niedziela 24.09.2023

Imieniny: Gerarda Teodora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia poniedziałek, 15 sierpień 2022 11:02


Dzień Wojska Polskiego w Środzie Śląskiej

14 CommentsWybudowanie pomnika Żołnierzom Polskim przez mieszkańców ziemi średzkiej spowodowało, że obecnie Święto Wojska Polskiego może być obchodzone uroczyście w Środzie Śląskiej - na Dolnym Rynku.  


Fot. Archiwum E i W  Kopaczów Fot. Archiwum E i W Kopaczów


Do jego powstania wydatnie przyczynił się Władysław Kopacz, oficer WP w stanie spoczynku. Natomiast pan Tadeusz Kurpaski, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym poparł budowę i wskazał miejsce, w Rynku -  jako najbardziej godne na ten obelisk. I tak 14 lipca 1985 roku został pomnik odsłonięty, a potem poświęcony przez katolickich duchownych. Warto zaznaczyć, że przed pomnikiem odbywały się msze święte polowe.  Podczas odsłonięcia pomnika Władysław Kopacz tak powiedział, przy wypełnionym przez średzian po brzegi Rynku:

- Niechże obecne i następne pokolenia Polaków wiedzą, że w tym pomniku zawarte jest całe minione tysiąc lat Państwa Polskiego oraz życie wojów, rycerzy, żołnierzy legionistów, żołnierzy partyzantów , a także Żołnierzy Wojska Polskiego walczących o Polskę na wszystkich frontach, poległych i bestialsko pomordowanych przez okupantów z Zachodu jak i ze Wschodu. 

Słowa te parę lat temu powtórzyła pani Gabriela Bogucka na średzkim Rynku podczas  uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Bardzo dziękuję pani Boguckiej za przypomnienie słów mojego Ojca. Tym bardziej, że pani Gabriela była moją nauczycielką i wychowawczynią w Szkole Podstawowej. Razem z właścicielami Gazety Roland przez wiele lat, niestety, jako jedyni składaliśmy hołd Polskim Żołnierzom z okazji 100. rocznicy urodzin majora Zygmunta Szendzielarza „ Łupaszko” - dowódcy V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, czy Bitwy pod Monte Cassino. Podczas jednej z uroczystości stałem na chodniku koło obelisku, zauważył mnie burmistrz Bogusław Krasucki. Gestem ręki i słowem zaprosił mnie, abym razem z nim złożył wieniec. Trzeba mieć klasę, żeby się tak zachować, ten burmistrz był bez wątpienia charyzmatyczny.   

Mijały lata, pomnik został odrestaurowany za kadencji obecnego burmistrza Adama Rucińskiego. Na przedniej ścianie dumnie rozpościerają swoje skrzydła dwa Orły - jeden wzoru II RP, wojskowy z koroną na głowie, drugi oficjalny współczesny.

Przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku prezydent Andrzej Duda odwiedzający Środę Śląską złożył wieniec pod pomnikiem Żołnierzom Polskim, klęcząc modlił się za Obrońców Ojczyzny. To było wielkie wydarzenie i honor dla mnie i mojej rodziny, gdy  zobaczyłem  klęczącego Prezydenta Polski pod pomnikiem, którego pomysłodawcą i po części wykonawcą był mój Ojciec.

12img 8799

Fot. Gazeta Roland

Mam taką nadzieję, że następne pokolenia średzian okażą się polskimi patriotami i kiedy już nas nie będzie, oni dalej będą upamiętniać polskich żołnierzy na średzkim Rynku - Ku Chwale Ojczyzny. 

Woytek Kopacz

1w kopacz015

2w kopacz012

3w kopacz011

4w kopacz016   

wk010


  
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

ogrody pawlowski trawniki www


komnet internet

Nie przegap tych artykułów.