środa 07.06.2023

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia niedziela, 18 wrzesień 2022 14:47


Dzieci z Placu Wolności

34 Comments



W latach 60. XX wieku kwartał kamienic ograniczony ulicami Bieruta (obecnie Świdnicka), Kościelną, Tadeusza Kościuszki i Placu Wolności, był ogromnym terenem zabawy dla prawie setki dzieci. Obszar ten podzielony był ogródkami z drzewami owocowymi i bzami.


Rodzina Kopaczów ze Środy Śląskiej Rodzina Kopaczów ze Środy Śląskiej

'


Na początku wymieńmy z nazwiska tych bohaterów: Adamscy – Mietek jako niekwestionowany przywódca tej ferajny, Zublowie, Kempiakowie, Kamienie, Kotrychowie, Małygowie, Olejarczykowie, Traczykowie, Gulczewscy, Ginterowie, Serafińscy, Konieczni, Kopaczowie, Chorążewscy oraz Nosek, Dybus i panny Michalskie, Ziemiańskie, Sawickie.

Wiosna                                                                                                           

Po pracy nasi rodzice wychodzili na podwórka, by uprawiać warzywa w malutkich ogródkach. Prace trwały aż do późnego wieczora. Wszyscy uczestniczyli w tych pracach, również my jako dzieci. Ale także zabawa trwała przez cały rok. Dzieci spotykały się na placu przy ulicy Bieruta, gdzie czasami przyjeżdżała karuzela i mogliśmy „pobujać w przestworzach”.  Wiosną graliśmy w „palanta” i piłkę nożną. Objadaliśmy podwórka ze szczawiu i „bożych chlebków”, a wieczorami paliliśmy małe ogniska i gapiliśmy się w ogień. Ale wcześniej z pełnymi kieszeniami przeróżnych monet, graliśmy w "Murek" - musiał być z cegły klinkierowej, bo lepiej odbijały się od niego monety. Cala sztuka polegała na tym, aby trafić do dołka i zabrać pulę zgromadzonych tam drobniaków.

Lato

Jak tylko dojrzały owoce, objadaliśmy wszystkie drzewa z jabłek i śliwek. Mietek Adamski zabierał całą ferajnę do lasu koło Jastrzębiec na maliny i jeżyny. Gdy przyszedł czas na czereśnie, grupą kilkunastu dzieci, wychodziliśmy na drogę w kierunku Legnicy, która obsadzona była dorodnymi drzewami czereśni. Siedzieliśmy na nich jak szpaki i jedliśmy do oporu, strzelaliśmy do siebie z pestek. Rowerami jeździliśmy nad rzeczkę przepływającą przez drogę w kierunku Ciechowa,  na tak zwane „Kople”, aby na zakręcie tej rzeczki skakać z pochyłego drzewa do wody. Ale w zasadzie większość czasu przebywaliśmy opalając się na Kajakach. Tam wszyscy nauczyliśmy się pływać.   

Jesień

Gdy w telewizji leciał serial Zorro, to chodziliśmy do Adamskich, bo oni mieli telewizor jako pierwsi w okolicy. Siadaliśmy w pokoju na dywanie, a było nas nieraz i dziesięcioro - i czekaliśmy na film, a tu pokazywała się plansza na ekranie „Za chwilę dalszy ciąg programu” i tak sobie czekaliśmy nieraz i pół godziny. 

Po filmie wychodziliśmy na podwórko i każdy chciał być Zorro. Okładaliśmy się patykami do wieczora. Żadna matka nie mogła nas ściągnąć do domu, więc rzucały nam chleb z okien zawinięty - często w gazetę. Niektórzy z rozrzewnieniem wspominają do dzisiaj te kromki chleba z cukrem... Gdy się nam chciało pić - to biegliśmy na korytarz kamienicy, gdzie na parterze były krany i piliśmy kranówkę do oporu.

Gra w „Chowanego”. To chyba najczęstsza rozrywka nasza w tych czasach. Piwnice na Placu Wolności pod 8, 10 i 12 były przepastne i rozległe więc zabawa po ciemku była intrygująca. Bawiliśmy się też na płaskich dachach kamienic biegając na wysokości 4 piętra, ku przerażeniu naszych rodziców. Często dostawaliśmy za to lanie. Gdy przyszedł czas na serial w telewizji - Robin Hood, wszyscy robiliśmy łuki i strzelaliśmy do czego się da. Natomiast podczas emisji filmu Wilhelm Tell, z domu znikały drewniane wieszaki, z których robiliśmy łęczycko kuszy i wyciągaliśmy gumki z majtek na cięciwę, czym wielokrotnie doprowadzaliśmy swoich ojców do wściekłości, gdy w ich majtkach nie było gumki.

Zima                                                                                        

Zimą, gdy spadł śnieg, a leżał on dobre parę tygodni, chodziliśmy na Górkę Kamińskiego przy ulicy Bieruta i murów obronnych, by jeździć na sankach - aż się zrobiło ciemno. Sanki mieliśmy jeszcze poniemieckie, po narty szliśmy na strychy, gdzie było ich wiele i różne sprzęty po Niemieckich mieszkańcach tych kamienic. Były za duże więc przycinaliśmy do swojego wzrostu. I tak prawie wszyscy potrafiliśmy biegać i zjeżdżać  na nartach. Na podwórku Michalskich i Chorążewskich, rosła ogromna jabłonka, która miała jeszcze zimą owoce. Rzucaliśmy śnieżkami w jabłka i zjadaliśmy te zamarznięte owoce.                                                                                                                                                                     

Teraz - utracono coś na zawsze. Zniknęły ogrody, drzewa powycinano, ludzie się nie znają, dzieci nie bawią się na podwórkach. Parkingowa pustynia w Rynku…

Woytek Kopacz

wk012

Jolanta i Wojciech Kopacz




   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Na takie akcje straż miejska ma czas szkoda że na przejściu koło szkoły podstawowej nigdy nikogo ...
Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans

ogrody pawlowski trawniki www


taxi stas