poniedziałek 14.06.2021

Imieniny: Bazylego Elizy

Tym traktem przez Bramę Legnicką 30 maja 1813 r. wjechał do Neumarkt / Środy Śląskiej Napoleon Bonaparte ochraniany przez polskich szwoleżerów - lansjerów Tym traktem przez Bramę Legnicką 30 maja 1813 r. wjechał do Neumarkt / Środy Śląskiej Napoleon Bonaparte ochraniany przez polskich szwoleżerów - lansjerów

Napoleonowi Bonaparte (1769 – 1821)

N, 30.05.2021 13:26
 •  

5 Maja 1821 r. przyjąwszy sakramenty święte umiera na wyspie Świętej Heleny  - geniusz wojny - cesarz Francuzów - samotny uwięziony człowiek. 


Wierzyłam, że mój syn umrze jako katolik…  ukorzył się pod krzyżem… - Te słowa wypowiedziała matka Napoleona - Letycja Bonaparte na wieść o śmierci syna.

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę śmierci i 208. rocznicę pobytu w Neumarkt / Środzie Śląskiej - cesarza Francuzów.                                                            

Ten genialny strateg przyczynił się do modernizacji Paryża. Postanowił go przebudować w duchu Oświecenia. Zmieniając miasto o zabudowie średniowiecznej, pozbawione kanalizacji i czystej zdrowej wody -  w antyczny Rzym z okresu swojej świetności.  Bonaparte nakazuje przekierować rzekę Ourcq, aby dostarczyć zdrową wodę do oddalonego o około 100 km Paryża. Tragiczne warunki sanitarne w mieście są powodem licznych epidemii cholery. Powstają kanały Saint Martin i Saint Denis o długości 10 km.               

Na placu Gwiazdy powstaje największy na świecie Łuk Triumfalny, na którym możemy zauważyć - nazwisko marszałka cesarstwa francuskiego księcia Józefa Poniatowskiego i generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz pięciu innych Polaków.  Są też nazwy miast, gdzie rozegrały się bitwy na terenie Polski - Gdańsk, Ostrołęka i Breslaw taka nazwa Wrocławia. 

5 stycznia 1807 r. wojska generała Vandamme’a  z IX korpusu Wielkiej Armii księcia Hieronima Bonaparte zdobywają  to śląskie miasto. Wzdłuż Sekwany powstaje przepiękna 3-kilometrowa ulica Rue de Rivoli. Głównym celem Napoleona było zbudowanie szerokich bulwarów w miejsce wąskich uliczek. Tyle o Paryżu.                                                                                              

Natomiast co do  Neumarkt / Środy Śląskiej. Przypomnijmy. Napoleon Bonaparte ochraniany przez polskich szwoleżerów – lansjerów 30  maja 1813 r. wjeżdża konno przez bramę Legnicką do miasta. Na kwaterę wybiera luksusowy dom sędziego Molla (niestety obecnie  dom ten jest w stanie ruiny). Przez tydzień Środa Śląska jest najważniejszym miastem Europy pod wpływami Cesarstwa Francuskiego. Napoleonowi towarzyszyli marszałkowie Francji - Soult, Berthier, Ney oraz polscy oficerowie, pułkownik Andrzej Niegolewski, generał Dezydery Chłapowski, pułkownik Jan Hipolit Kozietulski. 

Nigdy przedtem i nigdy później, nie przebywało w naszym mieście tylu wybitnych i znanych na całym świecie ludzi. To powód do dumy i wielka atrakcja  historyczno - turystyczna Środy Śląskiej.                                                                                                                                                                                                             

Woytek Kopacz

 • 6
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0


 • Obywatel powiedział(a) Więcej
  Juz sie zaczelo kolesiostwo, w zywe oczy zreszta. Jeszcze wyborow nIe wygrał a zatrudnia... 12 godzin temu.
 • Obywatel powiedział(a) Więcej
  Hahahahha. Jakie brednie 12 godzin temu.
 • Solaris powiedział(a) Więcej
  A kiedy będzie wspólne wożenie trawy ? 15 godzin temu.
 • Mirsz powiedział(a) Więcej
  Bardzo dobrze..priorytet-to wzmożone patrole piątek, sobota niedziela w godzinach wieczornych i nocnych.. 16 godzin temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 13.06.2021 / 12:27 1

Wieczór ze stand-upem w Miękini

Stand-up staje się w Polsce coraz popularniejszy. W piątek fani tej formy rozrywki świetnie bawili się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini.
sobota / 12.06.2021 / 21:16 13

Piknik Rodzinny w Malczycach [fotogaleria]

Dzisiaj w Malczycach odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Gminę i Gminny Ośrodek Kultury. Mimo deszczowej pogody impreza udała się, a dzieci…

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…