poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Odwaga średzkich katolików

Odwaga średzkich katolików

So, 15.05.2021 17:49
 •  

W  latach pięćdziesiątych XX wieku księdzem proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej był Stanisław Garecki, organistą  natomiast Władzio Obstarczyk, który prowadził 60 osobowy chór parafialny.


Tak zaczynają się wspomnienia Władysława Kopacza  opisane w książce  - Terra Incognita 1945 w rozdziale - Bezwzględni ubecy.

Msze święte były wówczas wyjątkowo uroczyste. Nie tylko chór, ale cały kościół rozbrzmiewał jednym głosem. Nigdy już nie słyszałem tak rozśpiewanego kościoła. Nagle jak grom z jasnego nieba gruchnęła wiadomość, że funkcjonariusze Milicji  Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wyrzucają księdza proboszcza z plebanii, bo jeden czerwony towarzysz chce tam mieszkać! (nazwisko przemilczę).

W tym czasie nastąpiło rozwiązanie seminarium duchownego przy kościele Świętego Krzyża, z przeznaczeniem na Szkołę Podstawową nr 1. Mimo tego nieprzyjemnego zajścia nie mogliśmy nic zaradzić (zamanifestować pokojowo sprzeciw na decyzję komunistów) albowiem był wówczas ostry zakaz opuszczania zakładów pracy. „Władza ludowa” - zrobili swoje. 

Minął jakiś czas… Podczas rekolekcji, zaproszony ksiądz Mleczko na zewnątrz kościoła św. Andrzeja, w swoim kazaniu jako pierwszy odważył się głośno opowiedzieć o swoim pobycie na Syberii i zbrodni Sowietów na tysiącach polskich oficerów w Katyniu.

Słabsi nerwowo parafianie zaczęli opuszczać teren kościoła, pod którym stali już funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i niektórzy „czerwoni średzianie” .

Po mszy świętej odważni katolicy – parafianie, odprowadzili księdza na plebanię. Jednak nie udało się nam Go obronić. Został aresztowany przez bezwzględnych „ubeków”.  

Woytek Kopacz

kosciol sw andrzeja apostola pl wolnosci rynek sroda slaska 365161

 • 21
 • 3
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 6 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 7 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…