną na Wileńszczyźnie, dokonując morderstw i gwałtów.

W 1944 roku na tereny Rzeczypospolitej wchodzi po raz drugi Armia Czerwona - i zmienia się okupant po raz kolejny.

Żołnierze V Brygady Wileńskiej  AK dowodzeni byli przez majora Zygmunta Szendzielarza „ Łupaszko”  kawalera orderu Virtuti Militari. Odznaczali się oni - oficerowie i żołnierze, wielkim patriotyzmem i umiejętnościami wojskowymi, byli też dobrze wykształceni.

Porucznik Marian Pluciński „Mścisław” znał biegle 4 języki obce. A kapitan Lech Beynar „Nowina” to późniejszy Paweł Jasienica sławny pisarz, autor Polski Jagiellonów. W brygadzie służyły też kobiety jako łączniczki i sanitariuszki,  „Danka” Wanda Minkiewicz, „Lala” Lidia Lwow, „Inka” Danuta Siedzikówna. „Inka” miała 17 lat, jak komunistyczni sędziowie skazali ją na karę śmierci. Wanda Minkiewicz skazana została przez sędziów z nadania Moskwy na 12 lat więzienia. Lidia Lwow – skazana na więzienie do końca życia... Tak komunistyczny wymiar sprawiedliwości mścił się na polskich patriotach za ich miłość do Ojczyzny.

Tam gdzie zjawiały się patrole wileńskich żołnierzy, budziły strach i przerażenie wśród kolaborantów sowieckich, funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i członków Polskiej Partii Robotniczej .

Do legendy przeszedł sławny rajd 5 szwadronu Brygady Wileńskiej tzw. „Majówka Żelaznego”. 19 maja 1946 roku zdobycznymi samochodami podporucznik  Zdzisław Badocha „Żelazny”w 12 godzin  rozbija siedem posterunków Milicji Obywatelskiej i dwie placówki ubeckie. Ten brawurowy atak kilkunastu polskich żołnierzy na pachołków sowieckich, radio BBC podało na cały świat.

Wszystko co robili ci kresowi żołnierze, robili dla Ojczyzny - nic dla siebie. Uczcijmy godnie obrońców Rzeczypospolitej Polskiej. Chwała Bohaterom V Brygady Wileńskiej.

Woytek Kopacz

Na zdjęciu powyżej: żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK.
Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”,
wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”.
powrót na górę
 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Czy to prawda, że w Środzie Śląskiej nabór na unijne dotacje do wymiany pieców będzie dopiero w czerwcu... 12 minut temu.
 • Adaś powiedział(a) Więcej
  Adam polemizujesz już sam ze sobą ?? Strach pomyśleć co będziesz wypisywał po 2 w nocy :( godzinę temu.
 • Jasność powiedział(a) Więcej
  Ta SM tak serio??? W Dacię do bagażnika wejdzie im pies, lub na stare koce na tylne siedzenia... wystarczy... godzinę temu.
 • azorek powiedział(a) Więcej
  z-ca komendanta sm i wszystko jasne-genialna porada...ciekawe skad ona wie czy za chwile pies sie czegoś nie... 2 godziny temu.
 • eco powiedział(a) Więcej
  Bardzo dobra wiadomość. Nasze dzieci zasługują na lepszy czysty świat! 2 godziny temu.
 • JURI BOJKA powiedział(a) Więcej
  kiedyś tej patologii sm nie było i był spokój jak oni się pojawili zawsze są jakieś kłopoty,kase... 2 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

0
RAZEM